קפריסין: 'מרים' לא תעגון בשטחנו

משט הנשים מלבנון צפוי לצאת בדרכו לעזה ביום ראשון בלילה ועליו כ-75 פעילות שנחושות לשבור את המצור. "דבר לא יעמוד בדכנו", מבטיחים המארגנים. קפריסין הודיע כי לא תיתן לספינה לעגון בשטחה, ובישראל? רשת פוקס ניוז מדווחת שחיילי השייטת הכשירו לוחמות מג"ב כדי להתעמת עם הפעילות

בישראל כבר מתכוננים למשט הבא: ביום ראשון צפויה לצאת האונייה "מרים" מחופי לבנון ולהפליג לעבר רצועת עזה כשעליה כ-75 פעילות מלבנון ארצות הברית וככל הנראה גם מבריטניה. הנשים אמורות לצאת מנמל טריפולי בלבנון בשעה 22:00 בדרכן לקפריסין ולעזה. יאסר קשלאק, מארגן המשק הודיע טרם יציאתו של המשט כי "הם נחושים להגיע קודם לקפריסין ומשם לנמל הפלסטיני".

בחודש שעבר אמרה שגרירת ישראל באו"ם גבריאלה שלו כי יש סבירות גבוהה שהספינה הלבנונית נושאת נשק או פעילים עם כוונות לעורר פרובוקציה. קאשלק מצידו הכחיש וטען שהספינה נושאת ציוד רפואי ואספקה הומיניטרית בלבד. האו"ם שב חזר בקריאה למדינות האיזור, לא לנסות לשבור את המצור הימי על רצועת עזה.

ישראל הודיעה בתגובה להתארגנות המשט כי לא תתיר כניסה של אף ספינה לרצועת עזה. מארגני המשט הבהירו בראיונות שנתנו לעיתונאים שכל פעולה ישראלית נגד המשט תיחשב בעיניהם כמעשה פיראטי. הפעילים גם הביעו ספקות באשר ל"פעולה ישראלית טיפשית כפי שנקטה בחודש מאי האחרון".

שגריר קפריסין בלבנון קיראקוס קורוס מיהר להכריז כי ארצו לא תתיר לספינה הלבנונית "מרים" האמורה להפליג ביום ראשון מלבנון, לעגון בקפריסין בדרכה לרצועת עזה. עוד הוסיף השגריר כי אם תצליח הספינה לעגון באי יגורשו נוסעיה בחזרה לארצותיהם. " על ממשלת ניקוסיה מוטלת אחריות מוסרית וחוקית שלא לסכן חיי-אדם ובטח שלא לערער את היציבות באזורנו" אמר קורוס.

הפתרון הישראלי מול משט הנשים הלבנוני - יחידת נשים

לפני כחודשיים, זמן קצר לאחר מבצע ההשתלטות על המרמרה, דיווחה רשת פוקס ניוז כי לוחמי שייטת הכשירו חיילות מג"ב להתמודדות עם משט הנשים שצפוי לצאת מלבנון לחופי עזה בניסיון לעקוף את הסגר הימי על עזה. על פי הדיווח, הצוערות ערכו אימונים כהכנה לעימות אפשרי שעלול להיערך בים עם הנשים שמתכננות להגיע מנמל טריפולי בלבנון.

החיילות הצעירות, שעוברות הכשרה בדרכן להיות קצינות, התאמנו בסיוע לוחמי השייטת לקראת מגוון אפשרויות להתפתחות בלב ים. בין היתר הן מתכוננות לתרחיש שבו יצטרכו להשתלט על הספינה "מרים" ולהוביל אותה לנמל אשדוד, שם, ייבדק המטען שעליה. על פי הדיווח, הכוח הנשי נועד כדי למזער סיכויים לפגיעה נוספת בתדמית של צה"ל, שהדי ההשתלטות על ספינת המרמרה הטורקית עדיין מלווים אותו.

גורמים בבסיס חיל הים בעתלית דיווחו כי הלוחמים, שמזוהים בעיקר עם מבצעים סודיים מעבר לים, מתקשים להשלים עם המשימה המשונה שניתנה להם. הם דיווחו על נשים צעירות שעברו אימונים על גבי סירות מירוץ ותרגלו השתלטות על ספינה גדולה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המשט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק