החייל והמג"ד מפרשת הירי בנעלין הורשעו

אירוע הירי בפלסטיני כפות בנעלין שהסעיר את המדינה מגיע היום לסיומו. בין הדין הצבאי הרשיע את סמ"ר במיל' ליאונרדו קוריאה בכל האישומים שעמדו נגדו, לאחר שירה בפלסטיני בזמן שירותו הצבאי. בנוסף הורשע סא"ל עמרי בורברג שכיהן כמג"ד באותה התקופה, ועל פי טענות החייל העביר לו את הפקודה לירות

בית הדין הצבאי בקרייה הרשיע הבוקר את סא"ל עמרי בורברג וסמ"ר במיל' ליאונרדו קוריאה, שני המעורבים בתקרית הירי על פלסטיני כפות בנעלין, אירוע שהסעיר את הצבא בשנתיים האחרונות. השניים הורשעו פה אחד בכל סעיפי האישום שעמדו נגדם.

סמ"ר במיל' קוריאה הורשע בשימוש בנשק שלא כדין והתנהגות שאינה הולמת, ואילו המג"ד סא"ל עמרי בורברג הורשע בהתנהגות שאינה הולמת ובאיומים, זאת לאחר התערבות בג"צ שהורה להחמיר את סעיפי האישום נגדם.

עורך דינו של קוריאה סיפר לחדשות 2 באינטרנט לפני הדיון, כי העונש שיכול להיגזר על המג"ד עלול להגיע עד לשלוש שנות מאסר, והעונש שיכול להיגזר על מרשו עלול להגיע עד לשנת מאסר אחת. הרכב של שלושה שופטים פרס את הכרעת הדין על פני 75 עמודים, בהם ניתן משקל רב לעדות של חייל נוסף שהאזין לשיחה שהתנהלה בין החייל למג"ד לפני הירי.

"קיבלתי פקודה לירות"

כזכור, ביולי 2008 תיעדה נערה פלסטינית בת 14 את סמ"ר קוריאה מכוון את נשקו ויורה כדור גומי מטווח קצר בפלסטיני כפות בנעלין. הירי בוצע בשעה שהמג"ד בורברג אחז בזרועו של הפלסטיני, שנעצר במהלך הפגנה באזור נעלין. בצה"ל אמרו בזמן פרסום הקלטת כי "מדובר באירוע חמור, הנוגד את ערכי צה"ל".

בראיון שהעניק קוראה לחדשות 2 לפני פחות משנה, סיפר את גרסתו להשתלשלות האירועים. "קיבלתי פקודה לירות, חד-משמעית ויריתי", מספר קוראה, "עכשיו זה הכל עניין של שניות, קיבלתי את הפקודה לירות, הלכנו הצידה והתכוננו, הוא (המפקד) המתין שאני ארה בו, ופשוט יריתי".

לטענת קוראה אם היה מתבקש לעשות את אותה הפעולה היום רוב הסיכויים שהתוצאה היתה אחרת: "היום אני יותר מבין את שנעשה, אבל בכל הלך הרוח, ובייחוד שמדובר במג"ד כמו עמרי... אי אפשר לסרב לו, מעולם לא סירבתי לו".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק