היועץ המשפטי לשר ברק: לעכב מינוי הרמטכ"ל

פרסום ראשון: היועמ"ש קיים הערב התייעצות בנושא "מסמך גלנט", בה הודיע כי הוא דורש משר הביטחון לעכב את מינוי הרמטכ"ל. יאחב"ל תחקור את פרשת המסמך. ברק: "לחשוף את זהות העומדים מאחורי המסמך"

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, פרקליט המדינה משה לדור וראש אגף החקירות במשטרה יואב סגלוביץ' סיימו הערב התייעצות ראשונית בנושא פתיחת חקירה על "מסמך גלנט", שפורסם לראשונה בחדשות 2 ביום שישי האחרון.

וינשטיין הורה על פתיחת חקירה ממוקדת והנחה את שר הביטחון אהוד ברק להמשיך בסבב הראיונות של המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל, אך להשהות את הבחירה עד שיסתיים החלק הראשון של חקירת הפרשה המביכה. 

"נוכח הנסיבות ועל רקע השלכות אפשריות של בירור התלונה, לא ניתן יהיה, בשלב זה, להחליט על בחירת הרמטכ"ל עד למיצוי בירור התלונה, שייעשה כאמור בהקדם האפשרי", נכתב בתשובה שמסר היועמ"ש לח"כ נחמן שי (קדימה). כמו כן הוחלט כי התלונה על זיוף המסמך תועבר לבדיקת היחידה הארצית לחקירת פשיעה בינלאומית וחמורה (יאחב"ל).

"היועץ המשפטי לממשלה מתכוון לבדוק את פרשת המסמך בעניינו של האלוף גלנט, שתוכנו פורסם בכלי התקשורת, ויקיים כבר היום התייעצות ראשונית עם פרקליט המדינה וגורמים רלוונטיים נוספים", נמסר ממשרד המשפטים לפני הפגישה.

בתוך כך, הגיב הערב שר הביטחון אהוד ברק לראשונה על הפרשה. ברק אמר כי הוא "משוכנע כי ניתן ודרוש לברר במהירות את אמינות המסמך ולחשוף את זהות מי שעומדים מאחוריו". מלשכת ברק נמסר כי השר "פעל בעצה אחת עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעניין הפנייה אל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כדי שיבחן את אמינות המסמך שפורסם בערוץ 2".

אשכנזי: נשתף פעולה עם כל גורם שיחקור המסמך

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה כי כבר אמש, במוצאי שבת, הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין וביקש ממנו לבחון את המידע שעולה מהפרסום בחדשות 2 סביב מינוי הרמטכ"ל הבא של צה"ל ו"מסמך גלנט".

"לאור הפרסומים בכלי התקשורת נועצתי בשר הביטחון שאחראי על צה"ל, ולאחר מכן פניתי ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי ממנו לבחון את הנושא בהקדם", אמר נתניהו בפתח הישיבה. "ויינשטיין אמר לי כבר בשיחתנו אמש שכך הוא יעשה".

בשעות הצהריים הודיע הרמטכ"ל גבי אשכנזי כי ישתף פעולה עם כל גורם שיחקור את פרשת המסמך - כך הודיע היום דובר צה"ל. "הרמטכ"ל גבי אשכנזי מצר על כך שלתוך התהליך החשוב והרגיש של מינוי רמטכ"ל משתרבבים נושאים ועיסוקים שיש בהם כדי לפגוע קשות בצה"ל ובאמון הציבור בו", נמסר מדובר צה"ל.

"הרמטכ"ל סבור שכל אחת משתי האפשרויות הנידונות בתקשורת - הן הגרסה כי מדובר במסמך אותנטי ואמין והן הגרסה כי מדובר במסמך מזויף, דורשות בירור וחקירה מעמיקים. לפיכך מודיע כי צה"ל ישתף פעולה עם כל חקירה שיוחלט עליה ושתבוצע על ידי הגוף שיסוכם. הרמטכ"ל מקווה שהאמת תצא לאור", לשון הודעת דובר צה"ל.

