פרסום ראשון: מבקר המדינה יחקור את המשט

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס יחקור את אירועי המשט לעזה - כך נודע לחדשות 2. לינדנשטראוס יבחן, בלי קשר לוועדת הבדיקה שמינה ראש הממשלה נתניהו, את הליך קבלת ההחלטות שהוביל להשתלטות על ה"מרמרה" ואת כשלון ההסברה הישראלית לאחר המבצע

פרסום ראשון: לחדשות 2 נודע כי מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס מתכוון לחקור, בלי קשר לוועדת הבדיקה שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו, את אירועי המשט לעזה ב-31 במאי. המבקר יבחן את הליך קבלת ההחלטות שהוביל לפעולה ואת מאמצי ההסברה של ישראל.

בשעות אחר הצהריים פורסמה הודעה רשמית מטעם משרד מבקר המדינה שאישרה את הידיעה. "המבקר ייבחן את חוקיות הפעולות, טוהר המידות, הניהול התקין, היעילות והחיסכון של הגופים המבוקרים וכל עניין אחר שייראה בו צורך", נכתב בהודעה. "המבקר מקיים ביקורת על המינהל של המדינה ושל משרדי הממשלה, על פי החוקים הנזכרים". על פי לשון ההודעה, "למבקר יש עצמאות מלאה בבחירת נושאי הביקורת".

ח"כ יואל חסון, יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, הגיב היום להחלטה: "ההחלטה לבדוק את התנהלות הדרג המדיני בפרשת המשט לעזה היא החלטה במקום הנכון ובזמן הנכון, היות והממשלה לא נתנה לוועדת טירקל מנדט לבחינת דרך קבלת ההחלטות של הדרג המדיני, נושאי ההסברה והמודיעין".

לדבריו, "חור שחור זה מואר עתה בצורת ביקורת של מבקר המדינה, שהוא מוסד הזוכה לאמון ציבורי רבו הגוף בעל הכלים המתאימים לערוך ביקורת מסוג זה, כפי שעשה בעבר במקצועיות ובאחריות. בתהליך קבלת ההחלטות של הדרג המדיני ותסייע למנוע אירועים דומים בעתיד".

הממשלה החליטה: טירקל בראש ועדת החקירה

אתמול החליטה הממשלה פה אחד על הקמת ועדת בדיקה למשט, בראשותו של שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2. "הקמת ועדת הבדיקה שתחקור את אירועי המשט תבהיר לעולם כולו שמדינת ישראל פועלת כחוק, בשקיפות ובאחריות מלאה", אמר הבוקר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה אתמול.

"שני עקרונות מרכזיים הנחו אותי בהקמת ועדת הבדיקה", אמר נתניהו. "הראשון - שמירה על חופש הפעולה של חיילי צה"ל ואמינות התחקיר הצבאי, והשני - מתן מענה משכנע למדינות האחראיות בקהילה הבינלאומית". לדבריו, "חשיפת העובדות תוכיח שמטרותיה ופעולותיה של ישראל היו ראויות על פי אמות המידה של הדין הבינלאומי".

להחלטת הממשלה מיהרו מספר גורמים להגיב. שר החוץ הטורקי הודיע כי אין לו אמון בוועדה וח"כ חנין זועבי אמרה בראיון לערוץ החדשות כי אין בכוונתה להעיד בפני הוועדה וכי היא אינה מכירה בממצאיה.

השופט טירקל בראש הוועדה

השבוע פרסם נתניהו את הרכבה המדוייק של הוועדה. הבית הלבן ברך על החלטת ישראל והביע תקווה שהבדיקה תעשה ללא דיחוי.

חברי הוועדה יהיו הפרופסור למשפט בינלאומי שבתאי רוזן, חתן פרס ישראל למדעי המשפט וחתן פרס האג למשפט בינלאומי; והאלוף במיל' עמוס חורב, לשעבר נשיא הטכניון. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "לנוכח ההיבטים הבינלאומיים הייחודיים של האירוע הוחלט למנות לוועדה שני משקיפים זרים בעלי שם עולמי בתחומי המשפט הצבאי וזכויות האדם".

שני המשקיפים הזרים הם הלורד ויליאם דייוויד טרימבל מאירלנד, חתן פרס נובל לשלום, והמשפטן הבינלאומי קן ווטקין, לשעבר הפרקליט הצבאי הראשי של קנדה. עוד נמסר כי "המשקיפים ייטלו חלק בדיונים ובהתייעצויות".

באשר לנושאים אותם תחקור הוועדה נכתב: "הוועדה תגיש מסקנות בשאלה האם הפעולות שנקטה מדינת ישראל למניעת הגעת כלי השייט אל חוף עזה ומטרותיהן, וכן עניינים נוספים הכרוכים בכך, תאמו את כללי המשפט הבינלאומי".

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

על המשט הבא: פעילי חיזבאללה

שר הביטחון ברק ביטל את נסיעתו לפריז

תמונות חדשות מההשתלטות על ה"מרמרה"

סרטון חדש: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"