מצרים: לא רוצים עימות בים בין ישראל לאירן

גורם בטחוני מצרי אומר הבוקר כי קהיר עושה כל שביכולתה למנוע התנגשות נוספת בים התיכון, ולשם כך בודקת כיצד לנהוג במשטים האירניים שצפוי לעבור בתעלת סואץ. בין השאר, נבחנת האפשרות שמטוס אירני ינחת במצרים עם הסחורה ההומניטרית

לא רק בישראל נערכים לאפשרות שמספר משטי סיוע הומניטריים שיצאו מאירן יגיעו לרצועת עזה. במצרים, דרכה צפויים לעבור המשטים האירניים, לוקחים את הדיווחים ברצינות ובשלב זה כלל לא ברור אם מתכוונים השלטונות המצריים לאפשר למשטים לעבור בתעלת סואץ - לכיוון הרצועה. הסיבה, בין השאר, היא היחסים הרעועים בין מצרים לאירן והמתיחות התמידית הקיימת בין המדינות.

לאור המצב, מתקיימים בימים האחרונים מגעים בין טהרן לקהיר, במטרה לאפשר בכל זאת את הגעתן של הסחורות האירניות לרצועה. העיתון הלונדוני "א-שרק אל-אווסט" מדווח הבוקר מפי מקורות אירנים כי טהרן מבקשת אישור להנחית מטוס סיוע אירני על אדמת מצרים, שתכולתו תיועד לתושבי רצועת עזה. במצרים שוקלים לאשר את הבקשה, ומקור ביטחוני מצרי אמר הבוקר לעיתון: "אנו רוצים למנוע עימות בים התיכון בין ישראל לאירן, כפי שהיה עם טורקיה בחודש שעבר".

בשלב זה ידוע על שלוש ספינות סיוע אירניות לפחות שמיועדות להגיע לרצועה, חלקן כבר עושות דרכן לעזה - לפי דיווחים בכלי תקשורת זרים. העיתון הלונדוני דיווח הבוקר כי לצד המגעים עם מצרים, שוקלת אירן את האפשרות להעביר את הסיוע ההומניטרי דווקא באמצעות משט טורקי נוסף.

ארגון ה-IHH: משט נוסף בדרך 

בתוך כך הודיע אתמול הארגון הטורקי הפרו-פלסטיני IHH כי בכוונתו לשלוח משט סיוע נוסף לרצועת עזה בחודש הבא. גם הפעם מתכוון הארגון לשבור את המצור הישראלי, אחרי שהמשט האחרון נתקל בכוח חיל הים של צה"ל בסוף חודש מאי.

על פי דיווח בסוכנויות הידיעות, הודיע הארגון לאיחוד האירופי כי המשט הבא יכלול שש ספינות, והוא ייצא לדרך באמצע חודש יולי. עם זאת, ראש הארגון בולנט יילדרים אמר אמש בראיון שפורסם עמו כי עדיין לא ידוע אם ייצא משט שכזה, ואם כן - מתי.

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

על המשט הבא: פעילי חיזבאללה

תמונות חדשות מההשתלטות על ה"מרמרה"

סרטון חדש: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"