ארונות חללי האסון נחתו בישראל

חברי משלחת ישראל לרומניה, בהם אנשי הרבנות ורופאים, פעלו כל הלילה כדי להשלים באופן סופי את זיהוי הגופות והכנתן לקבורה בישראל לפני כניסת השבת. המטוס ועליו הבנים נחת בישראל בשעה 7:30 הבוקר והמדינה כולה מתכוננת ליום קשה של הלוויות. כל החיילים יובאו היום למנוחת עולמים בבתי-העלמין הצבאיים ברחבי הארץ

חיילי וקציני צה"ל שנספו באסון המסוק ברומניה יובאו היום למנוחת עולמים ברחבי הארץ. מטוס בואינג 707 ועליו חללי האסון נחת סמוך לשעה 7:30 בישראל.

הלוויתו של אלוף-משנה דני שיפנבאור מקדרון תיערך בשעה 15:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בישובי גדרות. הלוויתו של סגן-אלוף (מיל') אבנר גולדמן ממודיעין תיערך בשעה 12:15 בחלקה הצבאית בבית העלמין במודיעין, והלוויתו של רב-סרן יהל קשת מחצרים תיערך בשעה 13:00 בבית העלמין בשרונה.

הלוויתו של רב-סרן ליאור שי מתל-נוף תיערך בשעה 14:00 בחלקה הצבאית "נווה הדר" שבהוד השרון. הלוויתו של סרן ניר לקריף מתל-נוף תיערך בשעה 12:30 בבית העלמין הצבאי בחיפה, והלוויתו של רב סמל ראשון אורן כהן מרחובות תיערך בשעה 13:00 בבית העלמין הצבאי ברחובות.

חברי המשלחת שבו ארצה עם ארונות חבריהם

טרם המראת מטוס הבואינג מרומניה, נערך בשדה התעופה הצבאי טקס בנוכחות המשלחת הישראלית ואנשי חיל האוויר הרומני שליוו את המבצע המסובך מאז התרסקות האסון. רב צבאי נשא תפילת "אל מלא רחמים", וחבריהם של ששת ההרוגים העלו את ארונותיהם לבטן המטוס.

אנשי הרבנות הצבאית שטיפלו בגופות חיילי צה"ל שחולצו ממקום ההתרסקות בהרי הקרפטים עשו כל שביכולתם כדי להשלים את הזיהוי ואת הכנת הגופות בהקדם האפשרי. "רצינו לסיים את התהליכים כמה שיותר מהר ולהביא את הבנים לקבר ישראל עוד לפני כניסת השבת", סיפר אחד מחברי המשלחת.

"זה סוויץ 'קשה. היינו עסוקים בשיפור יכולת הטיסה שלנו, ופתאום מצאנו את עצמנו מחלצים את גופות חברינו", סיפר איש צוות אוויר שהגיע מרומניה. "אני שמח שהצלחנו להשלים גם את המשימה הזאת למעננו ולמען כל האנשים בארץ. משימתנו הייתה להביא אותם ארצה ועמדנו בה", הוסיף.

הועלו בדרגה לאחר מותם

כבר אתמול הוחלט בצה"ל להעלות בדרגה שלושה מההרוגים לאחר מותם. סגן אלוף דני שיפנבאור הועלה לדרגת אלוף משנה, סגן ניר לקריף הועלה לדרגת סרן ורב סמל אורן כהן הועלה לדרגת רב סמל ראשון. ההעלאה בדרגה היא חלק מפקודות מטכ"ל.

העלאת חיילים בדרגה לאחר מותם היא חלק מפקודת מטכ"ל הקובעת את התנאים להעלאה בדרגה לאחר המוות. על פי הפקודה, יועלו קצינים בדרגה אם הם ממלאים תפקיד בתקן גבוה יותר מדרגת הכתף שלהם. באשר לנגדים, קובעת הפקודה כי הם יועלו בדרגה אם הם נמצאים במסלול בכיר, ממלאים תפקיד של קצין או השלימו למעלה ממחצית פרק הזמן הדרוש להעלאה בדרגה וקצין בדרגת סגן אלוף לפחות המליץ על כך.

אמש: מרבית חברי המשלחת שבו ארצה

לפנות ערב אתמול נחתו בישראל מרבית חברי משלחת הסיוע לרומניה והטייסים שהשתתפו בתרגיל היסעורים. המסוקים שבו ארצה במבנה חסר כמחווה לחבריהם שנספו באסון. איתם היו גם לוחמי "עוקץ", יחידת הכלבנים של צה"ל, שסייע במאמצי החיפוש והאיתור של גופות חיילי צה"ל באסון המסוק ברומניה. הם שיחזרו את פעולות החיפוש הקשות ויוצאות הדופן, בתנאים קשים ובלתי רגילים, עמם גם היו צריכים להתמודד הכלבים.

"הכלבים עזרו לכוח הסריקה, לשיפור יעילותו ובמציאת מקומות אליהם מאוד קשה להגיע", סיפרו שניים מהלוחמים, רס"ל מיכאל וסמ"ר דרור. "הכלב עושה את העבודה על הצד הטוב ביותר, כשאנחנו מנצלים את התכונות העיקריות שלו. הכלב הצליח לא אחת לתת אינדיקציה למציאת מקומות אליהם לא הצליחו להגיע הכוחות בשטח".

אסון ברומניה - סיקור מיוחד:

צפו: המסוק דקות לפני ההתרסקות

לפני כחודש הציעה ישראל לבטל את התרגיל

נמצאה הקופסה השחורה של המסוק שהתרסק

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"