מסוקי צה"ל ביצעו נחיתת חירום ברומניה, אין נפגעים

8 ימים לאחר אסון המסוק: שני מסוקי יסעור של חיל האוויר, האחרונים שנותרו במסגרת פעילות צה"ל ברומניה, ביצעו נחיתת חירום בשדה ליד בוקרשט, לאחר שבאחד מהם נדלקה נורית חיווי המחייבת נחיתה. אין נפגעים באירוע . גורמים בצה"ל: מדובר באירוע שגרתי ולא בתקלה

שבוע לאחר התרסקות מסוק היסעור ברומניה - תקלה נוספת? משרד ההגנה הרומני מדווח הבוקר על שני מסוקי צה"ל שביצעו נחיתת חירום במדינה, במסגרת אימון "בלו-סקיי", אותו אימון משותף לחיל האוויר הישראלי והרומני. באירוע לא היו נפגעים.

ברומניה נשארו רק 2 מסוקי יסעור, לסיום פעילות האימון.מבדיקה ראשונית עולה כי באחד מהם נדלקה נורית חיווי, שמחייבת בדיקה ולא מאפשרת המשך טיסה. המסוק בו נדלקה הנורית נחת בשדה ליד הכפר אג'רס הסמוך לבירה בוקרשט לאחר קבלת אישור, והמסוק השני נחת לידו.

המסוקים היו אמורים לשוב היום לישראל. כעת הם עושים דרכם לבסיס חיל האוויר הרומני בובוק, שם ייערכו בדיקות לכלי הטיס. בסיומן, מחר, הם ישובו ארצה.

צה"ל: "לא נשקפה סכנה לחיי הטייסים"

גורמים בצה"ל מדגישים כי לא מדובר בתקלה טכנית וכי מדובר באירוע שגרתי ולא יוצא דופן. בנוסף דיווחו הגורמים כי מטוס מסוג "הרקולס" של חיל האוויר המריא לטובת איסוף ציוד שנותר ברומניה, כשהוא נושא חלקי חילוף למטרת תיקון מסוק היסעור שביצע את נחיתת החירום.

בהודעה שפרסם דובר צה"ל נכתב כי "לפני זמן קצר המריאו לכיוון ישראל שני מסוקי יסעור של חיל-האוויר שנשארו ברומניה כמאסף. מיד לאחר ההמראה התגלתה תקלת חיווי קלה באחד המסוקים. הטייס החליט לבצע נחיתה מבוקרת (ולא נחיתת אונס) בשטח פתוח על מנת לבדוק את הנושא".

"לאחר בדיקה החליטו צוותי האוויר לשוב לבסיס 'בובוק' שברומניה לתיקון. במהלך הנחיתה לא נשקפה סכנה לחיי הטייסים. הטייסים מתוכננים לשוב ארצה מחר", נכתב.  

אסון המסוק בשבוע שעבר: 6 אנשי חיל האוויר נהרגו

רק בשבוע שעבר כאמור, אירע ברומניה האסון הכבד, בו התרסק מסוק צה"ל בלב הרי הקרפטים במרכז המדינה. 6 אנשי צה"ל נהרגו. מפרטי חקירת התאונה הטרגית עולה כי ברשת הקשר בין שני המסוקים נאמר כי "יש ענן מסוכן שצריך להתרחק ממנו". בזמן שהמסוק ניסה להימנע מכניסה לענן, הוא התרסק על צלע ההר.

חילוץ הגופות ושברי המסוק נמשך זמן רב, בגלל מזג האוויר ותנאי השטח במקום. "התנאים היו מאוד קשים, היה גשם, שיפועים מאוד חדים ובמספר מקומות, הכלב בזכות התכונות הייחודיות שלו - הצליח להגיע לנקודה", שחזרו אנשי יחידת "עוקץ" - יחידת הכלבנים של צה"ל.

בצה"ל מקווים כי פענוח "הקופסה השחורה" של המסוק, שנמצאה באזור התרסקות המסוק, תוכל לשפוך אור על מה שאירע בכלי הטיס בשניות שקדמו להתרסקות בה נהרגו ששת אנשי חיל האוויר. צילומי הקופסה השחורה הועברו כבר לישראל, ובימים הקרובים ינתחו אנשי חיל האוויר את המידע הטמון בה ולהבין לעומק מה בדיוק גרם להתרסקות הקטלנית.

מהתחקיר הראשוני עולה כי מדובר בטעות אנוש בעקבות מזג האוויר הקשה ולא בתקלה טכנית במסוק. עם זאת, התאונה החמורה לא צפויה להשפיע על המשך פעילות חיל האוויר.

אסון ברומניה - סיקור מיוחד:

חללי אסון המסוק מובאים למנוחות

המסוקים נאלצו לעקוף את טורקיה

ארונות חללי האסון נחתו בישראל

אלמנתו של ניר: "הוא היה יכול להיות אבא מדהים"

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"