בעקבות הודעת המשטרה: רמטכ"ל חדש בקרוב?

היועמ"ש לממשלה נתן היום לראש הממשלה ולשר הביטחון אור ירוק להמשיך בהליך בחירת הרמטכ"ל הבא של צה"ל, וזאת בעקבות הודעת המשטרה. עם זאת, בחר היועץ המשפטי להשאיר את ההחלטה בפני נתניהו וברק. מוקדם יותר הודיעה המשטרה: אין תשתית ראייתית למעורבות הרמטכ"ל ושר הביטחון בפרשת מסמך גלנט

המכשול האחרון הוסר? אחרי שהמשטרה הודיעה היום כי שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל גבי אשכנזי ושאר קציני המטכ"ל לא מעורבים בפרשת מסמך גלנט, יחל ככל הנראה מחדש הליך בחירת הרמטכ"ל הבא, שנעצר בעקבות התפוצצות הפרשה.

במסמך ששיגר היום היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון ברק, נקבע כי אין מניעה משפטית להמשיך בתהליך שהופסק. כזכור, ב-8 באוגוסט הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי נוכח התלונה שהגיש אייל ארד במשטרה, על הממשלה להפסיק לאלתר את הליך מינוי הרמטכ"ל הבא עד לבירור הטענות.

"בגלל הרגישות המובנת, ביקשתי גם כי ייעשה מאמץ לסיום החקירה בהקדם", כתב ויינשטיין במכתבו. "נוכח האינטרס הציבורי החיוני כפי שהוצג בפניי על ידיכם בקבלת החלטה בהקדם באשר למינוי הרמטכ"ל הבא, ועל רקע ממצאי הביניים של המשטרה כפי שהוצגו בפניי היום, לפיהם אין תשתית ראייתית למעורבות מי מהאלופים הרלבנטיים בהכנת המסמך", כתב היועץ המשפטי, "אני סבור כי לא ניתן עוד לומר כי קיימת מניעה משפטית בקבלת החלטה כעת ביחס למינוי רמטכ"ל".

היועץ המשפטי לממשלה הדגיש כי הגיע להחלטתו לאחר שבחן את חוות הדעת של המשטרה. עם זאת, ביקש ויינשטיין להדגיש כי חקירת הפרשה לא נגמרה ועדיין ייתכן, ולו ברמה התיאורטית, שתהיינה התפתחויות שיהיה בהן כדי להשליך על מינוי הרמטכ"ל. לפיכך, הותיר היועץ המשפטי את ההחלטה אם לחדש את הליך המינוי לנתניהו ולברק.

המשטרה: שר הביטחון והרמטכ"ל אינם מעורבים במסמך

 מוקדם יותר הערב הודיעו במשטרה כי אין תשתית ראייתית לכך שאחד מעובדי הלשכות של שר הביטחון או הרמטכ"ל מעורב בזיוף מסמך גלנט. כמו כן, טוענים במשטרה בהודעה שפורסמה הערב, אין חשד כי הרמטכ"ל היה מעורב במסמך או כל קצין בכיר אחר מאלופי צה"ל. עם זאת, ביקשו להדגיש במשטרה כי החקירה עדיין נמשכת.

מוקדם יותר היום חלה התפתחות דרמטית בפרשת "מסמך גלנט" כשהמשטרה חשפה כי במהלך חקירת הפרשה שמסעירה את צמרת צה"ל, הצטברה תשתית ראייתית לפיה לכאורה, המסמך מזויף.

בתשובת המדינה לערעור חדשות ערוץ 2 בנושא הגשת המסמך למשטרה, נכתב כי בחקירת המשטרה נתקלו החוקרים במספר גרסאות שונות של אותו מסמך מדובר. "אחד המסמכים שהגיע לידי המשטרה, על פי הראיות שבידה, הוא המסמך ממנו צולם מאוחר יותר המסמך שפורסם".

לאור ההתפתחויות הללו בחקירה, ביקשה המשטרה היום מבית המשפט להשאיר במשך חודשיים את המסמך המקורי שפרסמנו כאן בכספת בית המשפט, היכן שהוא נמצא כעת. במשטרה ביקשו זאת למקרה שירצו שם לערוך השוואה בין המסמך שפורסם לבין הגרסאות הנוספות שנמצאות בידיה.

