חיזבאללה תוקף מתוך צבא לבנון?

גורמים בצה"ל מייחסים את ההתחממות בגזרה הצפונית לחטיבה תשע השיעית בצבא לבנון, חטיבה שרבים מחייליה תומכים בחיזבאללה ומעוררים פרובוקציות בגבול. כעת נבדקת השאלה האם הייתה המתקפה על חיילי צה"ל הייתה גחמה של מפקד בחטיבה או הוראה ישירה מביירות. צפו בתיעוד חילופי הירי הקטלניים

בצה"ל מעריכים כי מי שעומד מאחורי מתקפת הירי על חיילי צה"ל אתמול הם מפקדיה של חטיבה תשע בצבא לבנון - חטיבה שיעית שרבים מחייליה תומכים בארגון חיזבאללה. כעת נבחנת השאלה האם הייתה זו החלטה רגעית של מ"פ או מח"ט בחטיבה או שמא הייתה זו הוראה מפורשת ומתוכננת מביירות.

בצה"ל לא הופתעו מהמתקפה של חיילי לבנון. בחודשים האחרונים מדווחים כוחות בגזרה הצפונית על הרעה ביחסים עם צבא לבנון ובעיקר עם חטיבה תשע השיעית המעוררת פרובוקציות בגבול. גורמים בכירים בצבא מספרים כי בעבר חיילים לבנונים כבר כיוונו נשק כלפי חיילי צה"ל הפועלים במובלעות.

לסברה כי הירי על החיילים ליד משגב עם היה מתוכנן, מצטרפת העובדה כי בזירת תקרית האש, נכחו צוותי תקשורת רבים.

 ירי מול המצלמות

מלבד הכוח הלבנוני והחיילים הישראלים ששהו בגבול ישראל-לבנון בזמן התקרית, שהו במקום חיילים של כוח יוניפי"ל יחד עם עיתונאים וצוותי צילום שחזו בחילופי האש מטווח קצר.

תיעוד של רשת הטלוויזיה הלבנונית NBN שמתפרסם שעות לאחר האירוע, מציג את התמונות שצילמו העיתונאים ששהו לצד החיילים. בתמונות נראים חיילי יוניפי"ל שהבחינו בעימות בין חיילי צה"ל לחיילי צבא לבנון, החלו לצעוק לעברם במטרה להפריד בין הכוחות. החיילים מכוח האו"ם מתועדים כשהם מפצירים בחיילים לא לירות, אך זמן קצר לאחר מכן נשמע קול ירי מצד החיילים הלבנוניים.

בתקרית הירי הקשה שהתרחשה בשעות הצהריים נהרג קצין צה"ל וקצין נוסף נפצע. בתקרית נהרגו גם שלושה חיילים לבנונים ועיתונאי. ההרוג בתקרית הקשה הוא סגן אלוף דב הררי בן 45 מנתניה, מג"ד במילואים בחיל ההנדסה. הוא יובא למנוחות מחר בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי מנתניה. הפצוע הוא סרן עזרא לקיה מכפר הרי"ף. שני הקצינים נפצעו בתחילה בראשם מירי נשק קל, ולאחר קבלת טיפול רפואי נקבע מותו של אחד מהם. הפצוע בתקרית גם הוא מפקד בחיל ההנדסה, פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.

הרוג ופצוע ישראלים בתקרית האש

בשעות הצהריים התקיימו חילופי אש בגבול ישראל-לבנון, סמוך לקיבוץ משגב עם. בתקרית נהרגו ככל הנראה שלושה חיילים לבנוניים ועל פי מקורות בצבא לבנון, גם עיתונאי מקומי. סיור לבנוני פתח באש לעבר כוח צה"ל, שעבד סמוך לגדר - בשטח ישראל.

רשת "אלג׳זירה" מדווחת שההרוג הוא כתב העיתון אל-אח׳באר, שנפצע קשה בחילופי האש ומת מפצעיו. אל-אח'באר הוא עיתון המזוהה עם ארגון חיזבאללה. בנוסף, לפי הדיווח, כתב רשת "אלמנאר" נפצע קל ברגלו.

האירוע התרחש במובלעת ישראלית בתוך לבנון: שטח שמוגדר ישראלי וישראל פועלת בו מאז מלחמת לבנון השנייה, ועדיין מוגדר בגבול הקו הכחול. ככל הנראה, חיילי צה"ל רצו לכרות עץ בשטח המובלעת; כוח סיור לבנוני זיהה את החיילים ככאלה שעברו את הגבול, ירה יריית אזהרה ופתח באש. החיילים הגיבו בירי, וכך החלה התקרית הקשה.

צה"ל הגיב גם בירי ארטילרי

לאחר הירי הלבנוני, התקבלה בצה"ל פקודה לירות בתותחים לכיוון הכפר עדייסה, מצפון ליישוב משגב עם. לירי מלבנון אחראי ככל הנראה צבא לבנון - ולא ארגון חיזבאללה. חקלאים ישראלים רבים עבדו בשעת הירי סמוך לגדר והיו עדים לתקרית. בגבול הצפון נרשמת פעילות ערה של מטוסי חיל האוויר. כתוצאה מחילופי האש התלקחו שדות קוצים באזור הצפון.

על פי הטענות בלבנון, שני בתים נשרפו באזור הכפר עדייסה במדינה אחרי חילופי אש, בהם צה"ל ירה כשבעה פגזים לעבר היישוב. על פי הדיווח בתחנת הטלוויזיה "אל מנאר", טנק של צה"ל ירה את הפגזים. עוד על פי התקשורת הלבנונית, הצבא הלבנוני ירה שני טילי RPG וירי מנשק קל. כלי התקשורת בלבנון מדווחים גם על מנוסת אזרחים מאזור הגבול צפונה.

בלבנון טוענים שחיל האוויר תוקף במסוקים שמשגרים טילים לעבר אזור הכפר עדייסה. רשת "אל ג'דיד" מדווחת כי מספר הפצועים הלבנונים באירוע עלה משניים לחמישה. על פי הטענות, שני בתים נשרפו באזור הכפר עדייסה במדינה אחרי חילופי אש, בהם צה"ל ירה כשבעה פגזים לעבר היישוב. על פי הדיווח בתחנת הטלוויזיה "אל מנאר", טנק של צה"ל ירה את הפגזים. עוד על פי התקשורת הלבנונית, הצבא הלבנוני ירה שני טילי RPG וירי מנשק קל. כלי התקשורת בלבנון מדווחים גם על מנוסת אזרחים מאזור הגבול צפונה.

בלבנון טוענים שחיל האוויר תוקף במסוקים שמשגרים טילים לעבר אזור הכפר עדייסה. רשת "אל ג'דיד" מדווחת כי מספר הפצועים הלבנונים באירוע עלה משניים לחמישה.

לבנון וישראל מאשימות זו את זו בהפרת החלטה 1701

ראש ממשלת לבנון, סאעד אל חרירי, ביקש לאחר האירוע מהאו"ם "ללחוץ על ישראל לקיים את החלטות האו"ם מספר 1701", החלטת הפסקת האש בין ישראל חיזבאללה, שסיימה את מלחמת לבנון השנייה. נשיא לבנון מישל סולימאן גינה את "התוקפנות הישראלית".

משרד החוץ הישראלי, מצידו, מאשים בחזרה: "ישראל רואה בירי על כוח צה"ל, שפעל בשעות האחרונות באזור הגבול בתיאום עם יוניפי"ל, הפרה בוטה של החלטת מועצת הבטחון 1701", נמסר.

עוד נמסר כי "שר החוץ וסגן רה"מ הנחה את נציגות ישראל באו"ם להגיש תלונה בנושא למזכ"ל האו"ם ולמועצת הביטחון. ההפרה האחרונה מצטרפת לשורה ארוכה של הפרות של החלטה 1701, ובראשן ההתחמשות המאסיבית של חזבאללה, כולל בדרום לבנון. ישראל רואה בממשלת לבנון אחראית לאירוע החמור, ומזהירה מפני ההשלכות במידה והפרות אלה תמשכנה".

החיילים הלבנוניים פרוסים במוצבים קרובים מאוד לגבול, ונראה שהפעם הזו הם בחרו בתגובה מחמירה כלפי כוח צה"ל, תגובה שראינו בשנים עברו את ארגון החיזבאללה מבצע. כוחות האו"ם בשטח לבנון מיהרו לגשר בין הצדדים ולמנוע תקרית קשה אף יותר.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

חילופי אש בגבול עם לבנון - הסיקור המלא

מה גרם לתחילת חילופי האש?

ההרוג הותיר ארבעה ילדים יתומים

החייל שנפצע קשה זכה בצל"ש בעבר

צפו: העמדה ממנה נורו חיילי צה"ל

"המארב הלבנוני היה מתוכנן"

יוניפי"ל השיג הסכמה להפסקת האש

"זה נשמע כמו קטיושות בתוך העיר

הרוג ופצוע קשה בתקרית הירי בלבנון

חילופי אש כבדים בגבול לבנון