3 מהרוגי ההתרסקות הועלו בדרגה לאחר מותם , הלוויותיהם של ששת ההרוגים יתקיימו ביום ו'

פקודות מטכ"ל קובעות את התנאים לפיהם יועלו חיילים בדרגה לאחר מותם, ולכן הוחלט היום בצה"ל להעלות את סא"ל דניאל שיפנבאור, סגן ניר לקריף ורס"ל אורן כהן בדרגה אחת. בינתיים, נמשכים המאמצים להטיס עוד הלילה את ששת הגופות לישראל

פורסמו מועדי הלוויות חללי אסון התרסקות המסוק ברומניה:

הלוויתו של אלוף משנה דניאל שיפנבאור מקדרון תיערך בשעה 15:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בישובי גדרות.

הלוויתו של סגן אלוף (מיל') אבנר גולדמן ממודיעין תיערך בשעה 12:15 בחלקה הצבאית בבית העלמין במודיעין.

הלוויתו של רב- סרן יהל קשת מחצרים תיערך בשעה 13:00 בבית העלמין בשרונה.

הלוויתו של רב- סרן ליאור שי מתל- נוף תיערך בשעה 14:00 בחלקה הצבאית "נווה הדר" שבהוד השרון.

הלוויתו של סרן ניר לקריף מתל- נוף תיערך בשעה 12:30 בבית העלמין הצבאי בחיפה.

הלוויתו של רב- סמל ראשון אורן כהן מרחובות תיערך בשעה 13:00 בבית העלמין הצבאי ברחובות.

צה"ל ממשיכים במאמצים להטיס עוד הלילה לישראל את גופות הרוגי התרסקות מסוק היסעור ברומניה, ובינתיים הוחלט היום להעלות בדרגה שלושה מההרוגים לאחר מותם. סגן אלוף דניאל שיפנבאור הועלה לדרגת אלוף משנה, סגן ניר לקריף הועלה לדרגת סרן ורב סמל אורן כהן הועלה לדרגת רב סמל ראשון.

העלאת חיילים בדרגה לאחר מותם היא חלק מפקודת מטכ"ל הקובעת את התנאים להעלאה בדרגה לאחר המוות. על פי הפקודה, יועלו קצינים בדרגה אם הם ממלאים תפקיד בתקן גבוה יותר מדרגת הכתף שלהם. באשר לנגדים, קובעת הפקודה כי הם יועלו בדרגה אם הם נמצאים במסלול בכיר, ממלאים תפקיד של קצין או השלימו למעלה ממחצית פרק הזמן הדרוש להעלאה בדרגה וקצין בדרגת סגן אלוף לפחות המליץ על כך.

הערב נחתו בישראל מרבית חברי משלחת הסיוע לרומניה והטייסים שהשתתפו בתרגיל היסעורים. ברומניה נותרו עדיין אנשי הרבנות הצבאית שצפויים הלילה להחליט אם להטיס את הגופות לישראל או להמתין עם ההטסה.

מוקדם יותר היום הודיע דובר צה"ל כי זוהו גופות ששת גופות חיילי צה"ל שנספו באסון המסוק ברומניה. עוד נמסר מדובר צה"ל, כי מטוס מסוג "בואינג" של חיל-האוויר המריא סמוך לשעה 13:00 לבסיס חיל האוויר הרומני בבובוק שברומניה על מנת להשיב ארצה את ארונות אנשי צוות האוויר שנהרגו בהתרסקות המסוק.

מסוקי היסעור, שהשתתפו בתרגיל, שבו ארצה במבנה חסר כמחווה לחבריהם שנספו באסון. איתם היו גם לוחמי "עוקץ", יחידת הכלבנים של צה"ל, שסייע במאמצי החיפוש והאיתור של גופות חיילי צה"ל באסון המסוק ברומניה. הם שיחזרו את פעולות החיפוש הקשות ויוצאות הדופן, בתנאים קשים ובלתי רגילים, עמם גם היו צריכים להתמודד הכלבים.

"הכלבים עזרו לכוח הסריקה, לשיפור יעילותו ובמציאת מקומות אליהם מאוד קשה להגיע", סיפרו שניים מהלוחמים, רס"ל מיכאל וסמ"ר דרור. "הכלב עושה את העבודה על הצד הטוב ביותר, כשאנחנו מנצלים את התכונות העיקריות שלו. הכלב הצליח לא אחת לתת אינדיקציה למציאת מקומות אליהם לא הצליחו להגיע הכוחות בשטח".

"משימה לא שגרתית"

שני הלוחמים סיפרו גם על התנאים הבלתי רגילים, בהם בוצעו החיפושים. "התנאים היו מאוד קשים. גם הגשמים וגם השיפוע החד הקשו מאוד, אך השימוש בכלבים נתן יתרון בטיפוס לגבהים מסוימים". לדבריהם, "לכוח הכלבנים היו שתי מטרות עיקריות: לא לעכב את כוח הסריקה ולעזור במידת האפשר בצמצום זמן הסריקה".

"זו משימה לא שגרתית מבחינת היחידה", סיכמו השניים. "עיקר השיחות שלנו עסקו בקושי הפיזי שעלול להיות גם ללוחמים וגם לכלבים, וכמובן בתנאי השטח ובהתמודדות עם המראות שלא קלים".

הליך הזיהוי נערך במכון הפתולוגי בבראשוב הודות לרשויות ברומניה, שאפשרו לרב הצבאי להשתמש במתקן לצורך הליך הזיהוי של שש גופות הנספים הישראלים וגופתו של החייל הרומני שנהרג.

אסון ברומניה - סיקור מיוחד

צפו: המסוק דקות לפני ההתרסקות

לפני כחודש הציעה ישראל לבטל את התרגיל

נמצאה הקופסה השחורה של המסוק שהתרסק

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"

כך כנראה התרסק מסוק היסעור

קווים לדמותו של מסוק היסעור