סרטון אנימציה: צה"ל מסביר ההסתבכות על המרמרה

לועדה הזו צה"ל כבר הגיע מוכן: סרטון שהוכן במיוחד למסיבת העיתונאים בה הוצגו מסקנות ועדת איילנד ממחיש מה התרחש על המרמרה שלב אחרי שלב. בצה"ל מביעים תקווה שהסרטון יעזור להסביר לעולם ולציבור הישראלי שההחלטות שנלקחו בזמן אמת בשטח היו הטובות ביותר בהתחשב במצב אליו נקלעו הכוחות

הצד הצה"לי בקרב על דעת הקהל: דובר צה"ל פרסם היום סרטון מיוחד שתיאר את השתלשלות האירועים, שלב אחר שלב, על ספינת ה"מרמרה" הטורקית, ברגעי ההשתלטות על הספינה וברגעים שקדמו לה בליל ה-31 במאי, ליל התקרית בלב ים.

קטע האנימציה הוכן במיוחד עבור התחקיר ושודר לעיתונאים במסיבת העיתונאים בה הוצג דוח ועדת איילנד, ומטרתו הברורה היא לציבור בישראל ולעולם כולו כיצד נראו פני הדברים מבעד לעיניי המפקדים ברגעי ההשתלטות. בצה"ל הביעו היום תקווה שהסרטון, שאורכו 24 דקות ואשר תמצית ממנו מפורסם כאן באתר האינטרנט של חדשות 2, ייתן מענה לכל אותם אלו שעדיין טוענים שהיו חלופות מבצעיות אחרות, או אפשרות לעצור את הספינה בצורה טובה יותר.

דיון לפני המשט: "אין די מודיעין"

דוח איילנד מתח היום ביקורת על ההיערכות המודיעינית להגעת המשט הטורקי לעזה. הדוח התייחס במפורשות לשימוש באופציה צבאית כמפלט אחרון - וטוען כי יש למצות את המהלכים המדיניים קודם לכן.

ואולם, הערב פורסם במהדורה המרכזית כי כשלושה שבועות לפני הגעת המשט קיים שר הביטחון אהוד ברק דיון מיוחד בלשכתו, בו השתתפו מפקד חיל הים, הרמטכ"ל ונציגי המודיעין - השב"כ, המוסד ואמ"ן. בדיון הזה עולה כי קיימת תמונה מודיעינית לא ברורה מספיק באשר למשט.

שר הביטחון העיר לנוכחים על כך, ודרש, כך על פי משרד הביטחון, "להגביר את המאמץ המודיעיני בנושא". ההנחיות הועברו במיוחד למוסד ולאמ"ן, ואלו נדרשו לעקוב אחר מארגני המשט, לברר מי עומד מאחוריהם ומי עולה על הספינה. מפקד חיל הים הונחה להיערך לאפשרות שיתבצע ירי חי על הסיפון, וגם להיערך לכך שבין הנוסעים יהיו טרוריסטים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "איננו יכולים להתייחס בנאמר בדיונים עם שר הביטחון מכיוון שהם מוגדרים 'סודיים ביותר'".

הדוח: ביקורת על איסוף המודיעין 

הביקורת בדוח, אותו הרכיבה הוועדה שהורה להקים הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ואשר היקפו כ-150 עמודים, הופנתה לא אל הפעולה עצמה, אלא דווקא אל השלבים המקדימים של הערכת המצב בפרשת המשט, לניתוח המודיעין ולנוהל הקרב ברמות הבכירות ביותר.

מדובר צה"ל נמסר לאחר פרסום הדוח, כי "תחקור הצוות הציף לקחים בראייה מערכתית רחבה ולא רק בתחום עצירת משטים בדומה לאירוע שהתרחש".

"לשמחתי התחקיר מצא שמצד אחד לא היו תקלות ולא היו התרשלויות בשום נושא מהותי במהלך מבצע מורכב ומסובך. ומצד שני היו שגיאות שנעשו בדרגות שונות, יחסית בכירות, שגרמו לכך שהתוצאה לא הייתה כפי שהייתה מצופה", אמר היום איילנד. "אני שמח לציין שבנוסף לזה אספנו שורה ארוכה של דברים הראויים לשבח והם קשורים לא רק לפעולה המאוד מוצלחת של חיילי שייטת 13 על האונייה".

"הסקת המסקנות חייבת להיות מהירה"

הוא הוסיף, "העבודה שנעשתה היא במסגרת של תחקיר צה"לי, ותכליתו היא ללמוד מתוך השגיאות ומתוך הדברים שהיו כדי לשפר את היכולת של הצבא בהמשך ואני שמח שהתחקיר הזה נעשה בצורה יסודית ושקופה. יש משטים נוספים שבאים אלינו ולכן הצורך להסיק מסקנות בלוח זמנים קצר היא יותר מאשר חיונית".

על פי הדוח, נעשו שגיאות לא מעטות, חלקן בתחומים חשובים ובדרגים הגבוהים, אך עם זאת לא מדובר ברשלנות. "אמ"ן לא שם את טורקיה ואת ארגון ה-IHH בעדיפות, למרות ההידרדרות ביחסים עם טורקיה והכיסוי התקשורתי הנרחב של המשט, ולמרות שהיה ברור שממשלת טורקיה עומדת מאחורי האירוע", נכתב בדוח.

על כן, לפי הדוח, נוצרה הערכת חסר לגבי ההתנגדות על הספינה. "ברגע שנצפתה ההתנגדות, היו המפקדים צריכים להבין שלא נותרו התנאים להמשך המבצע", נכתב. עוד על פי הדוח, התנהגותם של החיילים שנאלצו להמשיך בתוכנית הראשונית, "היתה ראויה להערכה ואפילו להערצה".  

לא הייתה תכנית חלופית

בדוח נכתב כי "לא מוצו כלל פעולות האיסוף האפשריות והתיאום בין מודיעין חיל הים לבין אגף המודיעין לא היה מספק, אך בה בעת, ספק רב אם פעולת מודיעין מיטבית הייתה מביאה לתמונה מודיעינית מספקת. הייתה הערכת חסר לגבי עוצמת האלימות".

הוועדה חשפה גם את העובדה שבצה"ל לא הכינו תכנית אלטרנטיבית לפעולה המתוכננת. בדיונים שקדמו למשט דיברו הבכירים על אופציה שתיירה על החיילים אש חיה, אך לא הכינו תכנית חלופית שמתאימה לאופציה הזאת.

בנוסף, לא בוצעה מחשבה מחדש על הפעולה תוך כדי ביצועה - נוהל שנהוג בצה"ל, במקרים בהם בשטח לא קיימים כל התנאים המתאימים לביצוע פעולה. במקרה כזה, עוברים לתכנית חלופית, אך זו כאמור לא הוכנה.

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

עכשיו זה רשמי: המשט האירני בוטל

לקראת משט הנשים: חיזבאללה מאיים

על המשט הבא: פעילי חיזבאללה

סרטון חדש: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"