הרמטכ"ל אשכנזי: נשתף פעולה בחקירת פרשת המסמך

רגע אחרי ראש הממשלה נתניהו, גם הרמטכ"ל מתייחס ל"סערת גלנט". דובר צה"ל הודיע כי רא"ל אשכנזי התחייב לשתף פעולה עם כל גורם שיחקור את המסמך. "העיסוק פוגע קשות בצה"ל ובאמון הציבור בו", נמסר מדובר צה"ל. "דרושים בירור וחקירה מעמיקים". קודם לכן אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה כי ביקש מהיועץ המשפטי לבחון המסמך

גם הצבא נרתם לחקירת "מסמך גלנט": הרמטכ"ל גבי אשכנזי הודיע היום כי ישתף פעולה עם כל גורם שיחקור את פרשת המסמך - כך הודיע היום דובר צה"ל.

"הרמטכ"ל גבי אשכנזי מצר על כך שלתוך התהליך החשוב והרגיש של מינוי רמטכ"ל משתרבבים נושאים ועיסוקים שיש בהם כדי לפגוע קשות בצה"ל ובאמון הציבור בו", נמסר מדובר צה"ל.

"הרמטכ"ל סבור שכל אחת משתי האפשרויות הנידונות בתקשורת - הן הגרסה כי מדובר במסמך אותנטי ואמין והן הגרסה כי מדובר במסמך מזויף, דורשות בירור וחקירה מעמיקים. לפיכך מודיע כי צה"ל ישתף פעולה עם כל חקירה שיוחלט עליה ושתבוצע על ידי הגוף שיסוכם. הרמטכ"ל מקווה שהאמת תצא לאור", לשון הודעת דובר צה"ל.

רה"מ נתניהו: ביקשתי מהיועץ המשפטי לבחון המסמך

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה כי כבר אמש, במוצאי שבת, הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין וביקש ממנו לבחון את המידע שעולה מהפרסום בחדשות 2 סביב מינוי הרמטכ"ל הבא של צה"ל ו"מסמך גלנט".

"לאור הפרסומים בכלי התקשורת נועצתי בשר הביטחון שאחראי על צה"ל, ולאחר מכן פניתי ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי ממנו לבחון את הנושא בהקדם", אמר נתניהו בפתח הישיבה. "ויינשטיין אמר לי כבר בשיחתנו אמש שכך הוא יעשה".

הבוקר הגיש איש הפרסום והיועץ האסטרטגי אייל ארד הגיש תלונה במשטרת מרחב ירקון בתל אביב, בטענה כי המסמך מעורר הסערה שפורסם ביום שישי ב"אולפן שישי" מזויף."הגשתי תלונה על בסיס מסמך שפורסם בערוץ 2 ונושא את הלוגו של החברה שלי", אמר ארד בצאתו ממטה המשטרה. "אני מאמין ומצפה שהמשטרה תבצע חקירה מהירה ותמצא את הזייפן".

בתוך כך נמשכת הסערה בצה"ל, מערכת הביטחון והמערכת הפוליטית בעקבות פרסום המסמך. בכנסת ובצה"ל נשמעו בסוף השבוע קריאות לפתוח בחקירה מקיפה של הפרשה - בין אם המסמך אמיתי ובין או הוא מפוברק. אחת ההצעות שהועלו הייתה שהשב"כ עצמו יחקור את הפרשה, או הממונה על הביטחון במשרד הביטחון.

פואד: "ברק מזועזע מהמסמך"

שר הביטחון אהוד ברק עוד לא הגיב רשמית לפרשת "מסמך גלנט", אך נראה כי עליו לא עבר סוף שבוע שקט. "שוחחתי עם ברק, ואני יודע שהוא מזועזע מהמסמך לא פחות ממני", סיפר הבוקר שר התשתיות בנימין בן אליעזר, בשיחה עם רזי ברקאי בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל.

"אין לי צל של ספק שהוא מתכוון לחקור את העניין", הוסיף בן אליעזר. "אני לא זוכר דבר כזה. "אני מאוד מוטרד מהשלכות הפרשה על צה"ל". לדבריו, "יש לחקור את הפרשה עד הסוף ולהבין מי עומד מאחוריה. אי אפשר להותיר את המצב כפי שהוא. נעשה פה דבר שלא ייעשה, בין אם המסמך נכון או לא נכון, העסק הוא לא טוב".

גם חברי כנסת הגיבו הבוקר בסערה לפרסום הפרשה בחדשות 2. "רמטכ"ל זו לא דרגה של טירון, צריכים להבין שיש גורמים שרוחשים מאחורי המינוי", אמרה הבוקר ח"כ מירי רגב, מי שהייתה בעבר הלא-רחוק דוברת צה"ל, בשיחה עם ערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט. "בעיניי זה בזוי ושפל, ורעה חולה כזו אסור שתגיע לצבא".

"ידיי נקיות, לא שוחחתי עם גלנט שנתיים"

ארד המשיך להכחיש בסוף השבוע, הן בפני מקורביו והן לתקשורת, כל קשר לפרשה. אחרי שטען כי "לוגו של החברה הודבק על המסמך", אמר ארד: "שהמשטרה תשלח חוקרים שיבדקו את המחשבים שלנו. אף אחד מהעובדים שלי לא כתב את זה, גם לא העובדים לשעבר".

"אני פותח את כל המערכות במשרדי, את כל המחשבים, ומסיר את כל ההגנות המשפטיות לטובת החקירה, בהנחה שתיעשה על ידי גורם ממלכתי. אני מוכן להיות הראשון שייבדק בפוליגרף - אם צריך", הוסיף ארד. "ידיי נקיות. שהמשטרה תחקור, ואם לא המשטרה אז שב"כ, או כל גוף ממלכתי אחר".

ההערכה: מינוי הרמטכ"ל הבא יידחה

לדבריו, הופתע ארד מהפרסום. "אני מכיר את גלנט מתקופתי בלשכת ראש הממשלה בעבר, אך מאז לא נפגשתי עמו. השיחה האחרונה בינינו הייתה לפני שנתיים, כשביקשתי ממנו טובה אישית. אין לי קשר פוליטי גם עם לשכת ברק, כידוע".

על פי ההערכות במערכת הביטחון, פרסום המסמך עלול לעכב את מינוי הרמטכ"ל הבא. בנסיבות הנוכחיות, יקשה מאד על שר הביטחון למנות מי מבין המועמדים לתפקיד מפקד הצבא, מבלי שיוטל צל כבד על המינוי - יהיה זה גלנט, גנץ או אחד המועמדים האחרים. חשיפת המסמך תדרוש פתיחת חקירה בנושא, אשר תוכל לשפוך אור על מניעי האדם שעמד מאחורי כתיבתו. 

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

רה"מ: פניתי ליועץ המשפטי שיבחון את המסמך

ארד התלונן במשטרה: "מצפה שימצאו את הזייפן"

פואד: "ברק מזועזע מהמסמך"

פנייה ליועמ"ש: לחקור את "מסמך גלנט"

בכירים בצבא: "אם זה נכון - זו רעידת אדמה"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה"