חשיפה: המשחק הכפול של בשאר אסד

שיחה שנערכה לאחרונה בין נשיא סוריה בשאר אסד לשליח המיוחד של אובמה ג'ורג' מיטשל מיטשל מגלה מדיניות הפכפכה של הנשיא הסורי. אסד התכחש לעובדה שסוריה מעבירה נשק לחיזבאללה, ומיטשל עימת אותו עם תצלומי לווין שמוכיחים אחרת. הפרטים של הפגישה הגיעו לידי בכיר ישראלי ונחשפו הערב במהדורה המרכזית

המשחק הכפול של אסד: האם הנשיא הסורי רוצה להתקרב למערב או ממשיך בברית הנאמנה עם ארגון הטרור חיזבאללה? מקטע שיחה שנחשף היום  לראשונה במהדורה המרכזית עולה שכנראה שתי התשובות נכונות.

גורמי ביטחון בישראל מזהירים כבר תקופה ארוכה כי הסורים רוקדים על שתי החתונות. מצד אחד, קיים הציר של סוריה-אירן-חיזבאללה, ובמסגרתו נחשפות תמונות שמראות מחסני נשק שממלא חיזבאללה, היישר ממשאיות הצבא הסורי. מחסני רקטות כמו זה שהתפוצץ בטיר פלסי נמצאים בכל כפר בדרום לבנון.

מנגד, בשאר אסד, נשיא סוריה, מאותת על חידוש השיחות עם ישראל ומנסה לשדר כי כוונותיו טובות. הערב נחשפת עדות נדירה לשיחה שנערכה לפני מספר חודשים בין השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל לבין אסד. בשיחה הסגורה, שחלק מתוכנה הגיע לידי בכירים מאוד בישראל, ניתן להבחין עד כמה רחוק מוכן נשיא סוריה ללכת כדי להכחיש את המשחק הכפול.

"יש בידינו מידע שאתם מעבירים נשק לחיזבאללה", האשים מיטשל את אסד, אך זה לא מצמץ ואמר: "אנחנו לא מעבירים. המידע שבידכם מוטעה". "אתם מעבירים נשק בשיירות ללבנון", התעקש מיטשל, אך אסד בשלו: "אתם משקרים".

אסד: "ואם אנחנו מעבירים - אז מה?"

בהמשך, הציג מיטשל צילומים של שיירות משאיות עם נשק בדרכן ללבנון, אך אסד טען מנגד כי המשאיות הללו, שצולמו על אדמת סוריה, לא מכילות נשק. עם זאת, מיטשל התעקש: "יש בידינו מידע מודיעני המצביע על תכולתן. "ואם אנחנו מעבירים - אז מה?", שאל אסד בתמימות.

בישראל מתלבטים לאחרונה כיצד להתמודד עם ממצאים מן הסוג הזה. מצד אחד, יש רצון להוציא את סוריה מציר הרשע. בעמדה זו מצדדים הרמטכ"ל וראש אמ"ן. עם זאת, בשיחות סגורות נשמעים דברים הפוכים לגמרי על אסד.

"אסד הפכפך ושקרן", הזהירו לפני כמה זמן בכירים בממשל האמריקני בשיחות סגורות עם ישראל. "זה לא אסד האב. לא ניתן להגיע עם בשאר להסכם, לא משנה מהו הערוץ שייפתח", אומרים הבכירים. בישראל שומעים את הקולות ועדיין לא מחליטים, אך בינתיים - שיירות הנשק הסוריות ממשיכות לעבור ללבנון.