הסכם מאחורי הקלעים מנע עימות עם המשט מלוב

בראיון ראשון לאחר יציאת המשט הלובי לדרך חושף בנו של שליט לוב את כל המתרחש מאחורי הקלעים. סיף אסלאם אל-קדאפי, שעומד בראש הארגון שיזם את המשט חושף כי למעשה גובש הסכם מאחורי הקלעים בין ישראל למצרים, במסגרתו סוכם כי הספינה הלובית תפנה לנמל אל-עריש. "המטרה לא הייתה עימות ימי", מדגיש קדאפי

יממה אחת בלבד לאחר הדרמה הימית שבסופה הגיעה הספינה הלובית לנמל אל-עריש במצרים, מתבטא לראשונה בנו של קדאפי, מי שעמד מאחורי משט הסיוע לעזה.

בנו של שליט לוב, סיף אסלאם אל-קדאפי, חושף בראיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט" הרואה אור בלונדון, כי למעשה גובש הסכם מאחורי הקלעים בין ישראל למצרים, במסגרתו סוכם כי הספינה הלובית תפנה לנמל אל-עריש ולא תגיע לעזה. "המטרה לא הייתה עימות ימי", מדגיש קדאפי.

לדברי קדאפי, בתמורה לשינוי יעדה של הספינה למצרים תורשה לוב להזרים לרצועה 50 מיליון דולרים לשיקום עזה, באמצעות אונר"א. זאת לצורך בניה מחדש והכנסת סיוע הומניטרי, חומרי בניין ובתים שכבר נבנו. בנוסף יורשה הציוד שעל הספינה להיכנס לרצועה.

בתחילת אוגוסט: משט מתימן

"שר הביטחון התקשר לראש המודיעין המצרי עומר סולימאן וסיכם איתו על פרטי ההסכם", חושף קדאפי. "קיבלנו ממצרים מכתב לפיו הם מאשרים לנו להתחיל להזרים 50 מיליון דולרים לשיקום עזה לאחר שמצרים נתנה ערבות להסכם, יש תיאום עם ישראל בנושא".

אך למרות שמשט זה הגיע לסופו בשלום במקביל כבר מתארגן המשט הבא לעזה. בתימן הודיעו בראשית השבוע כי ארבע ספינות אמורות לצאת מהמדינה בתחילת אוגוסט, בדרכן לרצועת עזה.

חבר הפרלמנט התימני מוחמד אל-חזמי , שהשתתף במשט הקודם וצולם על גבי "מרמרה" מניף פגיון, טען כי ישנה היענות נלהבת ורצון עז בקרב העם התימני להשתתף במשט, המאורגן על ידי "הרשות העממית התימנית לסיוע לעם הפלסטיני".

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הספינה הלובית בדרכה לעזה - סיקור מיוחד:

תקלה טכנית: הספינה הלובית תקועה

האזינו: חיל הים קורא בקשר לספינה הלובית

אנשי הספינה הלובית: ספינת חיל הים מלווה אותנו

עקבו בזמן אמת אחר תנועת הספינה הלובית 

הספינה הלובית הגיעה לכרתים: "נגיע לעזה ביום ד'"