נמצאה הקופסה השחורה של המסוק

צוותי החילוץ איתרו באזור התרסקות המסוק ברומניה את הקופסה השחורה של המסוק, שפענוחה יוכל לשפוך אור על נסיבות ההתרסקות בה נהרגו 6 אנשי חיל האוויר. התחקיר הראשוני קבע כי תנאי מזג האוויר וטעות אנוש הם שהובילו להתרסקות. לוחמי 669 יחלו בבוקר במבצע חילוץ הגופות מאזור ההתרסקות, ואנשי הרבנות יזהו את ההרוגים

בצה"ל מקווים כי פענוח "הקופסה השחורה" של המסוק, שנמצאה הערב באזור התרסקות המסוק ברומניה, תוכל לשפוך אור על מה שאירע בכלי הטיס בשניות שקדמו להתרסקות בה נהרגו 6 אנשי חיל האוויר.

צילומי הקופסה השחורה הועברו כבר לישראל, ובימים הקרובים ינתחו אנשי חיל האוויר את המידע הטמון בה ולהבין לעומק מה בדיוק גרם להתרסקות הקטלנית.

בשעות הבוקר המוקדמות יחלו לוחמי יחידת החילוץ בהיטס של חיל האוויר, 669, במבצע המסובך של חילוץ הגופות מאזור ההתרסקות. לוחמי היחידה צפויים להגיע לאיזור ההתרסקות במסוקי יסעור, ולהשתלשל בכבלים אל האזור בו מצויים שברי המסוק. הסיבה לכך היא תנאי השטח הבעייתיים באיזור והעובדה שלא ניתן להגיע ברכב למקום בו נמצאו הגופות.

מלאכת חילוץ הגופות הסבוכה צפויה להימשך שעות ארוכות, ולאחר שהן יחולצו - צוות של הרבנות הצבאית יקבל לידיו את הגופות ויבצע זיהוי ודאי של ההרוגים, כפי שנהוג בצה"ל.

התחקיר הראשוני: מזג האוויר וטעות אנוש הובילו לאסון

מוקדם יותר פרסמנו כאן בחדשות 2 פרטים מהתחקיר הראשוני שנועד להבין מה קרה ברגעים שהובילו לתאונת המסוק הקשה. הדברים הגיעו לישראל באמצעות קברניט המסוק השני, מי שביצע את התרגיל יחד עם המסוק הצה"לי שהתרסק, שסיפר על השניות האחרונות באוויר לפני האסון.

לדברי הקברניט, הוא ביקש מהמסוק השני להתרחק מעט אחד מהשני משום שהם נכנסו לענן, ושניות ספורות לאחר מכן התנגש המסוק בצלע ההר. עם זאת, עדיין קשה לדעת מה קרה בתא הטייס של המסוק שהתרסק באותן השניות, ובצה"ל מנסים להבין בדיוק את אשר אירע שם, מלבד העדות של המסוק השני.

ידוע כי קיים במסוק מכשיר מיוחד שאמור להתריע מפני התקרבות לצלע הר. השאלות שנשאלות כעת הן, קודם כל, האם הוא פעל והאם התריע על התקרבות להר, והאם הוא עשה זאת מאוחר מדי - משום שבגובה הזה, באוויר הדליל, קשה מאוד לתמרן את המסוק. לשאלות הללו עדיין אין תשובה ודאית.

ממה שמתבהר כעת, עולה כי מדובר בטעות אנוש בעקבות מזג האוויר הקשה ולא בתקלה טכנית במסוק. עם זאת, התאונה החמורה לא צפויה להשפיע על המשך פעילות חיל האוויר. האימונים לא ייפסקו, חיל האוויר לא יפסיק לטוס, המסוקים ישובו לטוס - ממש כפי שהיה אחרי אסון המסוקים. חיל האוויר ימשיך להתאמן גם ברומניה, משום שמדובר באימון חשוב להכשרת הטייסים.

