היועץ המשפטי יחל בחקירת "מסמך גלנט" כבר היום

פגישה דחופה בעקבות "סערת גלנט": היועץ המשפטי לממשלה יקיים כבר היום התייעצות ראשונית עם פרקליט המדינה, ראש אגף החקירות במשטרה וגורמים נוספים. קודם לכן הודיע הרמטכ"ל אשכנזי כי צה"ל ישתף פעולה עם כל חקירה. "בין אם המסמך אמיתי ובין אם מזויף - זה חמור", לדברי הרמטכ"ל

לא מתעכבים לרגע: במשרד המשפטים הודיעו היום כי בדיקת "מסמך גלנט" תחל כבר היום, ללא דיחוי. "היועץ המשפטי לממשלה מתכוון לבדוק את פרשת המסמך בעניינו של האלוף גלנט, שתוכנו פורסם בכלי התקשורת, ויקיים כבר היום התייעצות ראשונית עם פרקליט המדינה וגורמים רלוונטיים נוספים", נמסר ממשרד המשפטים.

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה כי כבר אמש, במוצאי שבת, הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין וביקש ממנו לבחון את המידע שעולה מהפרסום בחדשות 2 סביב מינוי הרמטכ"ל הבא של צה"ל ו"מסמך גלנט".

"לאור הפרסומים בכלי התקשורת נועצתי בשר הביטחון שאחראי על צה"ל, ולאחר מכן פניתי ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי ממנו לבחון את הנושא בהקדם", אמר נתניהו בפתח הישיבה. "ויינשטיין אמר לי כבר בשיחתנו אמש שכך הוא יעשה".

אשכנזי: נשתף פעולה עם כל גורם שיחקור המסמך

בשעות הצהריים הודיע הרמטכ"ל גבי אשכנזי כי ישתף פעולה עם כל גורם שיחקור את פרשת המסמך - כך הודיע היום דובר צה"ל. "הרמטכ"ל גבי אשכנזי מצר על כך שלתוך התהליך החשוב והרגיש של מינוי רמטכ"ל משתרבבים נושאים ועיסוקים שיש בהם כדי לפגוע קשות בצה"ל ובאמון הציבור בו", נמסר מדובר צה"ל.

"הרמטכ"ל סבור שכל אחת משתי האפשרויות הנידונות בתקשורת - הן הגרסה כי מדובר במסמך אותנטי ואמין והן הגרסה כי מדובר במסמך מזויף, דורשות בירור וחקירה מעמיקים. לפיכך מודיע כי צה"ל ישתף פעולה עם כל חקירה שיוחלט עליה ושתבוצע על ידי הגוף שיסוכם. הרמטכ"ל מקווה שהאמת תצא לאור", לשון הודעת דובר צה"ל.

ארד: מצפה שהמשטרה תמצא את הזייפן

הבוקר הגיש איש הפרסום והיועץ האסטרטגי אייל ארד הגיש תלונה במשטרת מרחב ירקון בתל אביב, בטענה כי המסמך מעורר הסערה שפורסם ביום שישי ב"אולפן שישי" מזויף."הגשתי תלונה על בסיס מסמך שפורסם בערוץ 2 ונושא את הלוגו של החברה שלי", אמר ארד בצאתו ממטה המשטרה. "אני מאמין ומצפה שהמשטרה תבצע חקירה מהירה ותמצא את הזייפן".

בתוך כך נמשכת הסערה בצה"ל, מערכת הביטחון והמערכת הפוליטית בעקבות פרסום המסמך. בכנסת ובצה"ל נשמעו בסוף השבוע קריאות לפתוח בחקירה מקיפה של הפרשה - בין אם המסמך אמיתי ובין או הוא מפוברק. אחת ההצעות שהועלו הייתה שהשב"כ עצמו יחקור את הפרשה, או הממונה על הביטחון במשרד הביטחון.

פואד: "ברק מזועזע מהמסמך"

שר הביטחון אהוד ברק עוד לא הגיב רשמית לפרשת "מסמך גלנט", אך נראה כי עליו לא עבר סוף שבוע שקט. "שוחחתי עם ברק, ואני יודע שהוא מזועזע מהמסמך לא פחות ממני", סיפר הבוקר שר התשתיות בנימין בן אליעזר, בשיחה עם רזי ברקאי בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל.

"אין לי צל של ספק שהוא מתכוון לחקור את העניין", הוסיף בן אליעזר. "אני לא זוכר דבר כזה. "אני מאוד מוטרד מהשלכות הפרשה על צה"ל". לדבריו, "יש לחקור את הפרשה עד הסוף ולהבין מי עומד מאחוריה. אי אפשר להותיר את המצב כפי שהוא. נעשה פה דבר שלא ייעשה, בין אם המסמך נכון או לא נכון, העסק הוא לא טוב".

ההערכה: מינוי הרמטכ"ל הבא יידחה

גם חברי כנסת הגיבו הבוקר בסערה לפרסום הפרשה בחדשות 2. "רמטכ"ל זו לא דרגה של טירון, צריכים להבין שיש גורמים שרוחשים מאחורי המינוי", אמרה הבוקר ח"כ מירי רגב, מי שהייתה בעבר הלא-רחוק דוברת צה"ל, בשיחה עם ערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט. "בעיניי זה בזוי ושפל, ורעה חולה כזו אסור שתגיע לצבא".

על פי ההערכות במערכת הביטחון, פרסום המסמך עלול לעכב את מינוי הרמטכ"ל הבא. בנסיבות הנוכחיות, יקשה מאד על שר הביטחון למנות מי מבין המועמדים לתפקיד מפקד הצבא, מבלי שיוטל צל כבד על המינוי - יהיה זה גלנט, גנץ או אחד המועמדים האחרים. חשיפת המסמך תדרוש פתיחת חקירה בנושא, אשר תוכל לשפוך אור על מניעי האדם שעמד מאחורי כתיבתו. 

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

הרמטכ"ל: נשתף פעולה בחקירת המסמך

רה"מ: פניתי ליועץ המשפטי שיבחון את המסמך

ארד התלונן במשטרה: "מצפה שימצאו את הזייפן"

פואד: "ברק מזועזע מהמסמך"

פנייה ליועמ"ש: לחקור את "מסמך גלנט"

בכירים בצבא: "אם זה נכון - זו רעידת אדמה"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה"