הותר לפרסום: חוליית טרור פעלה בצפון

ההתחזקות הדתית של 7 צעירים תושבי נצרת היא, על פי כתב האישום שהוגש נגדם היום, מה שהביא אותם לבצע ולתכנן שורה של עבירות ביטחונית נגד יהודים ונוצרים. 3 מהם נאשמים ברצח נהג המונית יפים וינשטיין לפני 7 חודשים. החולייה מואשמת גם בניסיון פיגוע בזמן ביקור האפיפיור בארץ

חוליית טרור בצפון הארץ: בבית המשפט המחוזי בנצרת הוגש לפני זמן קצר כתב אישום חמור נגד שבעה ערבים תושבי הצפון. הם נעצרו בחשד לשורה של עבירות ביטחוניות, ביניהן גם הרצח של נהג המונית יפים וינשטיין סמוך לקיבוץ כפר החורש בחודש נובמבר 2009, על רקע לאומני.

החשודים נעצרו לפני כשלושה שבועות וחצי. את המעשים המיוחסים להם ביצעו לפי האישום כחלק מהתחזקות דתית אותה עברו. יחד הם נכחו בדרשות שונות וצפו בדרשות קיצוניות דרך האינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהפשרה הביטחונית? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השבעה, בני 19-26, נאשמים עוד בכוונה לנסות לבצע פיגוע באוכלוסייה הנוצרית בצפון בזמן ביקור האפיפיור בישראל בשנה שעברה ובחברות בארגון טרור. שניים מחברי החוליה אף יצאו לסומליה - "להילחם בכופרים האמריקניים", כהגדרתם, אך נעצרו על ידי כוחות הביטחון המקומיים בגבול קניה-סומליה והוחזרו לישראל.

כנגד שלושה מהנאשמים, אלה שגם נאשמים בביצוע רצח נהג המונית, עומדים גם אישומים בגין קשירות קשר לביצוע פשע, עבירות נשק וירי בשטח בנוי. החולייה חשודה גם בשוד מזויין של שליח פיצה תושב נצרת עילית, אותו השאירו כפות ומדמם לאחר שגנבו את ארנקו ובו 100 ש"ח ואת הקטנוע שהיה ברשותו. השבעה הזמינו פיצה לביתם - ותקפו אותו באלימות קשה, רק כי היה יהודי.

עוד התכוונו השלושה לחטוף אדם תושב נצרת, שלטענתם "קילל" את הנביא מוחמד, כשבכוונתם לערוף את ראשו אל מול המצלמות, אך לבסוף לא הוציאו את תוכניתם לפועל. הם נאשמים גם שהציתו אוטובוס תיירים נוצרים שהגיעו לנצרת - רק בגלל דתם.

מפקד ימ"ר עמקים: "יתבצעו מעצרים נוספים"

סנ"צ אבי אלגריסי, מפקד ימ"ר עמקים במשטרה, התראיין בצהריים לערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט. "אני מודיע חד משמעית - יהיו מעצרים נוספים, לא כולם בהיבט הביטחוני. רובם בהיבט הפלילי".

"כבר בתחילת הפרשה היה ברור שמדובר בחבורה שפועלת ממניעים אידיאולוגיים. הם הסתייעו באתרי אינטרנט שונים, שם צפו בבן לאדן ובמטיפים נוספים. ההתחזקות הדתית הביאה אותם למצב הזה. הם התארגנו והחליטו לפגוע בכל מי שאינו מוסלמי", הוסיף סנ"צ אלגריסי.

מפקד הימ"ר הוסיף בראיון כי המידע שהוביל לאישומם של אנשי החולייה ברצח נהג המונית בצפון הגיע מחקירתם לאחר שנעצרו בסומליה, ולא מחקירת הרצח. "בתחילה נעצרים שניים, שמנסים להגיע לסומליה דרך קניה על מנת להילחם 'לצד המוסלמים כנגד הכופרים', כהגדרתם. הם אפילו לא מודיעים לבני המשפחה כי הם מבינים שהם עלולים להיעצר".

"כשמגיעים לסומליה נתקלים בקשיים, כי כנראה עוררו שם את חשדות הביטחון המקומי. הם מועברים לארץ, הביטחון הכללי עוצר אותם ומתחיל בחקירה. כאן המשטרה נכנסת לתמונה והחקירה הופכת למשותפת", אמר סנ"צ אלגריסי והוסיף שהחקירה המשותפת עם השב"כ "הביאה לתוצאות חיוביות".

רצח נהג המונית: נמצא ברכבו ללא רוח חיים

יפים וינשטיין, תושב נצרת בן 54, נמצא בחודש נובמבר האחרון לפנות בוקר ללא רוח חיים ברכבו סמוך לקיבוץ כפר החורש, שבאזור מגדל העמק.

בסביבות השעה 04:00 הבחינו עוברי אורח במונית כשבתוכה הנהג במושב הקדמי. הם הזעיקו את כוחות המשטרה ומד"א שמיהרו לזירה. מותו של וינשטיין, שעל גופתו נמצאו סימני אלימות, נקבע במקום.

ביום הרצח הוטל צו איסור פרסום גורף על פרטי החקירה, אך היום כאמור הותר לפרסום שמדובר באותה חולייה.