"אתה האהבה שלנו, הגאווה"

מבצע החילוץ של גופות הרוגי התרסקות המסוק ברומניה הגיע היום לסיומו, עם הבאתם של ששת החללים למנוחת עולמים בבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. מאות בני אדם ליוו את ניר לקריף ז"ל למנוחות, אלמנתו ההרה קראה מעל ארונו: "נהיה חזקים בשבילך ובשביל הילדה שלך". צפו בטקס ההלוויה העצוב ובטקס שנערך הבוקר בתל נוף

ישראל בוכה: ששת חיילי וקציני צה"ל שנספו באסון המסוק ברומניה הובאו היום למנוחת עולמים בבבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. החיילים נקברו בשישה טקסי הלוויה קורעי לב, כשבני המשפחה נפרדים מיקיריהם בצער.

בבית העלמין הצבאי בחיפה הובא למנוחות סרן ניר לקריף ז"ל, בנוכחות מאות בני משפחה ואנשי חיל האוויר. אביו ואמו של ניר נפרדו ממנו בדמעות וקראו: "אתה הגאווה שלנו, לא נוכל להמשיך בלעדיך. אתה האהבה שלנו". אלמנתו של ניר, מגי, שנותרה ללא בעל בעודה בהיריון, השתטחה על ארונו של ניר וקראה: "נהיה חזקים בשבילך ובשביל הילדה שלך".

מטוס בואינג 707 ועליו ארונותיהם של ההרוגים נחת סמוך לשעה 7:30 הבוקר בבסיס חיל האוויר בתל-נוף, שם קיבלו את הארונות בטקס עצוב בנוכחות מפקד החיל, אלוף עידו נחושתן, הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ ובני משפחותיהם של החללים.

"נתנחם בזה שאתה עדיין מעל הענן"

אלמנתו של ניר הוסיפה: "אהוב שלי, פתאום הכל מקבל משמעות אחרת. אתה החיים שלי. אני מבטיחה לעשות את המשימה שהשארת לי בגבורה. הצחוק שלך נמצא בכל פינה, אבל איאלץ להיפרד למרות שהבטחת. כמו שכתבתי לך בהודעה האחרונה - אני אוהבת אותך, ומצפה שתשמור עלי".

אביו של ניר, יובל, אמר על הקבר: "תמיד כשקרה אסון לא הבנתי איך משפחות עמדו מעל הקבר. אני מתנחם בזה שאתה עדיין על הענן. היית יחיד ומיוחד, שמור על העולם ילד, אל תדאג ילד, אני אשמור על הבנות שלך. תמית טסת מעל קרית אתא וסימסת 'אבוש אני מעליך'. סיפרתי למגי איך בגיל שבועיים טסת במסוק בחיק דודך, ובגיל 26 נהרגת במסוק".

"זה לא יתכן שזה אמיתי", אמרה אמו של ניר, דניאלה לקריף. "היום, במוות שלך, אני מבינה בדיוק שאתה קדוש. אתה הבן היחיד שלי, ואתה יודע מה? אני מודה לך, ניר", הוסיפה דניאלה בדמעות.

"תמשיך לשמור עלינו ממרומים, מתוך העננים"

חגי, מפקדו של ניר, אמר דברים נרגשים: "אני עומד מעל הקבר ואומר למה: שיתפת אותי בכך שאתה עומד להיות אבא מאושר. הכרתי בחור צנוע. ברגע שהודיעו לי, חיפשתי אותך לצידי. היית חבר אמיתי. אני אתגעגע לריצות שלנו יחד. תמשיך לשמור עלינו ממרומים, מתוך העננים".

נציג חיל האוויר, סגן אלוף רונן, ספד אף הוא לניר: "התבלטת כאיש ערכים ואוהב לזולת. בחור צעיר עם עתיד בקורס קצינים. הראית מיומנות, הוכחת שהינך קצין ענייני. הייתה זכות לשרת לצידך. כולנו מחבקים את מגי אשר ברחמה יש עתיד".

"אורן - אתה הכוכב הכי בוהק בשמיים"

בבית העלמין הצבאי ברחובות הובא למנוחות רב-סמל ראשון אורן כהן ז"ל בנוכחות למעלה מאלף בני משפחה וחברים. אחיו, דודו, מפקדו בטייסת וראש עיריית רחובות נשאו הספדים על הקבר. "היית איש חם ואוהב, בעל ציניות מרושעת", ספד אחיו של אורן, רובי. "אצטט מהשיר האהוב עליך", הוסיף האח, "אתה תזרח בשמיים אבל לא בשמיים שלי, אתה אורן - הכוכב הכי בוהק בשמיים".

