צפו: המסוק דקות לפני ההתרסקות

צלם חובב צילם את שני מסוקי חיל האוויר דקות ספורות לפני שאחד מהם התרסק והביא למותם של 6 חיילים ישראלים ומשקיף רומני. רוב הגופות כבר חולצו וצוותי החילוץ ינסו לסיים את עבודות החילוץ כבר הלילה

48 שעות אחרי האסון הכבד ברומניה והיום משדרת הטלוויזיה הרומנית תמונות ראשונות של שני המסוקים הישראלים שהיו באוויר, שניות ספורות לפני שאחד מהם התרסק. הוידאו צולם במצלמת חובבים, אך לא תיעד את ההתרסקות עצמה. בוידאו הקצר ניתן לראות את שני המסוקים באוויר, במהלך התרגולת המבצעית שבוצעה במקום.

בינתיים, מרבית הגופות כבר חולצו מאזור ההתרסקות. כוחות החילוץ המשותפים לישראל ולרומניה מקווים להשלים את משימת איתור הגופות והממצאים עוד היום, ולכל המאוחר מחר. במקביל, הוחלט היום להעביר את אנשי הרבנות למכון הפתולוגי בברשוב, שנפתח במיוחד עבורם, ושם הם יבצעו את הליך זיהוי הגופות.

אנשי יחידת 669 שעוסקים בפעולת החילוץ במשותף עם יחידת הכלבנים "עוקץ" נתקלו במהלך היום בקשיים רבים, וזאת בשל תנאי השטח ומזג האוויר הקשה. הם אמנם הגיעו במסוקים, אך הנקודה הקרובה ביותר לאזור ההתרסקות הייתה במרחק שעתיים הליכה. בהמשך, כך מקווים בצה"ל, יוכלו הממצאים שנאספו לסייע בהרכבת התמונה המלאה של הסיבה שהובילה לתאונה הקטלנית.

למרות שעדיין לא ברורות הנסיבות המדויקות של ההתרסקות, נראה כי פגע המסוק בקצהו של מצוק ואז התרסק. חלקים של המסוק עדיין נמצאים תלויים על בלימה בקצה המצוק וחלקם נפלו אל הוואדי שלמטה. הפעילות של כוחות החילוץ והאיסוף מתבצעת סמוך לקצה המצוק, אזור תלול והררי, והם נאלצים לעבור על הקרקע עם הידיים ולסרוק מטר אחר מטר על מנת לנסות ולאתר את השברים ולמצוא את גופות אנשי הצוות שטרם אותרו.

נמצאה הקופסה השחורה

בצה"ל מקווים כי פענוח "הקופסה השחורה" של המסוק, שנמצאה אתמול באזור התרסקות המסוק ברומניה, תוכל לשפוך אור על מה שאירע בכלי הטיס בשניות שקדמו להתרסקות בה נהרגו ששת אנשי חיל האוויר.

צילומי הקופסה השחורה הועברו כבר לישראל, ובימים הקרובים ינתחו אנשי חיל האוויר את המידע הטמון בה ולהבין לעומק מה בדיוק גרם להתרסקות הקטלנית

התחקיר הראשוני: מזג האוויר וטעות אנוש הובילו לאסון

אמש פרסמנו כאן בחדשות 2 פרטים מהתחקיר הראשוני שנועד להבין מה קרה ברגעים שהובילו לתאונת המסוק הקשה. הדברים הגיעו לישראל באמצעות קברניט המסוק השני, מי שביצע את התרגיל יחד עם המסוק הצה"לי שהתרסק, שסיפר על השניות האחרונות באוויר לפני האסון.

לדברי הקברניט, הוא ביקש מהמסוק השני להתרחק מעט אחד מהשני משום שהם נכנסו לענן, ושניות ספורות לאחר מכן התנגש המסוק בצלע ההר. עם זאת, עדיין קשה לדעת מה קרה בתא הטייס של המסוק שהתרסק באותן השניות, ובצה"ל מנסים להבין בדיוק את אשר אירע שם, מלבד העדות של המסוק השני.

ידוע כי קיים במסוק מכשיר מיוחד שאמור להתריע מפני התקרבות לצלע הר. השאלות שנשאלות כעת הן, קודם כל, האם הוא פעל והאם התריע על התקרבות להר, והאם הוא עשה זאת מאוחר מדי - משום שבגובה הזה, באוויר הדליל, קשה מאוד לתמרן את המסוק. לשאלות הללו עדיין אין תשובה ודאית.

ממה שמתבהר כעת, עולה כי מדובר בטעות אנוש בעקבות מזג האוויר הקשה ולא בתקלה טכנית במסוק. עם זאת, התאונה החמורה לא צפויה להשפיע על המשך פעילות חיל האוויר. האימונים לא ייפסקו, חיל האוויר לא יפסיק לטוס, המסוקים ישובו לטוס - ממש כפי שהיה אחרי אסון המסוקים. חיל האוויר ימשיך להתאמן גם ברומניה, משום שמדובר באימון חשוב להכשרת הטייסים.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אסון ברומניה - סיקור מיוחד

לפני כחודש הציעה ישראל לבטל את התרגיל

נמצאה הקופסה השחורה של המסוק שהתרסק

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

תמונות ראשונות מאזור האירוע

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"

חודשו חיפושי הנעדרים בהתרסקות

כך כנראה התרסק מסוק היסעור

שישה חיילים נעדרים בהתרסקות מסוק ברומניה

קווים לדמותו של מסוק היסעור