האזינו: חיל הים קורא בקשר לספינה הלובית

ספינות חיל הים מכתרות את הספינה הלובית, הנמצאת כעת כ-90 מייל מעזה. כוחות צה"ל יצרו קשר עם קברניט הספינה והורו לו שלא ינסה להפליג לעזה, והוא השיב: "אנחנו בדרך לאל-עריש". חיל הים ילווה את הספינה כדי לוודא שלא תשנה כיוון לעזה. אנשי הספינה מתעקשים: אנו בדרך לעזה. האזינו לקריאת חיל הים בקשר

למרות הכל - לא מעוניינים בעימות: קברניט הספינה הלובית שיועדה להגיע לרצועת עזה הודיע הערב בקשר לחיל הים כי פני הספינה מועדות לנמל "אל-עריש" במצרים. בעוד הספינה ממוקמת כ-75 מייל מאל-עריש וכ-90 מייל מחופי עזה, יצרו בחיל הים קשר עם הקברניט, והוא השיב: פנינו לא לעזה, נעשה מה שתאמרו.

כוחות חיל הים שוחחו עם הקברניט והזהירו אותו לבל ישוט לעזה, ווידאו כי הוא אכן שט לכיוון מצרים. "ספינת משא אמלתיאה, זהו הצי הישראלי. מהו יעדך הסופי?", נשאל הקברניט על הספינה, והשיב: "אל-עריש, נמל אל-עריש". כך נשמעה השיחה:

צה"ל: ערב טוב אנטוניו. האם אתה הקפטן היחיד
על הספינה? עבור.
הספינה הלובית: חיובי, חיובי. הקפטן היחיד זה אני,
ואין אחר. עבור.
צה"ל: מה המסלול שאתה צריך לקחת כדי
להגיע לאל-עריש? אני חוזר, מה המסלול שאתה צריך לקחת
כדי להגיע לאל-עריש? הכיוון הוא 1-2-5 לאל עריש. אני חוזר: 1-2-5.
הספינה הלובית: הצי הישראלי, כאן אמלתיאה.
צה"ל: המשך, אנטוניו חוזה.
הספינה הלובית: 1-2-5 הוא נתיב שגוי. הנתיב
שלי יהיה 1-2-0 לאל-עריש.
צה"ל: 1-2-0 זה מושלם.
הספינה הלובית: או.קיי, תודה

רוצים לקבל עדכון כשהספינה תתקרב לישראל? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חיל הים מלווה את הספינה עד ליעדה הסופי

ספינות של חיל הים כבר עוקבות ומלוות את הספינה הלובית, שצפויה להגיע לאזור לפנות בוקר. זאת, על מנת לוודא שהיא לא "שוברת" את מסלולה ושבה למסלול לכיוון עזה. בצה"ל אמרו הערב כי במידה שיזוהה שינוי במסלולה - חיל הים כבר נמצא בכוננות על מנת לעצור אותה.

במקביל, נמשכים המאמצים הדיפלומטיים להפסיק את המשט - גם דרך משרד החוץ וגם דרך משרד הביטחון. עם זאת, אלו עדיין לא נשאו פרי.

בסוכנות הידיעות רויטרס דווח הערב מפי מקור מצרי בכיר, כי הספינה הלובית ביקשה - וקיבלה אישור לעגון בנמל אל-עריש. "הציוד שעל סיפון הספינה יועבר לרצועת עזה דרך מעבר רפיח", אמר המקור המצרי.

ולמרות כל אלו, ארגון הצדקה העומד מאחורי הספינה הלובית הודיע הערב כי בניגוד לדיווחים - הוא עדיין בדרכו לרצועת עזה. "לא קיבלנו החלטה לשנות כיוון", אמרו על הספינה. "קיבלנו אולטימטום מהישראלים - אך איננו מתכוונים לעשות זאת".

באתר האינטרנט של הארגון לא עודכנה ידיעה חדשה המדברת על שינוי במסלול הספינה, וזו - כך ע"פ האתר, ממשיכה בדרכה לעזה.

למעקב ישיר בזמן אמת אחר התקדמות הספינה הלובית - לחצו כאן

מוקדם יותר דווח באתר האינטרנט של האגודה הלובית המממנת את המשט, כי אנשיה הדגישו בפני אנשי חיל הים שפנו אליהם בצהריים כי דווקא אין בכוונתם לשנות את כיוון השייט. "חיל הים הישראלי מפריע לנו לשוט לעזה. קפטן הספינה נדרש לפנות לנמל 'אל-עריש' והובהר לו כי לא יורשה לו כלל להיכנס לעזה", נכתב באתר.

גם מאמצים דיפלומטיים

עוד דווח באתר האינטרנט של הארגון הלובי המוביל את המשט, הבהירו אנשי הספינה לכוחות חיל הים כי "לספינה אין כל יעד אחר מלבד עזה", וכי מדובר ב"ספינה הנושאת סיוע הומניטרי - ואין לה כל יעד אחר". בנוסף, נטען באתר כי "ספינה של חיל הים הישראלי נמצאת סמוך לספינה, הממשיכה בדרכה לעזה".

באתר האינטרנט של חמאס דווח כי "חיל הים הישראלי פגש בספינה הלובית כ-100 קילומטרים מרצועת עזה. "הסירות של חיל הים מכתרות את הספינה ודורשות ממנה לפנות שלא לפנות לעזה". באתר נטען עוד כי אנשי הספינה הלובית הדגישו בפני חיל הים כי הציוד מיועד למטרות הומניטריות ופניהם "מועדות לכיוון עזה בלבד".

בתוך כך נמשכים המאמצים הדיפלומטיים הקדחתניים להביא להסטת המשט ממסלולו. ישראל יצרה עם הספינה הלובית גם באמצעות גורם שלישי כדי למנוע מהמשט להגיע לחופי עזה, וככל הנראה מדובר בגורמים בקהילה היהודית הלובית באיטליה. עם זאת, עדיין לא ניתן אישור רשמי כי זה אכן צינור הקשר - מה גם שהמגעים הללו עדיין לא הניבו פרי לפי שעה. 

הספינה הלובית בדרכה לעזה - סיקור מיוחד:

אנשי הספינה הלובית: ספינת חיל הים מלווה אותנו

עקבו בזמן אמת אחר תנועת הספינה הלובית 

הספינה הלובית הגיעה לכרתים: "נגיע לעזה ביום ד'"