ארד: מצפה שהמשטרה תמצא את הזייפן

הבוקר הגיש איש הפרסום והיועץ האסטרטגי אייל ארד הגיש תלונה במשטרת מרחב ירקון בתל אביב, בטענה כי המסמך מעורר הסערה שפורסם ביום שישי ב"אולפן שישי" מזויף."הגשתי תלונה על בסיס מסמך שפורסם בערוץ 2 ונושא את הלוגו של החברה שלי", אמר ארד בצאתו ממטה המשטרה. "אני מאמין ומצפה שהמשטרה תבצע חקירה מהירה ותמצא את הזייפן".

בתוך כך נמשכת הסערה בצה"ל, מערכת הביטחון והמערכת הפוליטית בעקבות פרסום המסמך. בכנסת ובצה"ל נשמעו בסוף השבוע קריאות לפתוח בחקירה מקיפה של הפרשה - בין אם המסמך אמיתי ובין או הוא מפוברק. אחת ההצעות שהועלו הייתה שהשב"כ עצמו יחקור את הפרשה, או הממונה על הביטחון במשרד הביטחון.

פואד: "ברק מזועזע מהמסמך"

שר הביטחון אהוד ברק עוד לא הגיב רשמית לפרשת "מסמך גלנט", אך נראה כי עליו לא עבר סוף שבוע שקט. "שוחחתי עם ברק, ואני יודע שהוא מזועזע מהמסמך לא פחות ממני", סיפר הבוקר שר התשתיות בנימין בן אליעזר, בשיחה עם רזי ברקאי בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל.

"אין לי צל של ספק שהוא מתכוון לחקור את העניין", הוסיף בן אליעזר. "אני לא זוכר דבר כזה. "אני מאוד מוטרד מהשלכות הפרשה על צה"ל". לדבריו, "יש לחקור את הפרשה עד הסוף ולהבין מי עומד מאחוריה. אי אפשר להותיר את המצב כפי שהוא. נעשה פה דבר שלא ייעשה, בין אם המסמך נכון או לא נכון, העסק הוא לא טוב".

ההערכה: מינוי הרמטכ"ל הבא יידחה

גם חברי כנסת הגיבו הבוקר בסערה לפרסום הפרשה בחדשות 2. "רמטכ"ל זו לא דרגה של טירון, צריכים להבין שיש גורמים שרוחשים מאחורי המינוי", אמרה הבוקר ח"כ מירי רגב, מי שהייתה בעבר הלא-רחוק דוברת צה"ל, בשיחה עם ערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט. "בעיניי זה בזוי ושפל, ורעה חולה כזו אסור שתגיע לצבא".

על פי ההערכות במערכת הביטחון, פרסום המסמך עלול לעכב את מינוי הרמטכ"ל הבא. בנסיבות הנוכחיות, יקשה מאד על שר הביטחון למנות מי מבין המועמדים לתפקיד מפקד הצבא, מבלי שיוטל צל כבד על המינוי - יהיה זה גלנט, גנץ או אחד המועמדים האחרים. חשיפת המסמך תדרוש פתיחת חקירה בנושא, אשר תוכל לשפוך אור על מניעי האדם שעמד מאחורי כתיבתו. 

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

"עננה כבדה מעל צמרת צה"ל"

היועץ המשפטי יחל בחקירת "מסמך גלנט" כבר היום

הרמטכ"ל: נשתף פעולה בחקירת המסמך

רה"מ: פניתי ליועץ המשפטי שיבחון את המסמך

ארד התלונן במשטרה: "מצפה שימצאו את הזייפן"

פואד: "ברק מזועזע מהמסמך"

פנייה ליועמ"ש: לחקור את "מסמך גלנט"

בכירים בצבא: "אם זה נכון - זו רעידת אדמה"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה"