כך מתאמנים בשייטת לקראת המשט הבא

קציני שייטת 13 אינם נחשפים לתקשורת הישראלית. בדרך כלל הם לא מתראיינים, ובמקרים הספורים שבהם נחשפים למצלמה, הם מוצללים כדי לשמור על חשאיות. רשות השידור הבריטית BBC הצליחה לחדור את מעטה המסתוריות וערכה תחקירמקיף עם קציני השייטת בו הם חושפים את היערכותם למשטים הבאים

אנשי הדממה נחשפים ברשת הבריטית: חודשיים וחצי אחרי התקרית הקשה על סיפון ה"מרמרה" הטורקית, סגן מפקד השייטת מגיב לראשונה על הפרשה. עם זאת, הריאיון הזה לא ניתן לכלי תקשורת ישראלי, אלא דווקא לרשת BBC הבריטית שעושה בימים אלו תחקיר שעוסק בפרשה, מהזווית הישראלית והטורקית.

כחלק מהתחקיר של הרשת קיבלה לאחרונה כתבת הערוץ אישור להיכנס לאימונים של שייטת 13 ואפילו לראיין באופן בלעדי את סגן מפקד השייטת, ריאיון שכלי התקשורת הישראלים יכולים רק לשאוף לקיים אותו.

חלק מקטעי הווידאו שמוצגים בתחקיר מראים תמונות בלעדיות מאימונים שמקיימים אנשי השייטת בימים אלה, אימונים בהם הם מיישמים תיקונים לתקלות שאירעו בזמן ההשתלטות על המרמרה. סגן מפקד השייטת הוא לא היחיד שקיבל היתר מיוחד להתראיין, ללא חשיפת פניו, אלא גם לוחמים ומפקדים אחרים.

"נהיה מוכנים לכל משט שיגיע בעתיד"

ההשתלטות על המרמרה, ארכיון (חדשות 2)
הפקנו הרבה לקחים מהמרמרה", אמר סגן מפקד השייטת לכתבת ה-BBC. "מטרת התרגילים כעת היא להפוך אותנו למוכנים יותר", הוא מוסיף. לדבריו, האתגר הגדול אליו מתכוננת השייטת בימים אלו הוא כיצד להתגבר בפעם הבאה על אתגר דומה, ולהשתלט על ספינה עם מינימום נזק.

"אנחנו לא אוהבים תשומת לב", אומר סגן מפקדת השייטת בתגובה להד התקשורתי שעוררו המהומות על הסיפון. "זה אמנם לא מביך אותנו, כי אנחנו מקצוענים, וזה גם קצת מוזר בשבילנו להיות בחדשות, אבל אנחנו עדיין שומרים על מורל גבוה", הוסיף.

עם זאת, לשאלה הגדולה והחשובה ביותר, לסגן מפקד השייטת אין ממש תשובה ברורה. "אני לא יודע מה יבוא ומתי יבוא ומה נעשה בפעם הבאה", הוא אומר. "אני מנסה להיות מוכן לכל סוגי המשטים שיבואו ואני מקווה שכשזה יבוא - נהיה מוכנים", הוא מסכם את הראיון.

תקרית המרמרה - הסיקור המלא:

המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"