צה"ל אישר: נמצאו 6 גופות החללים 

לפנות ערב התברר הנורא מכל, עם הודעת צה"ל כי באזור התרסקות המסוק הצה"לי ברומניה נמצאו במהלך החיפושים שבע גופות - של ששת חיילי צה"ל והמשקיף הרומני שהיו על סיפונו. למרות תנאי מזג האוויר הקשים, הצליחו צוותי החיפוש והחילוץ המשותפים של ישראל ורומניה לאתר את הגופות - זאת יותר מיממה לאחר האסון הכבד.

מדובר צה"ל נמסר מוקדם יותר: "בצה"ל התקבל בשעה האחרונה דיווח מרומניה לפיו תובע רומני מוסמך חתם על אישורי מוות ודאי לגבי שבע גופות שנמצאו בשטח ההתרסקות ברומניה. גורמי זיהוי ורבנות של צה"ל שהגיעו עם המשלחת הבוקר נערכים לעלייה לאזור ולאימות המידע".

"קיבלנו מידע מוסמך מהרשויות הרומניות לפיו התובע המוסמך ברומניה חתם על צווי פטירה של שבע גופות שנמצאו באזור ההתרסקות", סיפר הערב דובר צה"ל תא"ל אבי בניהו בשיחה עם חדשות 2. "אנחנו נמצאים עם צוותי זיהוי חללים, אנשי רבנות ורפואה שהגיעו עם המשלחת שיבצעו את מלאכתם. עד שלא יהיה זיהוי ודאי לא נוציא הודעה על כך".

צה"ל הודיע למשפחות החללים

"הודענו לפני מספר דקות על כך למשפחות", אישר תא"ל בניהו. "לאחר שיהיה זיהוי ודאי של הגופות נתחיל בהליכים של חזרה הביתה. יש שבע גופות במצב של מוות ודאי. כל מידע אנחנו מוסרים למשפחות. האזור קשה מאוד, איננו רוצים לסכן את אנשינו ולכן איננו יודעים מתי נוכל להביא את הגופות ארצה. אנחנו ממשיכים למצוא כמה שיותר שרידים כדי להבין מה קרה שם".

שמות ההרוגים: סגן אלוף במיל' אבנר גולדמן בן 48 ממודיעין, סגן אלוף דניאל שיפנבאור בן 43 ממושב קדרון, רב סרן יהל קשת בן 33 מחצרים, רב סרן ליאור שי בן 28 מתל נוף , סגן ניר לקריף בן 25 מתל נוף ורב סמל אורן כהן בן 24 מרחובות.

התאונה: ב-15:20 נעלם המסוק מהמכ"מ

המסוק התרסק אתמול סמוך לשעה 15:20, ובשל האזור בו התרסק היה קושי גדול לצוותי החילוץ וההצלה להגיע למקום. כלי תקשורת ברומניה דיווחו כי הקשר עם המסוק אבד במהלך תרגיל משותף בשם "בלו סקיי" עם כוחות רומניים במרכז המדינה.

לאורך כל שעות הערב אתמול והיום חיפשו משלחת החילוץ הישראלית בשיתוף כוחות מקומיים ברומניה  את גופות ההרוגים. רק לפנות ערב הודיעו הרומנים: נמצאו שבע גופות באזור ההתרסקות. בשל תנאי מזג האוויר באזור, רק מחר יוצאו הגופות מהשטח ויועברו לזיהוי ודאי.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אסון ברומניה - סיקור מיוחד:

לפני כחודש הציעה ישראל לבטל את התרגיל

לוחמי 669 יחלו בחילוץ הגופות

נמצאה הקופסה השחורה של המסוק שהתרסק

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

תמונות ראשונות מאזור האירוע

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"

חודשו חיפושי הנעדרים בהתרסקות

כך כנראה התרסק מסוק היסעור

כוחות חילוץ ימריאו לרומניה

שישה חיילים נעדרים בהתרסקות מסוק ברומניה

קווים לדמותו של מסוק היסעור

מדוע חיל האוויר מתאמן ברומניה?

עד ראייה מתאר את אירוע ההתרסקות