"ישראל דורשת: הפסקת המשטים תמורת החזרת הספינות"

בדרך לסוף המשבר עם טורקיה? ישראל מתנה את השבת הספינות שהיו מעורבות במשט האלים בערבות בכתב מהטורקים כי לא ייטלו עוד חלק במשטים לכיוון עזה - כך מדווח היום העיתון הטורקי "הורייט". על פי הדיווח, המטרה של הדרישה הישראלית - "למנוע משברים דיפלומטים בעתיד"

פרשת ה"מרמרה" מסרבת לגווע: עיתון טורקי מדווח היום כי ישראל דורשת מטורקיה התחייבות בכתב להפסיק את המשטים לרצועת עזה - תמורת החזרת ה"מרמרה" והספינות הנוספות שהשתתפו במשט האלים לרצועה לפני כחודש וחצי.

על פי הדיווח העיתון הטורקי המוביל "הורייט", ישראל פנתה לטורקיה בדרישה כי הספינות שנטלו חלק במשט ה"מרמרה" בסוף מאי, לא תשתתפנה במשטים נוספים לכיוון רצועת עזה - זאת כתנאי להשבת הספינות, שעדיין עוגנות בנמל חיפה, לטורקים.

עד היום דרשה ישראל את ההתחייבות הזו מארגונים הומניטריים ספציפיים, אולם היום דורשת ישראל התחייבות ישירה מהמדינה ממנה יוצא המשט לכיוון עזה - וזאת על מנת למנוע את העמקת המשבר הדיפלומטי בין המדינות, כך לפחות על פי הדיווח בטורקיה.

אנקרה עדיין דורשת התנצלות

"ישראל ממשיכה לעשות סחבת והודיעה כבר בעבר כי לא תאפשר את השבת הספינות, אלא אם תינתן הערבות לכך", אמר היום פעיל ה-IHH, סאלח בילצ'י. "אנחנו ארגון לא ממשלתי. איזו השפעה כבר יכולה להיות לנו?", תהה בילצ'י והדגיש: "טורקיה דורשת את השבת הספינות לאלתר". בילצ'י סבור כי תהליך השבת הספינות לישראל עשוי להימשך עוד ארבעה או חמישה חודשים.

בטורקיה ממשיכים למחות על כך שהספינות עדיין עוגנות בישראל. "תלונותינו עדיין לא נענו על ידי משרד החוץ בישראל", אמר מקור דיפלומטי טורקי לעיתון. בטורקיה הדגישו גם היום כי ההתעקשות על הקמת ועדת חקירה בינלאומית של האו"ם עודנה עומדת בעינה. "היחסים עם ישראל לא ישובו להיות נורמליים ללא התנצלות ישראל", אמרו היום באנקרה.

המשט הטורקי הבא נדחה שוב

אתמול הודיעו מארגני משט ה"מרמרה 2" כי הם דוחים את יציאת המשט לכיוון חופי עזה לפחות בחודשיים - אחרי סיום חודש הרמדאן. הם הדגישו כי הסיבה לכך היא החג עצמו, אולם נראה כי יציאתו של המשט בכלל מוטלת בספק.

"אנו רוצים לאפשר למספר רב של משתתפים ככל שניתן שיעלו על הספינות", אמרו מארגני המשט, מה שמצביע פעם נוספת על מידת ההיענות של הציבור הטורקי ליטול חלק במשט נוסף לכיוון חופי עזה.

למרות זאת, הבטיחו אנשי המשט: "ייטלו בו חלק ארגונים ופעילים רבים". הודעה זו מצטרפת לגל העמימות סביב יציאתו, אם בכלל, של המשט הטורקי לכיוון עזה. בולנט ילדרים, ראש ארגון ה-IHH הטורקי, שעמד מאחורי המשט הראשון ושהבטיח כי ייצא משט נוסף - עדיין לא מוכן לנקוב בתאריך ספציפי ליציאת המשט.

שלא בפני התקשורת, קיים בחמאס חשש רב מהירידה במוטיבציה של ארגונים פרו-פלסטיניים בעולם הערבי ובאירופה להוציא משטים לכיוון עזה. בכירים בארגון הביעו חשש מקריסת רעיון "אינתיפאדת המשטים" אותו הגו בחמאס, ומנסים לעשות הכל על מנת לעודד עוד ועוד מדינות לשלוח ספינות סיוע לעזה במטרה לשבור את המצור על הרצועה.

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"