תזכורת: אסון המסוקים

ב-4 בפברואר 1997 עלו 73 חיילים על שני מסוקי יסעור ועשו את דרכם ללבנון. בתאונה שנגרמה בעקבות התנגשות שני המסוקים נספו כל החיילים שהיו עליהם. התאונה הקשה זעזעה את ישראל, ויום אבל לאומי הוכרז למחרת

בארבעה בפברואר 1997, כשבחוץ כבר שרר חושך, המריאו שני מסוקי יסעור של צה"ל משדה התעופה מחניים לכיוון לבנון. בתוך המסוקים הצטופפו עשרות חיילים בדרכם למוצבים ללבנון. המסוקים טסו באורות כבויים כדי שלא להיחשף ללוחמי חיזבאללה. בשעה שבע ועשרה התנגשו המסוקים זה בזה.

כל הפרטים על אסון המסוק ברומניה

אחד המסוקים התרסק על צימר ביישוב שאר יישוב, והשני בשטח פתוח של קיבוץ דפנה. כל 73 החיילים שהיו על המסוקים נהרגו. רובים, קסדות וקיטבגים היו מפוזרים בכל האזור. לאור פצצות תאורה עמלו שעות ארוכות כוחות ההצלה בניסיונות כושלים לאתר ניצולים. כל שנותר להם היה לפנות את הגופות ולאסוף את השרידים.

התאונה הקשה זעזעה את ישראל. למספר ההרוגים בקרבות בלבנון נוסף מספר בלתי נתפס של הרוגים בתאונה מיותרת. היום שאחרי האסון הוכרז כיום אבל לאומי. בכנסת וברחבי המדינה עמדו האזרחים לדקת דומייה והדגלים הורדו לחצי התורן. באותו היום הובאו ההרוגים לקבורה. שר הביטחון יצחק מרדכי מינה ועדת חקירה, אשר העריכה כי התאונה נגרמה בשל אי הקפדה על הוראות הבטיחות בטיסה.

אסון המסוקים הוביל להגברת הלחץ הציבורי ליציאה מלבנון. רק שלוש שנים מאוחר יותר הלחץ עשה את שלו ובשנת 2000 עזבו חיילי צה"ל את רצועת הביטחון. רק 11 שנים לאחר האסון, הצליחו הורי ההרוגים לגייס את התרומות שאפשרו להם לחנוך את האנדרטה לזכר בניהם בקיבוץ דפנה.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תזכורת - האסון של משפחת רמון:

רונה רמון: אין מחיר לחיים

רונה על הקבר: "תשמור על אבא"

המכתב האחרון של אסף ז"ל

האלוף דיבר על רמון - ונחנק מבכי

אין נחמה: האסונות של רונה רמון

הווידאופדיה: אילן רמון