חמאס: מפקד בכיר נהרג בתקיפת חיל האוויר ברצועה

גורמים בחמאס אומרים כי מפקד הזרוע הצבאית של הארגון במרכז רצועת עזה נהרג בתקיפת חיל האוויר. 8 פעילים נוספים ו-3 אזרחים, כך על פי חמאס, נפצעו בהפצצות כלי טיס של צה"ל בתגובה לירי הגראד לאשקלון

חמאס הודיע הבוקר כי מפקד בכיר בארגון נהרג בתקיפת חיל האוויר אמש ברצועת עזה.

בהודעת חמאס נמסר כי ההרוג הוא עיסא ברטאן, מפקד בזרוע הצבאית במרכז הרצועה ופעיל האחראי לייצור רקטות. ברטאן בן ה-40 ניצל בעבר מניסיונות חיסול. עוד נטען בהודעת חמאס כי שמונה פעילים נוספים ושלושה אזרחים נפצעו בהפצצות.

בצה"ל אישרו כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו במהלך הלילה שלושה יעדי טרור ברצועת עזה, ביניהם אתר טרור בצפון רצועת עזה, אתר ייצור אמצעי לחימה במרכז הרצועה ומנהרה להברחת אמצעי לחימה בדרום הרצועה.

"זוהו פגיעות מדויקות במטרות. כל מטוסינו שבו בשלום לבסיסם", נמסר מדובר צה"ל. "התקיפה מהווה תגובה לירי רקטת הגראד אל עבר אשקלון הבוקר. צה"ל רואה בארגון הטרור חמאס כאחראי הבלעדי לקורה בעזה ולשמירה על השקט בה".

במקביל נפגש הלילה שר הביטחון אהוד ברק עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, זאת בהמשך למכתב ששוגר למזכ"ל משגרירת ישראל באו"ם פרופ' גבריאלה שלו. מזכ"ל האו"ם לחץ על ברק להקל על המצור בעזה ולרסן את הבנייה בהתנחלויות.  עוד שוחחו השניים על המצב הכללי ברצועה.

"פחות מ-24 שעות לאחר התפתחות מעודדת שקשורה לתהליך השלום בין ישראל לבין הפלסטינים, קיבלנו תזכורת מאויבי השלום למציאות בשטח", כתבה מוקדם יותר היום פרופ' שלו למזכ"ל האו"ם. "אני כותבת לך בדאגה רבה כדי להודיע לך שזמן קצר לאחר השעה 8:30 בבוקר, טיל מסוג גראד נורה מכיוון צפון רצועת עזה, באזור בית חנון, ונחת באחת הערים הגדולות בישראל, אשקלון", הוסיפה שלו.

"המתקפות המתמשכות על ישראל מזהירות אותנו מהשליטה המסוכנת של חמאס ברצועת עזה", כתבה שלו. "בעוד שישראל מפנה אצבע מאשימה כלפי ארגון הטרור חמאס, כאחראי למתקפות האלה, מדובר גם באזהרה שציוד התחמשות בלתי רצוי מוברח כיום לרצועה", טענה שלו.

"מכתב דומה נשלח גם לנשיא מועצת הביטחון, כדי שישמש כמסמך רשמי בישיבות המועצה", הזהירה שלו. המכתב הועבר לנשיאה התורנית של מועצת הביטחון, שגרירת ניגריה ג'ו אוגוואה.

"היה פיצוץ אדיר שזיעזע את כל הבניין"

אתמול בבוקר התפוצצה בלב אשקלון רקטת גראד שנורתה מרצועת עזה  - לראשונה מאז מבצע "עופרת יצוקה".

הרקטה התפוצצה בחצר בניין בלב שכונת מגורים במרכז אשקלון, לא רחוק מכפר הנופש בעיר, וגרמה נזק כבד לבניין מגורים ולכ-10 כלי רכב שחנו באזור. למרבה המזל לא היו נפגעים בנפש, אולם שמונה בני אדם לקו בחרדה ופונו לטיפול רפואי בבית החולים "ברזילי" בעיר.

במערכת הביטחון אמרו כי מדובר ברקטת גראד בקוטר 122 מ"מ שנורתה מצפון הרצועה, מאיזור ג'בליה, ולכן הנזק הרב שנגרם כתוצאה מהפגיעה. ראש הממשלה נתניהו אמר בשיחות סגורות הבוקר בעקבות נפילת הגראד כי "ישראל רואה בחומרה רבה את הירי על אשקלון".

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ דודי כהן, הגיע לזירת האירוע זמן קצר לאחר נפילת הגראד. סנ"צ חיים בלומנפלד, מפקד משטרת אשקלון, אמר בשיחה עם חדשות 2 כי "בשעה 8:38 נשמעה אזעקה באשקלון. היינו מוכנים תוך מספר דקות לאתר את מקום הנפילה, מדובר בשכונה מרכזית באשקלון. הרקטה היא גראד 122 מ"מ שטופלה על ידי חבלנים. נפגעת חרדה אחת פונתה לטיפול רפואי, ומבחינתנו האירוע הסתיים".

אחד מהשכנים סיפר לחדשות 2: "באתי להיכנס לרכב ושמעתי אזעקה. רצתי מיד בחזרה הביתה, אשתי שם עם תינוק בן חצי שנה, ואיך שהיא דחפה אותו לממ"ד – היה פיצוץ אדיר שזיעזע את כל הבניין. אחר כך ירדתי לרכב וראיתי אותו הרוס".

ספיר, תושבת אשקלון הגרה סמוך למקום בו פגע הגראד, סיפרה בשיחה עם חדשות 2: "בדיוק ניקיתי את הבית ואז התחילה אזעקה בכל אשקלון. היא נפסקה ורק כמה שניות אחרי הייתה נפילה. באתי לצאת ופתאום היה בום חזק והבנתי שזה קרוב. כולם היו בבית, אחותי הקטנה בת ה-7 ישנה אז הערתי אותה ורצנו לממ"ד. הנפילה היום הייתה באותו מקום שבו נפלו הגראדים הראשונים באשקלון".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק