מה גרם לתחילת חילופי האש?

תקרית ביטחונית או סכסוך בין חיילים? עדיין לא ברור מה גרם לתקרית האש שבה נפצעו חייל ואזרח לבנוני בכפר עדייסה שבדרום לבנון. עדי ראייה בלבנון דיווחו כי חילופי האש החלו בעקבות ניסיון של כוח צה"ל לעקור עץ בשטח הכפר. מיד לאחר מכן, החיילים הלבנונים פתחו בירי לעבר חיילי צה"ל - שהגיבו באש ארטילריה

דיווחים סותרים לגבי הסיבה שבגללה החלה תקרית האש בגבול הצפון: חילופי האש הכבדים שהחלו באזור הכפר הלבנוני עדייסה וקיבוץ משגב עם התנהלו בשטח שנוי במחלוקת שמוגדר כמובלעת ישראלית בתוך לבנון.

השטח מוגדר בגבול הקו הכחול וישראל פועלת בו באופן שגרתי מאז תום מלחמת לבנון השנייה, אלא ששינויים טופוגרפים שהתרחשו בשטח שינו ככל הנראה את תוואי הגבול המוסכם בין ישראל ולבנון.

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת מפי עדי ראייה כי התקרית החלה לאחר שכוח הנדסי של צה"ל נכנס לאותו שטח על מנת לעקור עץ במסגרת עבודות שנערכות לאורך הגבול. "החיילים הלבנונים קראו לעברם שיחדלו, ואז פתחו בירי אזהרה לעבר חיילי צה"ל", סיפר אחד המקורות.

חיילי צה"ל השיבו באש לעברם ובמקביל החל ירי ארטילרי לעבר הכפר עדייסה שכתוצאה ממנו נפגעו שני לבנונים: חייל ואזרח מקומי. האזרח שנפצע, נפגע ככל הנראה לאחר שאחד הפגזים של צה"ל פגע ישירות בבית בכפר.

רשת "אל ערבייה" מדווחת שישנם שלושה הרוגים לבנונים בחילופי האש עם צה"ל. על פי הדיווחים בלבנון, שני בתים נשרפו באזור הכפר עדייסה אחרי חילופי האש, שבהם ירה צה"ל כשבעה פגזים לעבר היישוב. תחנת הטלוויזיה "אל מנאר" דיווחה שטנק של צה"ל ירה פגזים, שני טילי RPG וביצע ירי מנשק קל. כלי התקשורת בלבנון מדווחים גם על מנוסת אזרחים מאזור הגבול צפונה.

פרט לשלושת החיילים מצבא לבנון, בתקרית נהרג אדם נוסף. רשת "אלג׳זירה" מדווחת שההרוג הוא כתב העיתון "אל-אח'באר", שנפצע קשה בחילופי האש ומת מפצעיו. "אל-אח'באר" הוא עיתון המזוהה עם ארגון חיזבאללה. בנוסף, לפי הדיווח, כתב רשת "אל-מנאר" נפצע קל ברגלו.

תושבי הצפון דיווחו על הדי פיצוצים אך לא אותרו נפילות

בתוך כך, במשטרה התקבלו דיווחים של תושבים רבים על הדי פיצוצים שנשמעו באזור הצפון, אולם אין אישור לנפילת רקטות ועד כה לא אותרו נפילות כלשהן. כוחות משטרה יצאו בעקבות הדיווחים לשטח והם נבדקים, אולם ככל שמתבררים הפרטים עולה שאכן היו הדי הפיצוצים שנשמעו באזור אצבע הגליל, אבל מקורם בירי תותחים וירי טנקים שצה"ל ביצע לאחר התקרית וכי לא מדובר בירי קטיושות לעבר ישראל.

ראש המועצה האזורית גליל עליון, אהרון ולנסי, אמר לחדשות 2 כי "אנשים רבים שמעו את הירי והתקשרו לדווח על כך. אנחנו מקווים שמדובר באירוע חד פעמי, כיוון שאין לנו עניין בהתחממות הגזרה אחרי תקופה ארוכה כל כך של שקט".

"תושבי הצפון לא קיבלו הנחיות מיוחדות בעקבות האירוע, אך יש מספר תושבים שבחרו להיכנס למרחב מוגן", הוסיף ולנסי. "אנחנו מבינים שהאירוע הסתיים, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש ונקווה שלא יקרה כלום".

אזור הגליל עמוס כרגע במטיילים: משפחות, תלמידי ישיבות ונערים שנמצאים בחופשת הקיץ. למרות זאת, נכון לרגע זה לא יצאה שום הוראה של המשטרה או של פיקוד העורף לשהות במרחבים מוגנים, ונראה שהשגרה נמשכת מיד עם תום האירוע.

בהכנת הידיעה השתתפו אהוד יערי, רוני דניאל, ניר דבורי ועמית ולדמן

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק