יוניפי"ל: ישראל הותקפה בשטחה

לאחר מדידה מדויקת של תוואי השטח במקום, הודיעו הבוקר בארגון יוניפי"ל: ישראל הותקפה בשטחה על ידי צבא לבנון. על פי הממצאים בשטח, גם עקירת העץ שנעשתה מעבר לגבול, הייתה למעשה בשטח בריבונות ישראלית על פי קו הגבול שנקבע עם נסיבת צה"ל מהשטח ב-2000. בינתיים: שיפור במצבו של סרן עזרא לקיה

עכשיו זה רשמי: בהודעה שהוציא הבוקר ארגון יוניפי"ל, שבדק את נסיבות האירוע הקשה אתמול, נטען כי החיילים הישראלים אכן פעלו בצד הישראלי של קו הגבול, כאשר אנשי צבא לבנון פתחו לעברם באש. כתוצאה מהירי נהרג סא"ל (במיל') דב (ברי) הררי ז"ל ונפצע קשה סרן עזרא לקיה. בנוסף, נהרגו שלושה חיילים בצד הלבנוני ועיתונאי מקומי.

הודעת יוניפי"ל נמסרה לאחר שצוות טכני של הארגון ביצע מדידות באזור ההיתקלות, על מנת לבחון את מרחק נקודת הימצאות הכוחות הישראלים מקו הגבול. "מבדיקת הארגון עולה שהעצים שנכרתו על ידי הצבא הישראלי ממוקמים דרומית מקו הגבול בין המדינות, בצד הישראלי", נכתב בהודעה של דובר הארגון באזור קולונל נרש בהט.

 ברק: "התקרית בצפון - פרובוקציה חמורה"

"התקרית הקשה אתמול באזור הגבול היא פרובוקציה חמורה מאוד. האש לא נורתה על הטרקטור שפעל במקום, אלא על המג"ד והסמג"ד שעמדו במקום", כך אמר הבוקר שר הביטחון אהוד ברק בהתייחסו לחילופי האש הכבדים אתמול, באזור גדר הגבול. "צבא לבנון ביצע מעשה חמור. הוא נושא באחריות והממשלה נושאת באחריות", אמר ברק בראיון לרשת ב' של קול ישראל.

"מדובר בהתגרות. נפתחה אש באופן מכוון ובמובן הזה מדובר במהלך מתוכנן", הוסיף שר הביטחון. "אמנם לא תכננו זאת במטה הכללי בבירות וגם חיזבאללה לא תכנן זאת - אך מדובר בתקרית מקומית עם תוצאות חמורות מאוד". ברק שלח את תנחומיו למשפחתו של סא"ל (מיל') דב (ברי) הררי. "אני מחבק חיבוק חם את המשפחה", אמר.

"אין קשר בין האירועים בזמן האחרון"

על התגובה של צה"ל אמר ברק: "הייתה זו תגובה מאופקת, נכונה ומיידית. זו טעות שארצות הברית מחמשת את צבא לבנון, הנשק הזה עלול להגיע לידי חיזבאללה". שר הביטחון פנה גם לקהילה הבינלאומית ודרש לפעול מיידית בנושא. "אנו קוראים לגורמים בעולם לגנות את הפשע הזה.

בדבר הימצאותם של עיתונאים באזור ההיתקלות, עוד בטרם חילופי האש, אמר ברק: "יש שם עיתונאים כל הזמן, זה אזור טיולים ידוע של חיזבאללה". עם זאת, אמר ברק כי הוא אינו סבור שיש קשר בין התקרית אתמול, לבין האירועים בשבוע האחרון. "איני חושב שיש קשר. ייתכן שיש קשר מסוים באווירה כעת, בעקבות הרצון לחדש את השיחות הישירות עם הפלסטינים ופרסום שמות החשודים ברצח אל-חרירי".

שר הביטחון התייחס גם לשיחת הנזיפה שקיימו אמש לשגריר ישראל בטורקיה, בעקבות התבטאויותיו. "מה שאמרתי הוא דבר נכון ומטריד, אך אין לנו ולטורקיה כוונה להחריף את המצב", אמר ברק. 

 הבוקר: שיפור ניכר במצבו של הפצוע

שיפור ניכר במצבו של סרן עזרא לקיה מכפר הרי"ף שנפצע אתמול קשה בתקרית הירי על גבול לבנון: לקיה, שאושפז כשהוא חסר הכרה בבית החולים רמב"ם התעורר הבוקר ויצר קשר עם סביבתו.

ד"ר ירון בר לביא מבית החולים רמב"ם בחיפה עדכן הבוקר בערוץ החדשות לגבי מצבו של הקצין. "לקיה עבר לאחר הגעתו צילומים ובדיקות, ואובחנה פגיעה של רסיסים בחזה, בפנים ובזרוע. בנוסף אותר רסיס ליד הלב".

לדברי בר לביא הקצין נותח במהלך הלילה בחזה והניתוח עבר בשלום. "לא היתה פגיעה בלב עצמו", מספר בר לביא ומוסיף, "לאחר ניתוח הבוקר הערנו אותו, הוא עבר גמילה מהנשמה והוא מדבר. הוא אמור בצהריים להשתחרר מטיפול נמרץ".

בר לביא מספר כי לקיה זכר את כל פרטי האירוע בו נפגע אתמול והוא עודכן במותו של חברו לגדוד, ברי הררי. בנוסף התעניין הקצין בשלומם של שאר חבריו ששירתו עימו. להערכת הרופאים המטפלים בו לקיה צפוי להחלים במהרה, זאת לאחר שנותח בהצלחה בעקבות הצטברות דם בחזה.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

חילופי אש בגבול עם לבנון - הסיקור המלא

ברק: "התקרית בצפון - פרובוקציה חמורה"

"המארב הלבנוני היה מתוכנן"

צפו: העמדה ממנה נורו חיילי צה"ל

מה גרם לתחילת חילופי האש?

החייל שנפצע קשה זכה בצל"ש בעבר

יוניפי"ל השיג הסכמה להפסקת האש