ישראל שיגרה לווין ביון לחלל

מערכת הביטחון שיגרה לחלל את לווין הביון "אופק 9", המהווה קפיצת מדרגה ביכולת לצפות ולאסוף מידע על המתרחש במדינות המזרח התיכון. מדובר בלווין הביון השישי בהיסטוריה של ישראל ששוגר לחלל, ויכולות הצילום שלו מסוגלות לזהות עצם בודד בגודל של עשרות ס"מ - יכולת הקיימת בידי מדינות בודדות בעולם. צפו בשיגור

עלייה ביכולות הביון של ישראל בחלל: הלווין "אופק 9" שוגר הערב לחלל מבסיס פלמחים. מדובר בלווין צילום וביון שפותח בתעשייה האווירית, ועלותו - לא פחות מ-300 מיליון דולר.

הלווין כבר הספיק להתייצב במסלולו בחלל, בגובה 400 קילומטרים, ולשלוח אות ראשון אל הקרקע. בעוד 4 ימים הוא צפוי להעביר תמונה ראשונה אל בסיס הקליטה בישראל, ואז ידעו במערכת הביטחון אם כל מערכות הצילום שלו, שפותחו ב"אל-אופ", פועלות כשורה ומעבירות צילומים תקינים - עד אז צפוי לאנשי מערכת הביטחון מתח בלתי נסבל.

הלווין שוגר לחלל באמצעות טיל שביט שמפותח בתעשייה האווירית. על פי מקורות זרים, טיל השביט הוא גם טיל קרקע-קרקע מסוג "יריחו" והוא נחשב לטיל בליסטי שגם יכול לשגר לווינים לחלל. את המנועים של הטיל מייצרים בתעשייה הצבאית.

רוצים לקבל עדכונים על קטעי וידאו חזקים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כלי חשוב ביותר בידי המודיעין הישראלי

"אופק 9" הוא לווין הביון השישי בהיסטוריה של ישראל ששוגר לחלל, והוא יצא לדרך משום שהלווין "אופק 5" צפוי בתוך כשנתיים לסיים את תפקידו אחרי 10 שנים בחלל.

על פי פרסומים זרים, תפקידו של "אופק 9" לצפות ולנוע במסלול שייתן לישראל תמונות ממדינות המזרח התיכון, כולל סוריה ואירן. מדובר בכלי חשוב ביותר  מבחינת ישראל המאפשר לה לצפות על ההתפתחויות בזירות האלה ולקבל מידע על מאמצי ההתחמשות של המדינות העויינות במזרח התיכון.

כיום יש לישראל 6 לוויני ביון בחלל - 5 מהם לוויני צילום, והאחרון הוא לווין מכ"ם שיכול לצלם בכל מזג אוויר וגם בלילה, וכך לעזור לישראל לצפות 24 שעות ביממה על כל מטרה, גם בתנאי עננות קשים. איכות הצילום של "אופק 9" יוצאת דופן באיכותה, והמצלמה שבה הוא מצויד מסוגלת לזהות עצמים בגודל של כמה עשרות סנטימטרים בלבד מהחלל - יכולת מתקדמת ביותר הקיימת בידי מדינות בודדות בעולם.