לאחר התקרית בגבול: לבנון משקמת את הצבא

הצבא של לבנון סובל כבר שנים רבות מהתבלות של הציוד, באופן אשר לטענת גורמים במדינה עשוי לסכן את ביטחונה. כעת, לאחר שסירבו לקבל סיוע כספי מארה"ב, הקימו במשרד הביטחון הלבנוני קרן לגיוס תרומות למען שיפור תשתיות הצבא. לא ברור האם להחלטה יש קשר לתקרית בגבול הצפון

הצבא רעוע והגיע הזמן לשקם. טנק לבנוני (חדשות 2)

משרד הביטחון הלבנוני הודיע היום על הקמת קרן תרומות שנועדה לשקם את הציוד הצבאי במדינה, ימים ספורים לאחר שארה"ב דחתה את הסיוע הכספי שנועד לסייע לצבא לבנון. לא ידוע האם להחלטה יש קשר למצב הביטחוני בגבול הצפון.

שר הביטחון הלבנוני אליאס אל מור אמר כי הוא מקווה שהקרן תזכה לתרומות ממיליוני הלבנונים שחיים ברחבי העולם, כמו גם מקרב תושבי המדינה. כדי לעודד את התרומות, הודיע מור כי הוא יהיה הראשון להרים תרומה של כמיליארד פאונדים לבנונים (כ-2.6 מיליון שקלים).

כזכור, הסכימה ארה"ב להעביר תרומה לצבא לבנון, לצורך שיקום התשתיות, אך במדינה הערבית סירבו לקבל את הסיוע אם לא תינתן להם האפשרות להשתמש בנשק כלפי ישראל, אם וכאשר תותקף.

שניים מחברי המפלגה הדמוקרטית בארה"ב הודיעו אף הם על התנגדותם להעברת סיוע בסך 100 מיליון דולרים ללבנון, מתוך דאגה כי ההתחמשות הצבאית של לבנון תתרום גם להתחזקות החיזבאללה, דבר אשר יפגע ביציבות האזור.

שר הביטחון הלבנוני ביקר את ההצהרה האמריקנית וטען כי אם ברצונה של ארה"ב לסייע, עליה לעשות זאת ללא תנאים. יצוין כי מאז שנת 2006, סייעו האמריקנים לצבא לבנון בסכום של למעלה מ-720 מיליון דולר.

בינתיים, בעקבות ההצהרה הלבנונית על הקמת הקרן, הודיע שגריר אירן בלבנון כי מדינתו תהיה מוכנה להרים תרומה לטובת שיפור תשתיות הצבא. במשרד ההגנה האמריקני מיהרו להביע דאגה ממה שהוגדר שם כסממן נוסף להתערבותה של אירן בגבול בין לבנון לבין ישראל.