אפשרות אחת היא שעותק אחד שנמצא בידי המשטרה הוא ללא הלוגו של חברת התקשורת של אייל ארד, בעוד שבעותק אחר יש את הלוגו - וכאן נמצא מעשה הזיוף. ייתכן גם שיש בידי החוקרים גרסא נוספת, שבה יש סעיפים שונים או פחות סעיפים מהגרסא המקורית. בכל מקרה, ההתפתחות הנוכחית מלמדת על כך שאכן מתחזק החשד שקבוצה של אנשים לקחו מסמך קיים, ועשו בו שימוש.

בתגובה להודעת המשטרה אמר היום איל ארד, יו"ר קבוצת יורו ישראל וארד תקשורת: "אנחנו שבעי רצון, כעת, משמתברר שהמסמך אכן היה מזויף, כפי שטענו כבר בתגובה הראשונה לפרסום של ערוץ 2, ולא היה מקום לקשור אותו לחברה שלנו בדרך כלשהי. צר לי שזייפן עלום ושפל גרר את המדינה כולה למערבולת הזו. עתה, ראוי שמי שזייף את המסמך יקום ויודה באומץ לב במעשה כדי לשים קץ למחול השדים בצבא ובמדינה כולה. אני ושותפיי נמתין בסבלנות כדי לא לפגוע במאמצי המשטרה ללכוד את הזייפן ולמצות איתו את הדין".

אתמול נחקר גם מקורבו של אשכנזי

בין הנחקרים אתמול בפרשת המסמך, היה גם אחד מחבריו הקרובים של הרמטכ"ל גבי אשכנזי, אלוף משנה במיל' גבי סיבווני, שתושאל בעדות פתוחה על ידי חוקרי המשטרה. סיבוני נחשב למקורב גם לאלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט.

אל"מ במיל' סיבוני נמנה על "אחוות הגולנצ'יקים": שורת קצינים בכירים ששירתו בגולני. סיבוני, שהשתחרר מצה"ל לפני 15 שנים, מכהן כיום כחוקר בכיר במכון למחקר ביטחון לאומי inss. ב"מעריב" פורסם הבוקר כי חקירת סיבוני מעידה על כך שמעגל הנחקרים מתרחב, כנראה בניסיון להגיע לכותב המכתב שמסעיר את צמרת צה"ל.

נתניהו אמש: "העיסוק של צה"ל במסמך צריך להיפסק"

במסמך שפרסמה לשכת נתניהו אמש, נכתב כי נתניהו נפגש עם שר הביטחון ובהמשך הוא ייפגש עם הרמטכ"ל. ראש הממשלה אמר כי העיסוק של צמרת צה"ל בנושא החקירה צריך להיפסק, ושהוא מצפה מהצמרת הביטחונית והצבאית להמשיך לעבוד יחד בשיתוף פעולה למען ביטחון ישראל.

כמו כן שוחח נתניהו עם היועץ המשפטי לממשלה וביקש ממנו להאיץ ככל האפשר את חקירת המשטרה כדי שהעובדות יתבהרו בהקדם.

אשכנזי: הפרשה הזו פוגעת בכולנו

גם הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי התייחס אמש הצהרה פומבית ראשונה לנושא המסמך שמסעיר את המערכת הפוליטית והצבאית.

"הפרשה הזאת פוגעת בכולנו", אמר הרמטכ"ל לאחר שציין כי לא עם הדברים הללו החליט לפתוח את נאומו. "החמור מכך הוא מה שצריך להיות לנגד עינינו והשפעתו על הנכס העיקרי שלנו. על כולנו מוטל מעתה נטל כפול מכופל להמשיך במשימתנו להגן על אזרחי ישראל ובד בבד להוכיח כי אנו ראויים לכבוד הזה.

"העניינים האלו לא יכולים לאפשר לנו להפחית באחריות המוטלת על כתפינו. באחריות זו יוכלו לקחת חלק רק המפקדים", הוסיף.

"על כולנו מוטל מעתה נטל כפול מכופל להמשיך במשימתנו להגן על אזרחי ישראל, ובד בבד להוכיח כי אנו ראויים לכבוד הזה. העניינים האלו לא יכולים לאפשר לנו להפחית באחריות המוטלת על כתפינו. באחריות זו יוכלו לקחת חלק רק המפקדים", אמר.

עוד אמר אשכנזי, כי "בימים אלה משתף צה"ל פעולה עם חקירת המשטרה ובשלב זה אין ביכולתינו למסור פרטים נוספים על הפרשה, כל שאומר כעת הוא שאנו סומכים על משטרת ישראל ועל רשויות אכיפת החוק שיוציאו את האמת לאור בהקדם האפשרי.  אם נפל פגם כלשהו נטפל בו במהירות כפי שמצופה מאיתנו".

דבריו של הרמטכ"ל לא אומרים הרבה בשלב זה מלבד רמיזות על אחריות המפקדים והמצופה מהם, אך נראה שהוא מתכוון להתבטא יותר כשהפרשה הזו תסתיים ויותר לו לומר את דבריו.

גנץ: צה"ל פועל באורח מוסרי

גם סגן הרמטכ"ל האלוף בני גנץ התייחס היום לראשונה לפרשה. במהלך ביקורו בגרמניה, שם הוא שוהה במסגרת ביקור עבודה וכן ביקור אישי מרגש שכן אמו היא ניצולת מחנה ברגן בלזן, אמר לחדשות 2 כי "צה"ל מאז ומעולם פעל באורח מוסרי, ידע לבדוק את עצמו ויבדוק את עצמו".

נושא על כתפיו משקל לאומי ואחריות מאד רבה", אמר גנץ והוסיף: "מתוקף האחריות הזאת אנחנו צריכים לדעת להתנהג ובמקומות שבהם אנחנו מועדים אנחנו ממהרים מאד לבדוק בדיוק מאותן סיבות".

המסמך כבר היה בידי הרמטכ"ל

אתמול דווח כי אשכנזי הוא שהעביר את "מסמך גלנט" לידי המשטרה בחקירתו שנערכה ביום רביעי שעבר, זאת למרות שהמסמך היה מצוי בידיו מזה כמה שבועות. ברשת ב' של קול ישראל דווח היום כי הרמטכ"ל העביר את המסמך לטיפול הפרקליט הצבאי הראשי כדי לבדוק אם יש בו היבטים פליליים. אלא שהערב פנה עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, במכתב לפצ"ר בו נכתב כי איש מהנחקרים עד כה בפרשה לא העיד כי המסמך היה מצוי בידיו של הפרקליט הצבאי הראשי.  

בעקבות הסערה שהתחוללה בכלי התקשורת, הוציא אמש הרמטכ"ל הודעת הבהרה מיוחדת בזו הלשון: "על פי בקשת מפכ"ל המשטרה וצוות החקירה איננו מוסרים מידע אודות החקירה לא למפקדי צה"ל ולא לציבור. זאת חרף העובדה שבתקשורת מתפרסמים לצערי, חצאי אמיתות ומידע לא מדויק המופץ על ידי גורמים שונים. כלל זה חל גם לגבי וכן לגבי עדותי כפי שניתנה".

"ראייה לפרסומים לא אחראים אלו מהווה המידע הלא נכון והלא רלוונטי, לפיו העדתי כביכול כי העברתי את המסמך לידי הפרקליט הצבאי הראשי, דבר שלא היה ולא נברא וזאת כפי שפירסם הערב באופן חריג היועץ המשפטי לממשלה. מפקדי צה"ל ואני בכללם משתפים פעולה עם המשטרה, על מנת להבטיח שהחקירה תהיה מהירה ויעילה. צה"ל ואני בראשו נותנים מבטחנו בצוות החקירה, במשטרת ישראל וברשויות אכיפת החוק ואנו משוכנעים כי יגיעו לחקר האמת בהקדם האפשרי. אני מניח כי בתום החקירה יהיה לי ולנו מה לומר".

בהכנת הכתבה השתתפו משה נוסבאום, גיא פלג ויוסי זילברמן.

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

גם מקורבו של אשכנזי בין הנחקרים

הרמטכ"ל העיד: נקלתי במסמך לפני שבועות

המשטרה: לא זקוקים ל"מסמך גלנט"

פרשת גלנט: אבי בניהו נחקר במשטרה

ערוץ 2 נדרש למסור "מסמך גלנט"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה"