המשט הבא לעזה - דווקא מארה"ב?

פעילים פרו-פלסטינים בארצות הברית החלו לגייס כספים עבור ספינת "תעוזת התקווה", המתוכננת לצאת בקרוב לעבר עזה. בין הפעילים נמצא גם רשיד ח'לידי, הנחשב למקורבו של הנשיא ברק אובמה ומי שהיווה דמות מובילה בקמפיין הבחירות שלו. "רוצים להפסיק את הענישה הקולקטיבית בעזה", אומרים הפעילים

הספינה הבאה - דווקא מארה"ב? צילום ארכיון (חדשות 2)

קבוצת פעילים אמריקנים פרו-פלסטינים, וביניהם רשיד חלידי, לשעבר מדוברי אש"ף ומי שמתואר כידיד אישי של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, מנהלת קמפיין לגיוס כספים למשט סיוע לעזה, שיוביל - כך מקווה הקבוצה - להסרת הסגר.

דיווחים על הקמפיין הפרו-פלסטיני בארצות הברית פורסמו לראשונה בבלוגים של ה"וושינגטון פוסט" וה"ניו יורק טיימס". בעצומה לגיוס הכספים, שפורסמה באתר UStoGaza.org, נאמר שהקבוצה "מתכננת להשיק ספינה אמריקנית שתפליג לעזה ותצטרף למשט הספינות מאירופה, קנדה, הודו, דרום אפריקה וחלקים של המזרח התיכון". השם המתוכנן של הספינה: "תעוזת התקווה", כשם ספרו האוטוביוגרפי של אובמה.

"אנו פונים אליך כדי שתסייע להפוך ספינה אמריקנית, 'תעוזת התקווה', למציאות", נאמר בעצומה. "אנו חייבים לגייס לפחות 370 אלף דולר בחודש הבא. הכספים האלה ישמשו לרכישת ספינה גדלה דיה להשטת 40 עד 60 אנשים, לשכור צוות ולכסות את עלויות הרשיונות והרישום של הספינה. נוסף לכך, הכספים יסבסדו עלויות אחרות של שיגור המשלחת מארה"ב".

"ענישה קולקטיבית של 1.5 מיליון בני אדם"

"סיפונה של 'תעוזת התקווה' יהיה מיקום מיוחד במינו לקריאת תיגר על מדיניות החוץ של ארצות הברית ולאשש את המחויבות האוניברסלית לכיבוד זכויות אדם והחוק הבינלאומי", נאמר בעצומה. לדברי הקבוצה, היא הצליחה לגייס כ-10 אלפים דולר, נכון לשבוע שעבר.

פרופ' חלידי, שנולד בארצות הברית לאב פלסטיני, משמש מרצה ללימודים ערביים באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק. הוא אינו ראש קבוצת יזמי המשט אלא רק אחד מבין החותמים, אך שמו הוא המוכר ביותר, בגלל קשריו עם אובמה, וכך הוא הפך, בכוונה או שלא בכוונה, לדמות מובילה בקמפיין.

ב-2005 נאסר על חלידי להרצות לפני מורים בבתי-הספר הציבוריים של ניו-יורק לאחר שהשתמש במילים "גזענית" ו"אפרטהייד" לתיאור ישראל או מדיניותה בשטחים בהרצאות. בתגובה הוא אמר אז ל"ניו יורק טיימס": "בנאום דיברתי על מערכת הבקרה (של ישראל), שאינה מאפשרת לפלסטינים לנוע ואמרתי כי אם המערכת הזו תוסיף לפעול, היא תתפתח למשהו שיותר גרוע מאפרטהייד".

"חתמתי על העצומה בגלל הסגר על עזה, שנתמך, למעשה, ע"י ארצות הברית", אמר חלידי. "אני תומך ברעיון מפני שהוא עשוי להניע את התקשורת לתת את הדעת למאסר ולענישה הקולקטיבית של 1.5 מיליון בני אדם".

רוצים לקבל עדכון כשהספינות ייצאו לדרך? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק