המסוקים נאלצו לעקוף את טורקיה

הדרך ארוכה ולא ידידותית: מאז אירועי המשט נאסר על מטוסים ומסוקים ישראלים לנוע בשמי טורקיה, וגם האסון הנורא שפקד את מדינת ישראל לא הזיז את טורקיה מעמדתה. חבריהם של הנספים ששבו ארצה במבנה מסוקים חסר, כדי לסמל את האובדן, נאלצו לטוס מעל יוון ולהוסיף מספר שעות לטיסתם

מסוק יסעור באזור ההתרסקות ברומניה, השבוע (דובר צה"ל)

גם אסון המסוק ברומניה לא שבר את הטורקים: מסוקי היסעור ששבו לאחר שחילצו את חבריהם הנספים ברומניה, נאלצו להאריך את דרכם ארצה כדי לא לעבור מעל המרחב האווירי של טורקיה.

מסוקי היסעור מטייסת "דורסי הלילה" טסו אמש לישראל במבנה חסר, 4 מסוקים ולא 5 - כדי לסמל את אובדן המסוק שהתרסק. אלא שהמסוקים נאלצו להאריך את הדרך ולטוס דרך שמי יוון, זאת משום שטורקיה מסרבת לאשר לכלי טיס צבאיים ישראלים לטוס בשמיה מאז אירועי המשט הטורקי לעזה.

ידידתה לשעבר של ישראל אסרה על תנועת מטוסים צבאיים ישראלים מעל שטחה, וגם האסון שפקד את חיל האוויר הישראלי לא גרם לה לחזור מהחלטה. את ההחלטה קיבלו הטורקים לאחרי אירועי המשט, ומאז נאלצים טייסי צה"ל לבחור באופציות יצירתיות אחרות, כמו לטוס מעל יוון.

זו לא הפעם הראשונה בה נאלץ צה"ל להוסיף מספר שעות לטיסה כדי להתגבר על הקושי. הטורקים סירבו לאפשר גם למשלחת צה"ל למחנות ההשמדה בפולין לחצות את שמי טורקיה. ראש ממשלת טורקיה ארדואן אף התבטא בחריפות בנושא ואמר: "אושוויץ, דיסנילנד - בשבילנו זה אותו הדבר".