ראש המוסד מאיר דגן יסיים כהונתו בקיץ

פרסום ראשון: לאחר ההסתבכות הדיפלומטית בעקבות חיסול בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח הוחלט כי למרות בקשתו, לא תוארך כהונתו של מאיר דגן לשנה תשיעית. על פי ההערכות מחליפו יהיה אדם מתוך הארגון

נפרד מהכיסא: ראש המוסד מאיר דגן יסיים את תפקידו בעוד כשלושה חודשים. דגן, ביקש לאחרונה להמשיך לשנת כהונה תשיעית ואחרונה, אך כאמור בקשתו נדחתה.

דגן שכיהן בראש המוסד מאז שנת 2002 יסיים כהונה ארוכה מהמקובל, כהונה שרבים מגדירים אותה כמרשימה ומפוארת. למרות ההישגים המודיעיניים והמבצעיים הרבים אליו הגיע הארגון, הוחלט לסיים את כהונתו של דגן בעקבות הכישלון בפרשת חיסולו של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי וההסתבכות הדיפלומטית שהגיעה בעקבותיו.

מחליפו אמור להיקבע בשבועות הקרובים. ההערכה היא שאדם המכיר את הארגון מבפנים ימונה לעמוד בראשו, וכי לא יחכו לאלוף מצה"ל שלא יקבל תפקיד במסגרת סבב המינויים. ההחלטה לגבי מחליפו של דגן תיפול בשבועות הקרובים.

תזכורת: נעצר "סוכן מוסד"בפולין

ישראל ממשיכה לשלם מחיר מדיני יקר על התקלה בחיסול מבחוח: "אורי ברודצקי", אם זה אכן שמו, שנעצר בראשית החודש בפולין, חשוד כי שימש סוכן מוסד והיה מעורב בפעולות הכנה לחיסול - בכך שסייע להוצאת הדרכון על שם מיכאל בודנהיימר.

מהפרטים שמותר לפרסם בשלב זה, ניתן לומר כי כל הניסיונות להשיב את "סוכן המוסד" ארצה - ניסיונות שונים ומשונים - עלו בתוהו. אם אכן המוסד הוא שתיכנן והוציא לפועל את החיסול - על פי מקורות זרים - ככל הנראה יחידה שלמה במוסד נגרעה מפעילות ואנשיה מנועים כליל מלצאת לאירופה.

גם גרמניה החליטה "לצוד" את סוכני המוסד בתחומה

ישראל הרשמית בשלב זה לא מגיבה, אך משרד החוץ אישר שישראלי המקבל סיוע קונסולרי מהשגרירות בוורשה נעצר. מאז החיסול, החליטו חלק ממדינות העולם "לצוד" את סוכני המוסד. ראש שלוחת המוסד בבריטניה כבר סולק מהמדינה, גם אוסטרליה גירשה נציג ישראלי בכיר, ועכשיו ככל הנראה הגיע תורה של גרמניה.

גרמניה היא המדינה הסובלנית ביותר מבין מדינות אירופה לפעילות מודיעינית. המוסד פועל שם מזה שנים ארוכות ברשות ובסמכות ונהנה מחופש פעולה - כל עוד הוא שומר על החוק המקומי ונמנע מהפרת החוק הגרמני. ברגע שנעשה שימוש בדרכון גרמני מזוייף, החליטו הגרמנים לפעול כנגד פעילות המוסד בתחומה.

ואיך פותרים את התסבוכת הדיפלומטית הזו? ייתכן שהחלפתו של מאיר דגן בראשות המוסד היא הפיתרון. הוא מסיים בעוד חודשיים וחצי קדנציה של 8 שנים - קדנציה מפוארת, יש לומר, לפחות עד החיסול שהסתבך - ועדיין לא נמצא לו מחליף. 

הוארך מעצרו של החשוד

סוכנויות הידיעות מדווחות כי מעצרו של ברודצקי הוארך ב-40 ימים, ב-6 ביוני. הערב אישר משרד החוץ בירושלים אישר כי אזרח ישראלי נעצר בפולין בחשד למעורבות בחיסול בכיר החמאס בדובאי לפני כחצי שנה. אורי ברודצקי היה מבוקש על ידי גרמניה בעקבות החיסול, ונעצר בתחילת החודש בנמל התעופה בוורשה, כך אישרו גורמים במשרד החוץ.

בכלי התקשורת הזרים טוענים כי מדובר בסוכן מוסד ישראלי שנעצר. "הוא חשוד בהחזקת דרכון גרמני מזויף", צוטט דובר התובע הפדרלי בגרמניה, שאישר את הדיווח בעיתון. "הכל תלוי בפולנים כעת אם בכוונתם להסגיר אותו לידי הגרמנים". בפולין מייחסים לחשוד סיוע בזיוף הדרכון הגרמני של אחד ממחסליו של בכיר החמאס.

על פי החשד, הדרכון המזויף הונפק ב-18 ביוני 2009 והועבר למיכאל בודנהיימר. זאת ועוד, חשוד ברודצקי כי ארגן את התצפית על מבחוח בבית המלון "רוטאנה", בו בסופו של דבר מצא את מותו.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חיסול מבחוח - סיקור מיוחד:

פרשן בריטי: "יחידת כידון חיסלה את מבחוח"

ליברמן: "אין הוכחה שהמוסד חיסל את מבחוח"

תמונות חדשות: "המחסלים" במסדרונות בית המלון

בראון: לחקור מי זייף את דרכוני המתנקשים במבחוח

"מחסלי המוסד" בישראל מגיבים בשיחה עם חדשות 2