פרשת גלנט: השוטרים פשטו על משרדי ארד

יום לאחר שהורה היועמ"ש על חקירת "פרשת גלנט" שנחשפה בחדשות 2, הגיעו השוטרים למשרדו של אייל ארד והוציאו תיקים ומסמכים. החוקרים תשאלו חלק מהעובדים ולקחו מחשבים

שלושה ימים אחרי חשיפת הפרשה שמסעירה את צמרת המערכת הביטחונית - הגיע זמן החקירה.

היום הגיעו השוטרים למשרדו של אייל ארד, שהיה חתום על המסמך והוציאו תיקים ומסמכים מהמקום. בנוסף תשאלו החוקרים מספר עובדים ולקחו ציוד לבדיקה.

הבוקר הגיב לראשונה דובר צה"ל תא"ל אבי בניהו ל"פרשת המסמך" והודה כי חש מתיחות. "אלו ימים מאוד לא נעימים ואפילו קשים בתוך הצבא, וגם בחברה הישראלית ובציבור. ישנה תחושת תסכול, כעס ותעוקה", אמר.

"אבל מתקיימת חקירה, שזו הדרך היחידה להעמיק באירוע הזה ולהסיר את העננה מעל ראשי האנשים שעלולים להיות מעורבים בפרשה הזו", הוסיף. "אין לנו ברירה אלא להמשיך לעסוק בביטחון המדינה, אין לנו לוקסוס לקחת יומיים של חופש".

בניהו אמר כי לצד המשך העבודה הסדירה בצה"ל, "הנושא הזה הוא בהחלט שיחת היום בצבא. הקצינים שלנו ומשפחותיהם עוקבים וכועסים. זה הלם וזה לא מתאים למה שמתרחש בצבא. זה לא כל הצבא. הצבא זה אותם מח"טים ומפקדי אוגדות שתורמים למען המדינה".

"במטכ"ל ישנם מתחים מובנים, גם בין שר הביטחון לרמטכ"ל"

זה אירוע חמור מאוד, בין אם הוא מזויף או אותנטי וצריך לחקור את זה", הוסיף דובר צה"ל. "יש באירוע הזה כדי לפגוע באופן מרכזי באמון הציבור בצה"ל. ההשתקפות של האירוע הזה בתקשורת עלול לפגוע באופן קשה באמון הזה".

לדברי תא"ל בניהו, "היו דברים כאלה בתולדות צה"ל, אולי לא ב-4-5 שנים האחרונות, אבל אם מישהו לקח מסמך וזייף אותו ותפר עלילה כדי למנוע מינוי של אלוף, זה מאוד חמור".

כשנשאל האם ישנה מתיחות בין הרמטכ"ל אשכנזי לבין אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט לאחר פרסום המסמך, הודה בניהו כי "במטכ"ל ישנם מתחים מובנים, גם בין שר הביטחון לרמטכ"ל, אך ישנה עבודה תקינה ואין אפשרות אחרת. עם ישראל הטיל על כתפי האנשים האלו אחריות על ביטחון המדינה וגבולותיה. הם עושים את העבודה בצורה משותפת, גם היום גם אתמול וגם מחר".

חשש ממצעד אלופים לבדיקת פוליגרף

במערכת הביטחון חוששים כי במידה ולא יימצא האחראי לפרסום המסמך השנוי במחלוקת, יהיה צורך לבחון את האלופים המתמודדים על תפקיד הרמטכ"ל במכונת פוליגרף. לאחר ההחלטה אמש בדבר פתיחת חקירה פלילית בפרשה שנחשפה לראשונה בחדשות 2, הביעו גורמים בצה"ל ובמשרד הביטחון חשש כי החקירה עלולה להגיע למבוי סתום, כך מדווח העיתון "מעריב".

להערכת בכירים במערכת הביטחון, במידה ואכן יתגלה קושי באיתור הגורמים שעמדו מאחורי כתיבת והפצת המסמך יידרשו בכירים בצה"ל להיבדק במכונות אמת כדי לגבות את גרסתם. בין הנבדקים הפוטנציאלים נמצאים האלופים המועמדים לרשת את כסאו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי, שבראשם האלוף יואב גלנט.

בצל הפרשה צפויה צמרת צה"ל להיפגש היום במהלך דיון שייערך בבסיס הקריה בתל-אביב. לישיבה שנערכת במסגרת "פורום איוש" יגיעו הרמטכ"ל אשכנזי ושלושה מהמועמדים להחלפתו, האלופים יואב גלנט, בני גנץ ואבי מזרחי. האלופים גדי אייזנקוט וגדי שמני לא יהיו נוכחים בדיון.

גלנט: "עלילה מרושעת"

אמש שיגר אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט מכתב לרמטכ"ל אשכנזי, בו חזר ואמר כי אין לו, ולא היה לו, שום קשר ליועץ התקשורת איל ארד.

"לא פניתי אליו, לא שכרתי אותו, לא ביקשתי שיפעל עבורי בדרך כלשהי או בנושא כלשהו", כתב גלנט, במכתב שפרסמה הכתבת איילה חסון בערוץ 1. "מדובר בפרסום שקרי וזדוני. זו עלילה מרושעת". עוד נחשף, כי בטיפול במסמך היו מעורבים גם חוקר פרטי וקצין בכיר לשעבר.

היועמ"ש הורה לברק: עכב מינוי הרמטכ"ל

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, פרקליט המדינה משה לדור וראש אגף החקירות במשטרה יואב סגלוביץ' סיימו אמש התייעצות ראשונית בנושא פתיחת חקירה על "מסמך גלנט".

וינשטיין הורה על פתיחת חקירה ממוקדת והנחה את שר הביטחון אהוד ברק להמשיך בסבב הראיונות של המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל, אך להשהות את הבחירה עד שיסתיים החלק הראשון של חקירת הפרשה המביכה. 

"נוכח הנסיבות ועל רקע השלכות אפשריות של בירור התלונה, לא ניתן יהיה, בשלב זה, להחליט על בחירת הרמטכ"ל עד למיצוי בירור התלונה, שייעשה כאמור בהקדם האפשרי", נכתב בתשובה שמסר היועמ"ש לח"כ נחמן שי (קדימה). כמו כן הוחלט כי התלונה על זיוף המסמך תועבר לבדיקת היחידה הארצית לחקירת פשיעה בינלאומית וחמורה (יאחב"ל).

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

חשש ממצעד אלופים לבדיקת פוליגרף

גלנט לרמטכ"ל: זו עלילה מרושעת

אמנון אברמוביץ' זומן להעיד

היועץ הורה לברק לעכב מינוי הרמטכ"ל

הרמטכ"ל: נשתף פעולה בחקירת המסמך

ארד התלונן במשטרה: "מצפה שימצאו את הזייפן"

בכירים בצבא: "אם זה נכון - זו רעידת אדמה"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה"