א-זהאר משיב לנתניהו: "לא נתפשר"

הצעדה למען שחרורו של שליט הגבירה את השיח הציבורי בנושא עסקת חילופי השבויים, אך לא נראה שהיא מביאה לפשרה בשני הצדדים המעורבים בעסקה. אחרי נאום "הקווים האדומים" של נתניהו מגיע תורו של בכיר החמאס מחמוד א-זהאר שאומר בנאום מול משפחות האסירים הפלסטיניים שהתקהלו מול ביתו: "לא נוותר על חופש האסירים שלנו"

נאום "הקווים האדומים" שנשא ראש הממשלה נתניהו ביום חמישי האחרון - מקבל תגובה זהה גם מהצד השני במשא ומתן: "הדרישות שלנו לא ישתנו. אנו מתחייבים להמשיך בדרך שלנו גם אם יישפך דמנו, כדי לשחרר את האסירים מבתי הכלא", כך אמר בצהריים בכיר החמאס ד"ר מחמוד א-זהאר למפגינים רבים, בני משפחות האסירים הפלסטיניים, שהתקהלו מול ביתו בעזה.

עשרות בני משפחות האסירים הפלסטינים התאספו היום מול ביתו של א-זהאר, וקראו להנהגת חמאס להישאר איתנה מול הלחץ הבינלאומי והישראלי לחתום על עסקה שיש בה משום פשרה בדרישות חמאס. קיום העצרת מגיע בעקבות הצהרתו האחרונה של ראש הממשלה בה הציג את התנאים שהציבה ממשלת ישראל לקיום עסקה, במסגרתה ישתחררו אלף אסירים, שאינם נכללים בהגדרה של "ארכי מרצחים", לדברי נתניהו.

בתגובה לדברים השיב א-זהאר כי החמאס נותר בעמדתו המקורית. "אנו נושאים באחריות של שירות האזרח ובני עמנו ובראשם האסירים ומשפחותיהם, ומתחייבים בפניכם לעשות הכול כדי שאתם, האסירים הגיבורים, תחזרו לבתיכם ולבתי משפחותיכם", אמר א-זהאר למפגינים .

"אנו לא מתכוונים לוותר על החופש של האסירים שלנו", אמר בכיר החמאס, כשהוא מתייחס בדבריו לדרישה הישראלית לשחרר את האסירים מחוץ לגבולות הגדה ועזה. "אנו מתקרבים היום להשיג את יעדינו בשחרור האסירים וחזרת כל הפליטים לבתיהם".

נתניהו: "חושב גם על אלה שיירצחו"

"מוכנים לעסקה - אך לא בכל מחיר" - כך אמר ביום חמישי האחרון ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה שמסר לכלי התקשורת. חמישה ימים לאחר שהחלה הצעדה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט משבי חמאס, נתניהו הבהיר את עמדתו בנושא. את נאומו של ראש הממשלה העברנו כאן בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"מדינת ישראל תמיד הייתה מוכנה לשלם מחיר כבד עבור חטופיה", פתח ואמר ראש הממשלה. "אני מכיר את זה מקרוב, איבדתי את אחי יוני במבצע אנטבה. אני בעצמי נפצעתי במבצע לשחרור חטופי מטוס סבנה. במקרים אלה ואחרים כמו הניסיון לחלץ את נחשון וקסמן, הייתה היתכנות מבצעית ומדינת ישראל לא היססה לסכן את מיטב בניה לשחרר את שבוייה וחטופיה".

"יש מחירים שאיני מוכן לשלם"

ראש הממשלה פירט את הסיבות לכשלון העסקה האחרונה שנרקמה לשחרור שליט, דרך המתווך הגרמני. "החלטתי לקבל את ההצעה החדשה של המתווך הגרמני, הצעה קשה שכוללת 450 מחבלים שאת שמות כולם סיפק החמאס. זהו המחיר שאני מוכן לשלם כדי להחזיר את גלעד הביתה. אמרתי כן והיא מוכנה למימוש מיידי".

"אך יש גם מחירים שאיני מוכן לשלם. אני עומד על שני עקרונות", הדגיש ראש הממשלה. "מחבלים מסוכנים לא יחזרו ליהודה ושומרון, משם יוכלו להמשיך ולפגוע באזרחי ישראל. הם יוכלו להשתחרר לעזה או לטוניס או לכל מקום אחר. אבל לא ליהודה ושומרון. העיקרון השני הוא להימנע משחרור רבי מרצחים, כי אלה יחזקו מאוד את מנהיגות החמאס. מדובר בארכי-מרצחים, אלה שתיכננו וביצעו את פיגועי הטרור הקשים והמזעזעים ביותר".

"מביט בעיניהם הכואבות של משפחת שליט"

בנאומו הבהיר נתניהו כי הכדור נמצא כעת בידי החמאס - ולא בידיו. "בלב כבד הסכמתי להצעה הזו. עד לרגע זה לא נתקבלה תשובת חמאס להצעת המתווך. בימים האחרונים כמה מדובריו אפילו מסלימים את הדרישות. אני חושב שחמאס טועה. אבל ההחלטה בידיו".

ראש הממשלה נתניהו סיים את דבריו ואמר: "כולנו רוצים בשובו של גלעד, אני רוצה בשובו. אני פועל לשובו בדרכים שונות, גלויות ונסתרות מן העין אבל עליי מוטלת גם האחריות הלאומית הכוללת. אני מביט בעיניהם הכואבות של משפחת שליט, ואני כואב יחד איתם. אני מסתכל גם בעיניהם הכואבות של משפחות נפגעי הטרור וכואב גם את כאבם. אני חושב גם על כל אותן המשפחות שיקיריהן יירצחו במעשי טרור נוספים אם ייפרצו העקרונות של ישראל בנוגע לשחרור מרצחים".

"עם מעשה נמהר אנו עלולים לחזור על טעויות העבר ולשלם מחיר כבד מאוד. 'לשלם כל מחיר' היא זעקת הלב הטבעית. אני מבין זאת מעומק ליבי, אבל לנגד עיני צריך לעמוד ביטחונם של כלל אזרחי המדינה. ישראל מוכנה לשלם מחיר כבד תמורת שחרור שליט אך איננה יכולה לומר 'בכל מחיר'. זו האמת. נמשיך לעשות את כל המאמצים, מקרוב ומרחוק, באור ובסתר, כדי להשיב את גלעד היקר לכולנו תוך שמירה על ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר ראש הממשלה בסיום נאומו.

4 שנים בלי גלעד - סיקור מיוחד:

נתניהו: "חושב גם על אלה שעוד יירצחו"

משפחות אסירי חמאס בעד אביבה שליט

חאלד משעל: נחטוף עוד חיילים

אביבה שליט: "הדרך שלנו לירושלים היא הנכונה"

נתניהו: לבי עם גלעד שליט ועם משפחתו

נועם שליט: "קורא למי שאכפת לו מגלעד - שיצטרף"

סקר חדשות 2: 74% בעד מהלכי משפחת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא נמצא בכלא"

שטייניץ: לא נשחרר את שליט בגלל צעדה

ישראל מציינת 4 שנים לחטיפת שליט  

מיוחד: הצעדה למען גלעד מהאוויר