בית המשפט קבע: אבו טיר יגורש מישראל

בכיר חמאס שבילה 4 שנים בכלא הישראלי, שוחרר ואז נעצר שוב - יגורש מישראל, כך החליט היום בית משפט השלום בירושלים. השופטים הטילו על מחמוד אבו-טיר גם קנסות כבדים. הוא עדיין יכול לערער לבג"ץ בנושא

בית משפט השלום בירושלים הורה היום על גירושו של בכיר החמאס מחמוד אבו-טיר אל מחוץ לגבולות מדינת ישראל, לא לפני שיפקיד סכום של 50 אלף שקלים, יחתום על ערבות עצמית בסך 100 אלף שקלים, ויביא שני ערבים תושבי המדינה שיחתמו על ערבות בסך 100 אלף שקלים נוספים, כל אחד.

בתחילת החודש נעצר אבו-טיר שוב, חודש בלבד לאחר ששוחרר מהכלא. הפעם סיבת המעצר הייתה שהייה בלתי-חוקית בישראל. אבו-טיר, שנחשב לקלף מיקוח חזק ביותר מול חמאס, מתגורר בשכונת צור-באכר במזרח ירושלים, הנמצאת בריבונות ישראלית.

לאחר דיונים בנושא החליטו שופטי בית משפט השלום בירושלים לגרשו מישראל, גם עקב תפקידו המרכזי בחמאס וגם עקב החלטות של שר הפנים אלי ישי וקודמו בתפקיד רוני בר-און, שהחליטו לשלול את אזרחותו של אבו-טיר וכך מרגע ששוחרר, למעשה, אין לו זכות להישאר בישראל.

אבו-טיר יכול עדיין לעתור לבג"ץ

בהחלטתם נתנו השופטים לאבו-טיר פתח מילוט קטן, בדמות ערעור לבג"ץ: "ההחלטה בתוקף עד אשר יפנה אבו-טיר לערכאות גבוהות יותר", נכתב. בג"ץ לא התערב עד כה בהחלטות הקשורות לבכיר החמאס, אך מכיוון שידוע שהוא מאוד מעוניין בהישארות בישראל, קיים סיכוי סביר שיעתור לבג"ץ.

אבו טיר נכלא לפני ארבע שנים לאחר ששר הפנים אלי ישי שלל את אזרחותו. ההחלטה אז הייתה תקדימית, וזו הפעם היחידה עד כה ששר הפנים השתמש בסמכותו לשלול אזרחות על רקע השתייכות לארגון טרור. כששוחרר חבר הפרלמנט מטעם חמאס לאחרונה מהכלא הישראלי, הוא קיבל צו גירוש שהורה לו לעזוב את ביתו בתחומי מדינת ישראל, וזאת בגלל שהוא עדיין ממלא תפקיד רשמי בחמאס.

שחרור מוחמד אבו טיר: סיקור מיוחד

האישום: אבו טיר - שוהה בלתי חוקי

אבו הטיר הפר את צו הגירוש ונעצר

צפו: אבו טיר מותקף ביציאה מהחקירה

מחמוד אבו טיר שוחרר ממעצר - ישר לחדר החקירות