תקלה טכנית: הספינה הלובית תקועה

לאחר שאמש יצר חיל הים קשר עם צוות הספינה "אמל-תאה", וקיבל מסרים סותרים באשר ליעדה הסופי של הספינה הלובית, במהלך הלילה נעצרה הספינה בלב ים בעקבות תקלה טכנית. הקפטן הצהיר אמש: נעגון באל-עריש ונמשיך משם לעזה

שלטונות מצרים מאשרים כי הספינה הלובית שיועדה תחילה להגיע לרצועת עזה, עושה את דרכה לנמל אל-עריש שבמצרים. מארגני המשט טוענים עדיין שפני הספינה לרצועת עזה, אולם קברניט הספינה "אמאל-תאה" הבהיר כי פניהם לאל-עריש, והם אינם מעוניינים בעימות עם חיילי צה"ל.

בחיל הים ממשיכים לעקוב אחר תנועת הספינה וערוכים לעצור אותה גם בכוח, אם בכל זאת תנסה להיכנס לעזה.

קברניטי הספינה הלובית הודיעו אמש סמוך לשעה 23:00 כי יעגנו באל עריש ואז ימשיכו בהפלגתם לעזה. מוקדם יותר באותו ערב, בשעה 20:03, יצרו בחיל הים קשר עם הקברניט והוא השיב: פנינו לא לעזה, נעשה מה שתאמרו. בתוך כל זה מדווחת רשת הטלוויזיה אל ג'זירה שמנוע הספינה התקלקל ושכעת היא הפסיקה לשוט, כ-40 עד 50 ק"מ מחופי עזה.

טיבי: "הם לא ינקטו באלימות"

בחיל הים הופתעו לשמוע אתמול ברשת הקשר את הדרישה הבאה: "נעגון באל עריש רק בתנאי שתתנו לנו להמשיך בעזה מבלי לפרוק את מטען הספינה". גורמים בחיל הים מעריכים כי הספינה אכן תפנה בסופו של דבר לאל עריש, אך מדגישים כי הם ממשיכים לבחון את המצב, ולהיערך גם לתרחיש מעין זה.

"אני יודע שהם מתכוונים להגיע לעזה למרות איומי חיל הים וההתנגדות המצרית. השעות הקרובות יהיו מכריעות", אמר אתמול ח"כ אחמד טיבי, הנמצא עם מארגני המשט בקשר שוטף, ל"ידיעות אחרונות". "בכל מקרה הם לא ינקטו באלימות ואין להם כלי נשק", הוסיף טיבי.

צה"ל קורא בקשר לספינה

כוחות חיל הים שוחחו אמש כאמור עם הקברניט והזהירו אותו לבל ישוט לעזה, והמשיכו לעקוב אחרי מסלול הספינה. "ספינת משא אמלתיאה, זהו הצי הישראלי. מהו יעדך הסופי?", נשאל הקברניט על הספינה, והשיב: "אל-עריש, נמל אל-עריש". כך נשמעה השיחה:

צה"ל: ערב טוב אנטוניו. האם אתה הקפטן היחיד
על הספינה? עבור.
הספינה הלובית: חיובי, חיובי. הקפטן היחיד זה אני,
ואין אחר. עבור.
צה"ל: מה המסלול שאתה צריך לקחת כדי
להגיע לאל-עריש? אני חוזר, מה המסלול שאתה צריך לקחת
כדי להגיע לאל-עריש? הכיוון הוא 1-2-5 לאל עריש. אני חוזר: 1-2-5.
הספינה הלובית: הצי הישראלי, כאן אמלתיאה.
צה"ל: המשך, אנטוניו חוזה.
הספינה הלובית: 1-2-5 הוא נתיב שגוי. הנתיב
שלי יהיה 1-2-0 לאל-עריש.
צה"ל: 1-2-0 זה מושלם.
הספינה הלובית: או.קיי, תודה

למעקב ישיר בזמן אמת אחר התקדמות הספינה הלובית - לחצו כאן

חיל הים מלווה את הספינה עד ליעדה הסופי

ספינות של חיל הים עוקבות ומלוות את הספינה הלובית, שצפויה הייתה להגיע לאזור היום. זאת, על מנת לוודא שהיא לא "שוברת" את מסלולה ושבה למסלול לכיוון עזה. בצה"ל אמרו אמש כי במידה שיזוהה שינוי במסלולה - חיל הים כבר נמצא בכוננות על מנת לעצור אותה.

במקביל, נמשכים המאמצים הדיפלומטיים להפסיק את המשט - גם דרך משרד החוץ וגם דרך משרד הביטחון. עם זאת, עדיין לא ברור אם הם נשאו פרי.

בסוכנות הידיעות רויטרס דווח מפי מקור מצרי בכיר, כי הספינה הלובית ביקשה - וקיבלה אישור, לעגון בנמל אל-עריש. "הציוד שעל סיפון הספינה יועבר לרצועת עזה דרך מעבר רפיח", אמר המקור המצרי.

ולמרות כל אלו, ארגון הצדקה העומד מאחורי הספינה הלובית הודיע אמש כי בניגוד לדיווחים ולדברים המוקדמים שאמר הקפטן - הוא עדיין בדרכו לרצועת עזה. "לא קיבלנו החלטה לשנות כיוון", אמרו על הספינה. "קיבלנו אולטימטום מהישראלים - אך איננו מתכוונים לעשות זאת".

באתר האינטרנט של הארגון לא עודכנה ידיעה חדשה המדברת על שינוי במסלול הספינה, וזו - כך ע"פ האתר, ממשיכה בדרכה לעזה.

למעקב ישיר בזמן אמת אחר התקדמות הספינה הלובית - לחצו כאן

מוקדם יותר אמש דווח באתר האינטרנט של האגודה הלובית המממנת את המשט, כי אנשיה הדגישו בפני אנשי חיל הים שפנו אליהם בצהריים כי דווקא אין בכוונתם לשנות את כיוון השייט. "חיל הים הישראלי מפריע לנו לשוט לעזה. קפטן הספינה נדרש לפנות לנמל 'אל-עריש' והובהר לו כי לא יורשה לו כלל להיכנס לעזה", נכתב באתר.

גם מאמצים דיפלומטיים

עוד דווח באתר האינטרנט של הארגון הלובי המוביל את המשט, הבהירו אנשי הספינה לכוחות חיל הים כי "לספינה אין כל יעד אחר מלבד עזה", וכי מדובר ב"ספינה הנושאת סיוע הומניטרי - ואין לה כל יעד אחר". בנוסף, נטען באתר כי "ספינה של חיל הים הישראלי נמצאת סמוך לספינה, הממשיכה בדרכה לעזה".

באתר האינטרנט של חמאס דווח כי "חיל הים הישראלי פגש בספינה הלובית כ-100 קילומטרים מרצועת עזה. "הסירות של חיל הים מכתרות את הספינה ודורשות ממנה לפנות שלא לפנות לעזה". באתר נטען עוד כי אנשי הספינה הלובית הדגישו בפני חיל הים כי הציוד מיועד למטרות הומניטריות ופניהם "מועדות לכיוון עזה בלבד".

ישראל יצרה עם הספינה הלובית קשר גם באמצעות גורם שלישי כדי למנוע מהמשט להגיע לחופי עזה, וככל הנראה מדובר בגורמים בקהילה היהודית הלובית באיטליה. עם זאת, עדיין לא ניתן אישור רשמי כי זה אכן צינור הקשר - מה גם שהמגעים הללו עדיין לא הניבו פרי לפי שעה.

הספינה הלובית בדרכה לעזה - סיקור מיוחד:

אנשי הספינה הלובית: ספינת חיל הים מלווה אותנו

עקבו בזמן אמת אחר תנועת הספינה הלובית 

הספינה הלובית הגיעה לכרתים: "נגיע לעזה ביום ד'"