היום: מסקנות על השתלטות המשט

האלוף במיל' גיורא איילנד יפרסם היום את מסקנות ועדת הבדיקה של צה"ל שחקרה את אירועי ההשתלטות על משט המחאה הטורקי לעזה. על פי הערכות הדוח צפוי להיות חמור ולכלול ביקורת על תפקוד חיל הים וגופי המודיעין. למרות זאת, לא צפויות להתקבל מסקנות אישיות

צוות הבדיקה שבחן את התנהלותו של צה"ל במהלך המשט הטורקי יפרסם במשך היום את מסקנותיו. עפ"י הערכות הדו"ח צפוי להיות חמור ולכלול ביקורת קשה על איסוף המודיעין של הצבא ועל הדרך בה נלקחו ההחלטות לקראת המבצע.

האלוף במיל' גיורא איילנד שעמד בראש צוות הבדיקה, יגיש בפני הרמטכ"ל את תוצאות הדוח שנכתב בשבועות האחרונים. למרות הביקורת שצפויה להישמע, על פי הערכה לא התקבלו מסקנות אישיות נגד המעורבים בעניין, כך מדווח עיתון "הארץ".

על פי הדיווח, רוב המסקנות והביקורת בדוח צפויות להתייחס לחיל הים שבראשו עומד האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום. בנוסף צפוי איילנד להתייחס גם למידת שיתוף הפעולה עם גורמי המודיעין בניהם גם המוסד.

מרבית הביקורת: לשלבים המוקדמים בפרשה 

על פי הערכות, הביקורת בדוח שהיקפו כמאה וחמישים עמודים, תופנה לא אל הפעולה עצמה אלא דווקא אל השלבים המקדימים של הערכת המצב בפרשת המשט, לניתוח המודיעין ולנוהל הקרב ברמות הבכירות ביותר.

הרמטכ"ל גבי אשכנזי הרכיב את צוות הבדיקה לאחר אירועי ההשתלטות על משט המחאה לעזה במהלכו נהרגו תשעה מנוסעי ספינת המרמרה. בנוסף נפצעו מספר לוחמי קומדו ימי במהלך הניסיונות לעצור את ספינת ה"מרמרה" בדרך לחופי עזה.

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

עכשיו זה רשמי: המשט האירני בוטל

לקראת משט הנשים: חיזבאללה מאיים

על המשט הבא: פעילי חיזבאללה

סרטון חדש: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"