צפו בנאום המלא של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה

מזכ"ל החיזבאללה מאשים את ישראל באחריות לחיסול רמ"מ לבנון לשעבר חרירי. "היא מנסה להפליל אותנו", טען בנאום ממקום מחבואו. לאחר מכן הציג סרטונים ממזל"טים ישראלים, לכאורה, בהם טען כי מדובר בהוכחה על כוונותיה של ישראל בלבנון. "רק היא מסוגלת לחסל את חרירי", אמר

הצגת חייו: מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא הערב נאום ממקום מחבואו, בו האשים את ישראל כמי שעומדת מאחורי חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי. במהלך הנאום הציג נסראללה מספר קטעי וידאו, המעידים לדבריו, על התכנון והביצוע של ישראל את החיסול. את הנאום המלא והמתורגם העברנו בשידור חי באתרי האינטרנט של חדשות 2.

נסראללה פתח את דבריו בכך שטען כי ישראל מנסה להפליל את חיזבאללה בחיסול אל-חרירי. "האמת היא שישראל גייסה בעבר משתף פעולה, שהיה מקורב לרפיק אל-חרירי, באמצעותו לחצה על חרירי כי חיזבאללה בכלל, ועימאד מורנייה בפרט, מתכננים לחסלו", אמר מזכ"ל חיזבאללה.

לאחר מכן המשיך: "לישראל יש את היכולת לבצע את החיסול הזה או פעולות דומות, ואין לי צורך לפרט על כך. היא כבר ביצעה פעולות דומות נגד בכירים פלסטינים ובכירים לבנונים, שכן לבנון היא אחת הזירות הנוחות לביצוע הפעולות הללו, אחרי שטחי הרשות הפלסטינית. היא מגייסת משתפי פעולה משלל המגזרים בלבנון".  

נסראללה הציג מספר סרטוני וידאו ובהם נראים משתפי פעולה, לכאורה, של ישראל, בלבנון, אשר סייעו לה לנסות ולפגוע ואף לחסל את ראשי ההנהגה הלבוניים. "על בסיס אלו אנו טוענים כי ישראל היא שחיסלה את רפיק אל-חרירי", הדגיש נסראללה. הוא טען כי בחיסולו של אל-חרירי, ניסתה ישראל ליצור מלחמת אחים בלבנון, בין השיעים לסונים - אך לא הצליחה.

בהמשך, התייחס נסראללה לאסון השייטת. "בזמן שהמזל"ט הישראלי צילם את האזור בו צעדו הלוחמים הישראלים - קיבלנו את השידור", אמר מזכ"ל חיזבאללה. "הודות לכך נערכנו מראש וטמנו מארב ללוחמים. לא היו לנו אמצעים לראיית לילה - ולהם כן". לאחר מכן, שידר נסראללה את התמונות מהמזל"ט הישראלי בהן מתועד, לכאורה, חילוצם של הפצועים בתקרית הקשה.

"מדוע מזל"טים ישראלים מצלמים את ביירות?"

כמו כן הציג מזכ"ל חיזבאללה שלושה סרטונים נוספים של מזל"טים ישראלים, לכאורה, ובהם מתועדת היערכות לחיסולם של פעילים בארגון. "זוהי הוכחה לכך שפעילות המזל"טים הישראלים בשמי לבנון מהווה הכנה לפעולות חיסול נוספות", הצהיר נסראללה.

"מרבית צילומי המזל"טים הישראליים שבידנו - הם של ביירות", טען נסראללה והציג סרטונים מתוך מזל"טים של העיר ביירות. "זוהי הוכחה שישראל חיסלה את חרירי", הבהיר מזכ"ל חיזבאללה. בסרטונים עצמם הוצגו מבני-מפתח בביירות, ובהם לשכתו של חרירי ולשכתם של בכירים לבנוניים נוספים. כמו כן הוצגו בסרטונים דרכי המילוט, לכאורה, של מבצעי החיסול של אל-חרירי מחוץ לעיר.