שני אלופי צה"ל, מפקד חיל האוויר אלוף עידו נחושתן, וראש אכ"א אלוף אבי זמיר, הגיעו לחלוק כבוד אחרון לאורן ז"ל, זאת לצד חיילים רבים מחיל האוויר. בתום הטקס ביקשו בני המשפחה להצטלם יחדיו, אך פיצלו עצמם לשתי קבוצות עם מרווח באמצע - "מרווח שיהיה חסר לנצח עם מותו של אורן שלנו", לדברי אביו.

הלוויתו של אלוף-משנה דני שיפנבאור מקדרון נערכה בשעה 15:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בישובי גדרות. הלוויתו של סגן-אלוף (מיל') אבנר גולדמן ממודיעין נערכה בשעה 12:15 בחלקה הצבאית בבית העלמין במודיעין. הלוויתו של רב-סרן יהל קשת מחצרים נערכה בשעה 13:00 בבית העלמין בשרונה, והלוויתו של רב-סרן ליאור שי מתל-נוף נערכה בשעה 14:00 בחלקה הצבאית "נווה הדר" שבהוד השרון.

לבקשת המשפחות שביקשו זאת, לא סיקרנו את הלוויות יקיריהם.

חברי המשלחת שבו ארצה עם ארונות חבריהם

טרם המראת מטוס ה"קרנף" מרומניה, נערך בשדה התעופה הצבאי טקס בנוכחות המשלחת הישראלית ואנשי חיל האוויר הרומני שליוו את המבצע המסובך מאז התרסקות האסון. רב צבאי נשא תפילת "אל מלא רחמים", וחבריהם של ששת ההרוגים העלו את ארונותיהם לבטן המטוס.

אנשי הרבנות הצבאית שטיפלו בגופות חיילי צה"ל שחולצו ממקום ההתרסקות בהרי הקרפטים עשו כל שביכולתם כדי להשלים את הזיהוי ואת הכנת הגופות בהקדם האפשרי. "רצינו לסיים את התהליכים כמה שיותר מהר ולהביא את הבנים לקבר ישראל עוד לפני כניסת השבת", סיפר אחד מחברי המשלחת.

"זה סוויץ 'קשה. היינו עסוקים בשיפור יכולת הטיסה שלנו, ופתאום מצאנו את עצמנו מחלצים את גופות חברינו", סיפר איש צוות אוויר שהגיע מרומניה. "אני שמח שהצלחנו להשלים גם את המשימה הזאת למעננו ולמען כל האנשים בארץ. משימתנו הייתה להביא אותם ארצה ועמדנו בה", הוסיף.

הועלו בדרגה לאחר מותם

כבר אתמול הוחלט בצה"ל להעלות בדרגה שלושה מההרוגים לאחר מותם. סגן אלוף דני שיפנבאור הועלה לדרגת אלוף משנה, סגן ניר לקריף הועלה לדרגת סרן ורב סמל אורן כהן הועלה לדרגת רב סמל ראשון. ההעלאה בדרגה היא חלק מפקודות מטכ"ל.

העלאת חיילים בדרגה לאחר מותם היא חלק מפקודת מטכ"ל הקובעת את התנאים להעלאה בדרגה לאחר המוות. על פי הפקודה, יועלו קצינים בדרגה אם הם ממלאים תפקיד בתקן גבוה יותר מדרגת הכתף שלהם. באשר לנגדים, קובעת הפקודה כי הם יועלו בדרגה אם הם נמצאים במסלול בכיר, ממלאים תפקיד של קצין או השלימו למעלה ממחצית פרק הזמן הדרוש להעלאה בדרגה וקצין בדרגת סגן אלוף לפחות המליץ על כך.

בהכנת הכתבה השתתפו: פוראת נסאר, גלעד שלמור וניר דבורי.

אסון ברומניה - סיקור מיוחד:

המסוקים נאלצו לעקוף את טורקיה

ארונות חללי האסון נחתו בישראל

אלמנתו של ניר: "הוא היה יכול להיות אבא מדהים"

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"