בקשר נאמר: "יש ענן מסוכן"

אחד המחלצים סיפר הערב על מלאכת החילוץ הקשה: "התנאים היו קשים, היה גשם והשיפוע היה חד". במהלך היום יושלם זיהוי הגופות על ידי אנשי הרבנות הצבאית ואם לא יהיו עיכובים, ההרוגים יוטסו לישראל ביום שישי

יומיים לאחר האסון הכבד ברומניה, יצא הערב מסוק החילוץ האחרון ממקום ההתרסקות בהרי הקרפטים במרכז המדינה לכיוון הבסיס הצבאי בובוק, סמוך לעיר בראשוב - שם ממתינות גופות ששת הנספים הישראלים וגופתו של החייל הרומני שנהרג.

בתוך כך, נמשכת חקירת התאונה הקשה. מפרטי החקירה הראשונית עולה כי ברשת הקשר בין שני המסוקים נאמר כי "יש ענן מסוכן שצריך להתרחק ממנו". בזמן שהמסוק ניסה להימנע מכניסה לענן, הוא התרסק על צלע ההר.

ברומניה נמצאים עדיין צוותי החילוץ שחיפשו אחר הגופות ושרידי המטוס ביומיים האחרונים. ביניהם, גם אנשי יחידת "עוקץ", יחידת הכלבנים. "התנאים היו מאוד קשים, היה גשם, שיפועים מאוד חדים ובמספר מקומות, הכלב בזכות התכונות הייחודיות שלו - הצליח להגיע לנקודה".

תמונות המסוק לפני ההתרסקות ושל מאמצי החילוץ

הערב הבאנו תמונות ממאמצי החילוץ ברומניה, בהן ניתן לראות את שיתוף הפעולה בין הצוותים הישראלים לרומנים תחת תנאי מזג-אוויר לא פשוטים. הפעולות הללו כאמור הסתיימו וכעת החלה מלאכת זיהוי הגופות, במכון הפתולוגי בעיר בראשוב, שנפתח במיוחד עבור אנשי הרבנות הצבאית.

בכל בסיסי הצבא ברומניה נערך היום טקס זיכרון מיוחד להרוגי ההתרסקות. בבסיס בובוק, בו שוהים הצוותים הישראלים, נערך גם מטס הצדעה מיוחד לזכר ההרוגים הישראלי וההרוג הרומני.

מוקדם יותר היום שידרה הטלוויזיה הרומנית תמונות ראשונות של שני המסוקים הישראלים שהיו באוויר, שניות ספורות לפני שאחד מהם התרסק. הווידאו צולם במצלמת חובבים, אך לא תיעד את ההתרסקות עצמה. בסרטון הקצר ניתן לראות את שני המסוקים באוויר, במהלך התרגולת המבצעית שבוצעה במקום.

אנשי יחידת 669 שעוסקים בפעולת החילוץ במשותף עם יחידת הכלבנים "עוקץ" נתקלו במהלך היום בקשיים רבים, וזאת בשל תנאי השטח ומזג האוויר הקשה. הם אמנם הגיעו במסוקים, אך הנקודה הקרובה ביותר לאזור ההתרסקות הייתה במרחק שעתיים הליכה. בהמשך, כך מקווים בצה"ל, יוכלו הממצאים שנאספו לסייע בהרכבת התמונה המלאה של הסיבה שהובילה לתאונה הקטלנית.

למרות שעדיין לא ברורות הנסיבות המדויקות של ההתרסקות, נראה כי פגע המסוק בקצהו של מצוק ואז התרסק. חלקים של המסוק עדיין נמצאים תלויים על בלימה בקצה המצוק וחלקם נפלו אל הוואדי שלמטה. הפעילות של כוחות החילוץ והאיסוף התבצעה סמוך לקצה המצוק, אזור תלול והררי, והם נאלצו לעבור על הקרקע עם הידיים ולסרוק מטר אחר מטר על מנת לנסות ולאתר את השברים והגופות.

נמצאה הקופסה השחורה

בצה"ל מקווים כי פענוח "הקופסה השחורה" של המסוק, שנמצאה אתמול באזור התרסקות המסוק ברומניה, תוכל לשפוך אור על מה שאירע בכלי הטיס בשניות שקדמו להתרסקות בה נהרגו ששת אנשי חיל האוויר.

צילומי הקופסה השחורה הועברו כבר לישראל, ובימים הקרובים ינתחו אנשי חיל האוויר את המידע הטמון בה ולהבין לעומק מה בדיוק גרם להתרסקות הקטלנית

התחקיר הראשוני: מזג האוויר וטעות אנוש הובילו לאסון

אמש פרסמנו כאן בחדשות 2 פרטים מהתחקיר הראשוני שנועד להבין מה קרה ברגעים שהובילו לתאונת המסוק הקשה. הדברים הגיעו לישראל באמצעות קברניט המסוק השני, מי שביצע את התרגיל יחד עם המסוק הצה"לי שהתרסק, שסיפר על השניות האחרונות באוויר לפני האסון.

לדברי הקברניט, הוא ביקש מהמסוק השני להתרחק מעט אחד מהשני משום שהם נכנסו לענן, ושניות ספורות לאחר מכן התנגש המסוק בצלע ההר. עם זאת, עדיין קשה לדעת מה קרה בתא הטייס של המסוק שהתרסק באותן השניות, ובצה"ל מנסים להבין בדיוק את אשר אירע שם, מלבד העדות של המסוק השני.

ידוע כי קיים במסוק מכשיר מיוחד שאמור להתריע מפני התקרבות לצלע הר. השאלות שנשאלות כעת הן, קודם כל, האם הוא פעל והאם התריע על התקרבות להר, והאם הוא עשה זאת מאוחר מדי - משום שבגובה הזה, באוויר הדליל, קשה מאוד לתמרן את המסוק. לשאלות הללו עדיין אין תשובה ודאית.

ממה שמתבהר כעת, עולה כי מדובר בטעות אנוש בעקבות מזג האוויר הקשה ולא בתקלה טכנית במסוק. עם זאת, התאונה החמורה לא צפויה להשפיע על המשך פעילות חיל האוויר. האימונים לא ייפסקו, חיל האוויר לא יפסיק לטוס, המסוקים ישובו לטוס - ממש כפי שהיה אחרי אסון המסוקים. חיל האוויר ימשיך להתאמן גם ברומניה, משום שמדובר באימון חשוב להכשרת הטייסים.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אסון ברומניה - סיקור מיוחד

צפו: המסוק דקות לפני ההתרסקות

דיווח: "4 גופות חולצו והועברו לזיהוי"

לפני כחודש הציעה ישראל לבטל את התרגיל

נמצאה הקופסה השחורה של המסוק שהתרסק

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

תמונות ראשונות מאזור האירוע

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"

חודשו חיפושי הנעדרים בהתרסקות

כך כנראה התרסק מסוק היסעור

שישה חיילים נעדרים בהתרסקות מסוק ברומניה

קווים לדמותו של מסוק היסעור