אשת הסוכן הכפול מאשימה את המוסד

חקירת מותו של המילינר המצרי ש"מצא את מותו" בלונדון נפתחת כעת מחדש. היו שהאשימו אותו בריגול כפול למען ישראל, אבל כעת אשתו פותחת את הפה לראשונה ומאשימה: "אין סיכוי שהוא התאבד". צפו בקטעים מהראיון הבלעדי שפורסם היום ב"אובזרוור" הבריטי

מונה נאצ, רעייתו של אשרף מרוואן (גרדיאן)

מותו של אשרף מרוואן, מי ששלוש שנים לפני מותו בלונדון הוטחו כלפיו האשמות כי הוא סוכן מצרי כפול או סוכן של המוסד, נחשב עדיין לאחת התעלומות הגדולות בעולם הריגול המודרני. כעת, אומרת מונה נאצר, אשתו של מרוואן במשך 40 השנים האחרונות ואחת משתי בנותיו של הנשיא המצרי לשעבר ג'מאל נאצר, שמתנקשים ישראלים הם אלה שאיימו לחסל אותו, תשעה ימים לפני שמת.

מרוואן, המיליונר שסחר בנשק והיה מקורב לממשל המצרי בקהיר, נפל אל מותו ממרפסת בקומה החמישית ב"ווסט אנד" בלונדון בקיץ 2007. מותו הגיע מיד לכותרות ששילחו חיצי אשמה כמעט לכל עבר.

חקירה שנפתחת שוב השבוע תנסה לענות, אחת ולתמיד, על השאלה מי או מה גרם למותו של מרוואן. בראיון בלעדי ל"אובזרוור" הבריטי, אמרה רעייתו שכמה ימים לפני מותו, בעלה אמר לה שהוא מאמין שחייו בסכנה.

אחרי מותו סיפרה המשפחה על יומן שניהל מרוואן ובו איים לחשוף סודות של מדינות במזרח התיכון. בינתיים, כך מספרים במשפחה, היומן הזה נעלם. נאצר מאמינה שהמוסד הישראלי הוא שעומד מאחורי מותו. עכשיו היא מצפה להעיד מול החוקרים שיזמנו אותה למשרדי המשטרה מחר.

נאסר השמיעה דברי ביקורת קשים גם בנוגע לחקירת המשטרה העירונית של לונדון. היא אף אמרה שהשוטרים לא ביצעו את תפקידם כהלכה אחרי המוות והזכירה שהנעליים שמרוואן נעל כשנפל אל מותו אבדו בצורה מסתורית ממעבדות המשטרה. היא גם טוענת שזירת הפשע לא נסגרה. לדבריה, לא לקחו החוקרים טביעות אצבע וביצעו את עבודתם בחוסר מקצועיות ברורה.

מאז מותו הועלו השערות רבות על תפקידו של מרוואן במלחמת יום כיפור. העיתונות הבריטית טוענת שסוכני מוסד ישראלים אמרו שמרוואן היה דמות של גיבור בלב הממשל המצרי בימי מלחמת יום הכיפורים, אבל היום, הגישה הרווחת היא שמרוואן תפקד כסוכן כפול.

"לא יכול להיות שהוא התאבד"

הוא היה בן 63 כשנמצא מת מתחת לדירת הפאר שלו, לא רחוק מאחת הכיכרות המרכזיים ביותר של לונדון, כיכר טרפלגר. אחד מעדי הראייה במקום טען שראה שני גברים ממוצע "מזרח תיכוני" סמוך למקום ה"תאונה" או ה"התאבדות".

"הוא פנה אלי ואמר - 'החיים שלי בסכנה. מאוד יכול להיות שירצחו אותי. יש לי אויבים רבים'", נזכרת נאצר. היא בטוחה שבעלה המנוח התכוון למוסד הישראלי כשאמר לה את הדברים. היא גם מזכירה את דבריו של מי שהיה מפקד המודיעין באותה תקופה, אלי זעירא, שחשף את זהותו של מרוואן כסוכן ישראלי.

"ברור שדאגתי", מוסיפה נאצר, "אבל כשחיינו ביחד התמודדנו עם המון סכנות. הוא התעקש להמשיך בחייו כרגיל", אמרה אשתו של המרגל בראיון ל"אובזרוור".

נאצר פגשה את מרוואן, אשר היה לדבריה "כימאי יפה תואר", בחודש אוגוסט 1965 בקהיר, אז היו שניהם סטודנטים צעירים. הם התחתנו שנה לאחר מכן. "מאוד מהר הוא החל לעבוד עם אבא שלי", נזכרת נאצר. "אבי שלח את בעלי למשימות בארצות זרות, אבל לא סיפק לי אינפורמציה רגישה על הנסיעות שלו. הוא לא רצה לסכן אותי", מספרת נאצר.

לטענתה, שאלה בשנת 2003 את בעלה בנוגע להאשמות ששימש כסוכן כפול בימי מלחמת יום כיפור והוא הכחיש את הדברים. עם זאת, כך היא מספרת, אמרו לה אנשי מודיעין מצריים במהלך השנים כי מרוואן סיפק לסוכני מוסד ישראלים פרטים שגויים.

נאצר לא חושבת שבפרטים אלו יש כדי להעיד שבעלה שיקר לה. "בעלי היה גיבור ששירת את מדינתו. הוא עשה מה שהמדינה בקשה ממנו", היא טוענת.

החקירה תיפתח עכשיו מחדש כשבמהלכה יתושאלו איש עסקים לשעבר, מקורב למרוואן, ובני המשפחה. "הוא היה שמח", מספרת נאצר בסוף הראיון. "אנחנו היינו שמחים. לא יכול להיות שהוא התאבד. זה כה מכאיב לי לחשוב שהוא הועף אל מעבר למעקה המרפסת. זה נורא. אני מדברת עכשיו, בפעם הראשונה, מפני שהאמת צריכה לצאת לאור".