תחקיר: בנק גרמני מממן עסקאות נשק לאירן

באו"ם מטילים סנקציות, אבל אירן ממשיכה לבצע עסקאות ענק בשווי מאות מיליונים באמצעות בנק גרמני - כך עולה מתחקיר של העיתון "וול סטריט ג'ורנל". בין הגופים המעורבים בעסקאות: תעשיות ביטחוניות, חברות הקשורות למשמרות המהפכה וחברות הקשורות לענף התעופה באירן

אחמדינג'אד. הבנק הגרמני שמממן אותו (רויטרס)

מישהו דיבר על סנקציות? אירן ממשיכה לבצע עסקאות רכישה באירופה באמצעות בנק אירופי הפועל בגרמניה ואשר נמצא בבעלותה - כך עולה מתחקיר שערך העיתון "וול-סטריט ג'ורנל". על פי התחקיר, בוצעו בבנק עסקאות ביותר ממיליארד דולרים בהן היו מעורבות חברות אירניות המעורבות ברכש צבאי ובתכנית הגרעין האירנית.

מדובר בבנק האירופי-אירני לסחר, ששמו EIH. על פי התחקיר, בין החברות שביצעו עסקאות באמצעותו היו גם חברות ביטחוניות, חברות הקשורות לענף התעופה באירן וכן חברות הקשורות ל"משמרות המהפכה", הקשורות אף הן לתכניות הגרעין והטילים האירניות.

חברות קש לעקיפת הסנקציות

בנק EIH הוקם בשנת 1981 על ידי קבוצת סוחרים אירנים. הוא נמצא תחת פיקוח שלטונות הבנקאות הגרמניים, אך הוא הבנק היחיד שלא נכלל ברשימת הבנקים הכלולים בסנקציות על אירן. זאת, למרות שבעבר כבר נמנה ב"רשימה השחורה" של משרד האוצר האמריקני.

ביוני השנה חשף העיתון "ניו יורק טיימס" דרך נוספת באמצעותה עוקפת אירן בשיטתיות את הסנקציות. על פי התחקיר שפורסם בעיתון, חברת הספנות האירנית "איריסל" מקימה חברות קש באירופה ובאסיה כדי להסוות את זהות אוניותיה. בכך, מצליחה החברה להתחמק מהסנקציות שהוטלו עליה בגין היותה חברה המסייעת לפיתוח תכנית הגרעין והטילים באירן.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק