"לא תדרכנו את הישראלים כראוי"

קצין בצבא הרומני חושף כי צבא רומניה אשם לא פחות בהתרסקות המסוק. לטענתו היה צורך לחזור ולחדד את התדריכים שניתנו בשטח כדי שהחיילים הישראלים יתמודדו כמו שצריך עם תנאי השטח. מאוחר יותר היום, ייערך ברומניה טקס צבאי קצר שלאחריו יוטסו ששת הארונות של חיילי צה"ל ארצה

תאונת המסוק הקשה אירעה ככל הנראה בעקבות טעות אנוש של אחד מצוות ההטסה אולם קצין רומני סיפר אמש ל"ישראל היום" כי גם הם אשמים לא פחות.

לדברי הקצין, אנשי הצבא הרומני לא תדרכו את החיילים הישראלים כמו שצריך. לטענתו היה צורך בתדרוכים נוספים שהרי מדובר על "אחד האזורים המסוכנים ביותר ברומניה, גם עבור טייסים מנוסים".

הקצין חשף עוד כי בשלוש השנים האחרונות אירעו באיזור שלוש תאונות אוויריות קשות אשר להן קווי דמיון משותפים לזו של ההתרסקות של מסוק "היסעור". "הטופוגרפיה כאן קשה לטייסים מתחילים ולטייסים ותיקים כאחד. מי שלא מכיר את השטח לא מביא בחשבון גם את תנאי מזג האוויר הקשים". כמו כן הוסיף הקצין כי "עוצמת ההתרסקות מעידה על כך שהטייס לא הכיר את השטח ופשוט התנגש במהירות אל תוך הרכס".

"יש ענן מסוכן"

בתוך כך, נמשכת חקירת התאונה הקשה. מפרטי החקירה הראשונית עולה כי ברשת הקשר בין שני המסוקים נאמר כי "יש ענן מסוכן שצריך להתרחק ממנו". בזמן שהמסוק ניסה להימנע מכניסה לענן, הוא התרסק על צלע ההר.

היום יוטסו לארץ ששת ארונות החיילים שנהרגו לאחר שהמשלחת הישראלית שהגיעה למקום האסון, סיימה את עבודתה. במקום ייערך טקס צבאי קצר שבתומו יטוסו חזרה ארצה.

תמונות המסוק לפני ההתרסקות ושל מאמצי החילוץ

אתמול הבאנו תמונות ממאמצי החילוץ ברומניה, בהן ניתן לראות את שיתוף הפעולה בין הצוותים הישראלים לרומנים תחת תנאי מזג-אוויר לא פשוטים. הפעולות הללו כאמור הסתיימו וכעת החלה מלאכת זיהוי הגופות, במכון הפתולוגי בעיר בראשוב, שנפתח במיוחד עבור אנשי הרבנות הצבאית.
בכל בסיסי הצבא ברומניה נערך היום טקס זיכרון מיוחד להרוגי ההתרסקות. בבסיס בובוק, בו שוהים הצוותים הישראלים, נערך גם מטס הצדעה מיוחד לזכר ההרוגים הישראלי וההרוג הרומני.

אמש שידרה הטלוויזיה הרומנית תמונות ראשונות של שני המסוקים הישראלים שהיו באוויר, שניות ספורות לפני שאחד מהם התרסק. הווידיאו צולם במצלמת חובבים, אך לא תיעד את ההתרסקות עצמה. בסרטון הקצר ניתן לראות את שני המסוקים באוויר, במהלך התרגולת המבצעית שבוצעה במקום.
אנשי יחידת 669 שעסקו בפעולת החילוץ במשותף עם יחידת הכלבנים "עוקץ" נתקלו בקשיים רבים, וזאת בשל תנאי השטח ומזג האוויר הקשה.

נמצאה הקופסה השחורה

בצה"ל מקווים כי פענוח "הקופסה השחורה" של המסוק, שנמצאה אתמול באזור התרסקות המסוק ברומניה, תוכל לשפוך אור על מה שאירע בכלי הטיס בשניות שקדמו להתרסקות בה נהרגו ששת אנשי חיל האוויר.

צילומי הקופסה השחורה הועברו כבר לישראל, ובימים הקרובים ינתחו אנשי חיל האוויר את המידע הטמון בה ולהבין לעומק מה בדיוק גרם להתרסקות הקטלנית.

אסון ברומניה - סיקור מיוחד

צפו: המסוק דקות לפני ההתרסקות

דיווח: "4 גופות חולצו והועברו לזיהוי"

לפני כחודש הציעה ישראל לבטל את התרגיל

נמצאה הקופסה השחורה של המסוק שהתרסק

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

תמונות ראשונות מאזור האירוע

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"

חודשו חיפושי הנעדרים בהתרסקות

כך כנראה התרסק מסוק היסעור

שישה חיילים נעדרים בהתרסקות מסוק ברומניה

קווים לדמותו של מסוק היסעור