לאחר שידור צילומי המזל"ט של ביירות, תהה נסראללה: "אם אין באזור הזה שום מרכז או מטה של חיזבאללה או של בכירים בחיזבאללה - מדוע מצלמים המזל"טים את האזור"?

"לא נספק את ההוכחות לוועדת החקירה"

נסראללה סיים את דבריו בטענה כי גם בימים שלפני חיסולו של רפיק אל-חרירי, ביום החיסול ובימים שאחרי, קיימת בידיו אינפורמציה מאומתת ומהימנה על פעילות של חיל האוויר הישראלי בלבנון. הוא שידר סרטון המסכם, לטענתו, את פעילות חיל האוויר בסמוך לחיסול, ובו פורטו שעות הפעילות והמשכה. "אחד ממשתפי הפעולה עם ישראל, ע'סאן אל-ג'ד, שהה בזירת החיסול ביום שלפני, ה-13 בפברואר", אמר נסראללה.

נסראללה נשאל על ידי העיתונאים האם מתכוון חיזבאללה למסור את ה"הוכחות" שבידיו לידי ועדת החקירה שבודקת את חיסולו של רפיק אל-חרירי, והשיב בשלילה. "איננו מכירים בוועדה הזו", הדגיש ואמר: "אם ממשלת לבנון תחליט להקים גוף לבנוני עצמאי שיחקור את החיסול, נשתף עמו פעולה". עוד נשאל נסראללה מה מתכוון לעשות חיזבאללה במידה ויואשמו אנשיו בחיסול חרירי, על ידי ועדת החקירה, והסתפק באומרו: "כל דבר בעיתו, נתייחס לכך בזמן המתאים".

אסון השייטת: 12 הרוגים ו-4 פצועים

ב-4 בספטמבר 1997 יצא צוות של 16 לוחמי שייטת 13, בפיקודו של סגן אלוף יוסי קורקין למבצע החשאי "שירת הצפצפה" בדרום לבנון. תוך כדי תנועת הכוחות באזור עיירת החוף אנצרייה, התפוצץ מטען, שבעקבותיו הופעלו מטענים נוספים. בהם גם מטען שסחב על גבו רב סמל איתמר איליה. במקביל נפתחה לעברם אש מנשק קל.

הקשר של הכוח, שהיה היחיד שלא נפגע, הצליח להשיב באש לעבר מחבלי חיזבאללה ולהזעיק עזרה. מסוקים של חיל האוויר החלו לחלץ את הפצועים ואת הגופות. מאש חיזבאללה נהרג סרן ד"ר דגש מאהר, רופא מכוח החילוץ.

בתום הקרב ספרו בצה"ל 12 הרוגים ו-4 פצועים. בין ההרוגים - מפקד הכוח, סגן אלוף קורקין. גופתו של רב סמל איליה נשארה בידי חיזבאללה. ב-25 ביוני 1998 יצאה לפועל עסקה בין ישראל לחיזבאללה. ישראל קיבלה לידיה את גופתו של איתמר איליה ואת שרידי גופותיהם של שני חיילים נוספים - גיא גולן ורז טבי. חיזבאללה קיבל בתמורה 60 אסירים ו-40 גופות של מחבלים, ביניהן גופת בנו של חסן נסראללה.

לאחר שהובאו הבנים לקבורה, נודע למשפחות גולן וטבי מידע לפיו ייתכן ששרידי הגופות של יקיריהם הוחלפו בטעות והוטמנו בקברים הלא נכונים. בני המשפחות הזועמים עתרו לבג"ץ ודרשו לפתוח את הקברים. משנפתחו הקברים התאמת החשש. בצה"ל הקימו ועדת חקירה שמסקנותיה אילצו את הרב הראשי של צה"ל גד נבון לפרוש.

יותר מוועדת חקירה אחת ניסו לרדת לעומקו של האסון. עד היום לא ברור בוודאות האם מה שהתחיל את כל האירוע היה מארב מתוכנן של חיזבאללה, או שמא תקלה מבצעית שהביאה לפיצוץ מטען שנשא עמו הכוח באותו לילה נוראי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק