אשת הקצין הפצוע: "הוא כבר לא בסכנה"

יעל לאקיה, אשתו של סרן עזרא לקיה שנפצע אתמול קשה במהלך חילופי הירי על גבול לבנון, סיפרה היום על ההתאוששות של בעלה בבית החולים: "הוא התעורר, מתקשר ומצבו נראה חיובי", סיפרה לעיתונאים מחוץ לחדר ניתוח. בשעות הצהריים שוחרר לאקיה מחדר טיפול נמרת והועבר בהכרה מלאה למחלקת כירורגית חזה

שיפור ניכר במצבו של סרן עזרא לקיה מכפר הרי"ף שנפצע אתמול קשה בתקרית הירי על גבול לבנון: לקיה, שאושפז כשהוא חסר הכרה בבית החולים רמב"ם בחיפה, התעורר הבוקר ויצר קשר עם סביבתו. בשעות הצהריים חל שיפור נוסף במצבו והוא מוגדר כעת בינוני ויציב. הוא שוחרר מהמחלקה לטיפול נמרץ והועבר בהכרה מלאה למחלקת כירורגית חזה.

במהלך היום שיחזר הקצין באוזני קרוביו את אשר אירע בתקרית הירי הקשה אתמול סמוך לגדר הגבול, ואמר כי הוא "זוכר הכל". אתמול, שעה קלה לאחר שנפצע, התקשר לאשתו יעל וסיפר לה כי הוא נפצע קל, רגע לפני שנכנס לחדר ניתוח.

"בעלי יצא מכלל סכנה, הוא התעורר, הוא מתקשר ומצבו נראה חיובי", סיפרה הרעיה וביקשה להודות לכל מי שתמך במשפחה. "הוא הבין מה קרה, אבל לא שוחחתי איתו יותר מדי כי הוא חלש מאוד". יעל הביעה צער על מותו של סא"ל דב (ברי) הררי. "אנחנו מוסרים את תנחומינו למשפחה. צר לכולנו", הדגישה.

"אותר רסיס ליד הלב"

ד"ר ירון בר לביא מבית החולים רמב"ם בחיפה עדכן הבוקר בערוץ החדשות לגבי מצבו של הקצין. "לקיה עבר לאחר הגעתו צילומים ובדיקות, ואובחנה פגיעה של רסיסים בחזה, בפנים ובזרוע. בנוסף אותר רסיס ליד הלב".

לדברי בר לביא הקצין נותח במהלך הלילה בחזה והניתוח עבר בשלום. "לא היתה פגיעה בלב עצמו", מספר בר לביא ומוסיף, "לאחר ניתוח הבוקר הערנו אותו, הוא עבר גמילה מהנשמה והוא מדבר. הוא אמור בצהריים להשתחרר מטיפול נמרץ".

בר לביא מספר כי לקיה זכר את כל פרטי האירוע בו נפגע אתמול והוא עודכן במותו של חברו לגדוד, ברי הררי. בנוסף התעניין הקצין בשלומם של שאר חבריו ששירתו עימו. להערכת הרופאים המטפלים בו לקיה צפוי להחלים במהרה, זאת לאחר שנותח בהצלחה בעקבות הצטברות דם בחזה.

לפני 8 שנים קיבל צל"ש

במהלך חילופי האש נפגע הקצין בראשו מירי שבוצע לעבר כוח צה"ל אך מתברר שתקרית האש שאירעה היום, לא הייתה הפעם הראשונה שסרן לקיה מתמודד עם אש חיה. בפעם הקודמת זה נגמר בפעולה אמיצה ובצל"ש.

לפני כשמונה שנים, ב-23 ביולי 2002, הוקפצה מחלקה ממסייעת חרוב בפיקוד לקיה, שהיה אז בדרגת סגן, לסריקת שטח באזור עמנואל, לאחר פיגוע שאירע ביישוב. סגן עזרא לקיה סרק את האזור בלווית חייליו, כשלפתע הכוח נתקל בחוליית מחבלים במרחק של 50 מטרים מהם. למרות הסכנה והמרחק הזעום, לקיה נתן פקודת לפתוח באש, הסתער בעצמו על שני המחבלים והרגם.

החלטה אחרת של סרן לקיה הייתה יכולה לסיים את התקרית באופן טרגי. הודות לאומץ לבו נמנע ירי לעבר חיילים נוספים. כשנה לאחר מכן הוחלט בצה"ל להעניק לקצין עיטור צל"ש על הפגנת מקצועיות, מנהיגות ואומץ לב.

החיילים הלבנונים פתחו באש

בתקרית הירי הקשה שאירעה אתמול בגבול ישראל-לבנון שבה נפצע סרן לקייה, נהרג סגן אלוף דב הררי בן 45 מנתניה, מג"ד במילואים בחיל ההנדסה. שני הקצינים נפצעו בתחילה בראשם מירי נשק קל, ולאחר קבלת טיפול רפואי נקבע מותו של אחד מהם.

אתמול בשעות הצהריים התקיימו חילופי אש בגבול ישראל-לבנון, סמוך לקיבוץ משגב עם. בתקרית נהרגו ככל הנראה שלושה חיילים לבנוניים ועל פי מקורות בצבא לבנון, גם עיתונאי מקומי. סיור לבנוני פתח באש לעבר כוח צה"ל, שעבד סמוך לגדר - בשטח ישראל.

רשת "אלג׳זירה" מדווחת שההרוג הוא כתב העיתון אל-אח׳באר, שנפצע קשה בחילופי האש ומת מפצעיו. אל-אח'באר הוא עיתון המזוהה עם ארגון חיזבאללה. בנוסף, לפי הדיווח, כתב רשת "אלמנאר" נפצע קל ברגלו.

האירוע התרחש במובלעת ישראלית בתוך לבנון: שטח שמוגדר ישראלי וישראל פועלת בו מאז מלחמת לבנון השנייה, ועדיין מוגדר בגבול הקו הכחול. ככל הנראה, חיילי צה"ל רצו לכרות עץ בשטח המובלעת; כוח סיור לבנוני זיהה את החיילים ככאלה שעברו את הגבול, ירה יריית אזהרה ופתח באש. החיילים הגיבו בירי, וכך החלה התקרית הקשה.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

חילופי אש בגבול עם לבנון - הסיקור המלא

מה גרם לתחילת חילופי האש?

ההרוג הותיר ארבעה ילדים יתומים

החייל שנפצע קשה זכה בצל"ש בעבר

צפו: העמדה ממנה נורו חיילי צה"ל

"המארב הלבנוני היה מתוכנן"

יוניפי"ל השיג הסכמה להפסקת האש

"זה נשמע כמו קטיושות בתוך העיר

הרוג ופצוע קשה בתקרית הירי בלבנון

חילופי אש כבדים בגבול לבנון