נתניהו: העיסוק של צמרת צה"ל במסמך צריך להיפסק

ראש הממשלה מתייחס הערב לראשונה לפרשת מסמך גלנט שמסעירה את צה"ל ואת הציבור. בהודעה שיצאה מלשכתו נאמר, כי נתניהו נפגש הערב עם שר הביטחון ובהמשך הוא ייפגש עם הרמטכ"ל. קודם לכן אמר הרמטכ"ל: "הפרשה הזו פוגעת בכולנו"

פרשת המסמך ממשיכה להסעיר את הצמרת הפוליטית והבטחונית והערב מתפרסמת תגובה ראשונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפרשה.

במסמך שפרסמה לשכתו נאמר כי נתניהו נפגש הערב עם שר הביטחון ובהמשך הוא ייפגש עם הרמטכ"ל. ראש הממשלה אומר כי העיסוק של צמרת צה"ל בנושא החקירה צריך להיפסק, ושהוא מצפה מהצמרת הביטחונית והצבאית להמשיך לעבוד יחד בשיתוף פעולה למען ביטחון ישראל.

כמו כן שוחח נתניהו עם היועץ המשפטי לממשלה וביקש ממנו להאיץ ככל האפשר את חקירת המשטרה כדי שהעובדות יתבהרו בהקדם.

אשכנזי: הפרשה הזו פוגעת בכולנו

גם הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי התייחס בהערב הצהרה פומבית ראשונה לנושא המסמך שמסעיר את המערכת הפוליטית והצבאית.

"הפרשה הזאת פוגעת בכולנו", אמר הרמטכ"ל לאחר שציין כי לא עם הדברים הללו החליט לפתוח את נאומו. "החמור מכך הוא מה שצריך להיות לנגד עינינו והשפעתו על הנכס העיקרי שלנו. על כולנו מוטל מעתה נטל כפול מכופל להמשיך במשימתנו להגן על אזרחי ישראל ובד בבד להוכיח כי אנו ראויים לכבוד הזה.

"העניינים האלו לא יכולים לאפשר לנו להפחית באחריות המוטלת על כתפינו. באחריות זו יוכלו לקחת חלק רק המפקדים", הוסיף.

"על כולנו מוטל מעתה נטל כפול מכופל להמשיך במשימתנו להגן על אזרחי ישראל, ובד בבד להוכיח כי אנו ראויים לכבוד הזה. העניינים האלו לא יכולים לאפשר לנו להפחית באחריות המוטלת על כתפינו. באחריות זו יוכלו לקחת חלק רק המפקדים", אמר.

עוד אמר אשכנזי, כי "בימים אלה משתף צה"ל פעולה עם חקירת המשטרה ובשלב זה אין ביכולתינו למסור פרטים נוספים על הפרשה, כל שאומר כעת הוא שאנו סומכים על משטרת ישראל ועל רשויות אכיפת החוק שיוציאו את האמת לאור בהקדם האפשרי.  אם נפל פגם כלשהו נטפל בו במהירות כפי שמצופה מאיתנו".

דבריו של הרמטכ"ל לא אומרים הרבה בשלב זה מלבד רמיזות על אחריות המפקדים והמצופה מהם, אך נראה שהוא מתכוון להתבטא יותר כשהפרשה הזו תסתיים ויותר לו לומר את דבריו.

גנץ: צה"ל פועל באורח מוסרי

גם סגן הרמטכ"ל האלוף בני גנץ התייחס היום לראשונה לפרשה. במהלך ביקורו בגרמניה, שם הוא שוהה במסגרת ביקור עבודה וכן ביקור אישי מרגש שכן אמו היא ניצולת מחנה ברגן בלזן, אמר לחדשות 2 כי "צה"ל מאז ומעולם פעל באורח מוסרי, ידע לבדוק את עצמו ויבדוק את עצמו".

"צה"ל נושא על כתפיו משקל לאומי ואחריות מאד רבה", אמר גנץ והוסיף: "מתוקף האחריות הזאת אנחנו צריכים לדעת להתנהג ובמקומות שבהם אנחנו מועדים אנחנו ממהרים מאד לבדוק בדיוק מאותן סיבות".

המסמך כבר היה בידי הרמטכ"ל

אתמול דווח כי אשכנזי הוא שהעביר את "מסמך גלנט" לידי המשטרה בחקירתו שנערכה ביום רביעי שעבר, זאת למרות שהמסמך היה מצוי בידיו מזה כמה שבועות. ברשת ב' של קול ישראל דווח היום כי הרמטכ"ל העביר את המסמך לטיפול הפרקליט הצבאי הראשי כדי לבדוק אם יש בו היבטים פליליים. אלא שהערב פנה עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, במכתב לפצ"ר בו נכתב כי איש מהנחקרים עד כה בפרשה לא העיד כי המסמך היה מצוי בידיו של הפרקליט הצבאי הראשי.  

בעקבות הסערה שהתחוללה בכלי התקשורת, הוציא אמש הרמטכ"ל הודעת הבהרה מיוחדת בזו הלשון: "על פי בקשת מפכ"ל המשטרה וצוות החקירה איננו מוסרים מידע אודות החקירה לא למפקדי צה"ל ולא לציבור. זאת חרף העובדה שבתקשורת מתפרסמים לצערי, חצאי אמיתות ומידע לא מדויק המופץ על ידי גורמים שונים. כלל זה חל גם לגבי וכן לגבי עדותי כפי שניתנה".

"ראייה לפרסומים לא אחראים אלו מהווה המידע הלא נכון והלא רלוונטי, לפיו העדתי כביכול כי העברתי את המסמך לידי הפרקליט הצבאי הראשי, דבר שלא היה ולא נברא וזאת כפי שפירסם הערב באופן חריג היועץ המשפטי לממשלה. מפקדי צה"ל ואני בכללם משתפים פעולה עם המשטרה, על מנת להבטיח
שהחקירה תהיה מהירה ויעילה. צה"ל ואני בראשו נותנים מבטחנו בצוות החקירה, במשטרת ישראל וברשויות אכיפת החוק ואנו משוכנעים כי יגיעו לחקר האמת בהקדם האפשרי. אני מניח כי בתום החקירה יהיה לי ולנו מה לומר".

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

הרמטכ"ל העיד: נקלתי במסמך לפני שבועות

המשטרה: לא זקוקים ל"מסמך גלנט"

פרשת גלנט: אבי בניהו נחקר במשטרה

ערוץ 2 נדרש למסור "מסמך גלנט"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה"