הממשלה אישרה פה אחד את ועדת הבדיקה לאירועי המשט

אחרי אינספור דחיות, התלבטויות ולחצים בינלאומיים אישרה הבוקר הממשלה פה אחד את ההצעה להקמת ועדת בדיקה לאירועי המשט לעזה. חברי הוועדה: השופט טירקל, פרופ' שבתאי רוזן והאלוף במיל' עמוס חורב, וגם שני משקיפים בעלי שם מחו"ל. רה"מ נתניהו: הוועדה תוכיח כי ישראל פעלה כחוק

"הקמת ועדת הבדיקה שתחקור את אירועי המשט תבהיר לעולם כולו שמדינת ישראל פועלת כחוק, בשקיפות ובאחריות מלאה", כך אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה שאישרה פה אחד את הרכב הוועדה.

"שני עקרונות מרכזיים הנחו אותי בהקמת ועדת הבדיקה", אמר נתניהו. "הראשון - שמירה על חופש הפעולה של חיילי צה"ל ואמינות התחקיר הצבאי, והשני - מתן מענה משכנע למדינות האחראיות בקהילה הבינלאומית". לדבריו, "חשיפת העובדות תוכיח שמטרותיה ופעולותיה של ישראל היו ראויות על פי אמות המידה של הדין הבינלאומי".

להחלטת הממשלה מיהרו מספר גורמים להגיב. שר החוץ הטורקי הודיע כי אין לו אמון בוועדה וח"כ חנין זועבי אמרה בראיון לערוץ החדשות כי אין בכוונתה להעיד בפני הוועדה וכי היא אינה מכירה בממצאיה.

השופט טירקל בראש הוועדה

אמש פרסם נתניהו את הרכבה המדוייק של הוועדה. בראש הוועדה, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2, יכהן שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל. הצעת ההחלטה על הקמת הוועדה תובא היום לאישור הממשלה. הבית הלבן ברך על החלטת ישראל והביע תקווה שהבדיקה תעשה ללא דיחוי.

חברי הוועדה יהיו הפרופסור למשפט בינלאומי שבתאי רוזן, חתן פרס ישראל למדעי המשפט וחתן פרס האג למשפט בינלאומי; והאלוף במיל' עמוס חורב, לשעבר נשיא הטכניון. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "לנוכח ההיבטים הבינלאומיים הייחודיים של האירוע הוחלט למנות לוועדה שני משקיפים זרים בעלי שם עולמי בתחומי המשפט הצבאי וזכויות האדם".

שני המשקיפים הזרים הם הלורד ויליאם דייוויד טרימבל מאירלנד, חתן פרס נובל לשלום, והמשפטן הבינלאומי קן ווטקין, לשעבר הפרקליט הצבאי הראשי של קנדה. עוד נמסר כי "המשקיפים ייטלו חלק בדיונים ובהתייעצויות".

באשר לנושאים אותם תחקור הוועדה נכתב: "הוועדה תגיש מסקנות בשאלה האם הפעולות שנקטה מדינת ישראל למניעת הגעת כלי השייט אל חוף עזה ומטרותיהן, וכן עניינים נוספים הכרוכים בכך, תאמו את כללי המשפט הבינלאומי".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

שר הביטחון ברק ביטל את נסיעתו לפריז

תמונות חדשות מההשתלטות על ה"מרמרה"

סרטון חדש: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"