רשמית: הממשלה תאשר ועדת בדיקה

אחרי אינספור דחיות, התלבטויות ולחצים בינלאומיים ככל הנראה תאשר הבוקר הממשלה את ההצעה להקמת ועדת בדיקה לאירועי המשט לעזה. חברי הוועדה: השופט טירקל, פרופ' שבתאי רוזן והאלוף במיל' עמוס חורב,וגם שני משקיפים בעלי שם מחו"ל. הוועדה לא תחקור אנשי צבא

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם אמש את הרכבה המדויק של הוועדה שתבחן את אירועי המשט לעזה. בראש הוועדה, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2, יכהן שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל. הצעת ההחלטה על הקמת הוועדה תובא היום לאישור הממשלה. הבית הלבן ברך על החלטת ישראל והביע תקווה שהבדיקה תעשה ללא דיחוי.

חברי הוועדה יהיו הפרופסור למשפט בינלאומי שבתאי רוזן, חתן פרס ישראל למדעי המשפט וחתן פרס האג למשפט בינלאומי; והאלוף במיל' עמוס חורב, לשעבר נשיא הטכניון. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "לנוכח ההיבטים הבינלאומיים הייחודיים של האירוע הוחלט למנות לוועדה שני משקיפים זרים בעלי שם עולמי בתחומי המשפט הצבאי וזכויות האדם".

שני המשקיפים הזרים הם הלורד ויליאם דייוויד טרימבל מאירלנד, חתן פרס נובל לשלום, והמשפטן הבינלאומי קן ווטקין, לשעבר הפרקליט הצבאי הראשי של קנדה. עוד נמסר כי "המשקיפים ייטלו חלק בדיונים ובהתייעצויות".

באשר לנושאים אותם תחקור הוועדה נכתב: " הוועדה תגיש מסקנות בשאלה האם הפעולות שנקטה מדינת ישראל למניעת הגעת כלי השייט אל חוף עזה ומטרותיהן, וכן עניינים נוספים הכרוכים בכך, תאמו את כללי המשפט הבינלאומי".

רשאים לבקש מידע מנתניהו, ברק, אשכנזי, והשרים

מזכיר הממשלה צבי האוזר יביא את הצעת ההחלטה על הקמת הוועדה, שמכונה "ועדה ציבורית בלתי תלויה", מחר לאישור הממשלה. בהודעה על הקמת הוועדה נכתב: "הוועדה תוכל לבקש מכל אדם או גוף להעיד בפניה או למסור לה מידע בדרך אחרת, בנושאים שהוועדה סבורה שהינם רלוונטיים לדיוניה. כל גורם ממשלתי הנוגע בדבר ישתף פעולה באופן מלא עם הוועדה ויעמיד לרשותה מידע ומסמכים הדרושים לה לצורך מילוי תפקידה, לרבות בדרך של העדה בפני הוועדה". הוועדה תהיה רשאית לבקש כל מידע מראש הממשלה, שר הביטחון, יתר השרים והרמטכ"ל.

בהודעה הובהר כי בכל הנוגע לחקירת פעולות הצבא, תינקט שיטה אחרת: "בבדיקת הפעולות הצבאיות הישראליות, הוועדה תפעל בכל הנוגע לאנשי צבא וליתר אנשי כוחות הביטחון רק באופן הבא: היא תקבל לעיונה את המסמכים הדרושים לה וכן תוכל לבקש מראש צוות תחקיר המומחים שהוסמך על ידי הרמטכ"ל, האלוף במיל' גיורא איילנד, להעביר לעיונה את סיכומי התחקירים המבצעיים שבוצעו בעקבות האירוע".

היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי "נוכח האינטרס הציבורי החיוני לאפשר לוועדה להגיע לחקר האמת, הרי שרשויות אכיפת החוק לא יעשו שימוש בעדויות שיימסרו בפני הוועדה כראיה בהליך משפטי".

מוקדם יותר הערב אמר הרמטכ"ל אשכנזי כי "אנו מצויים כעת בעיצומם של תהליכי תחקור והפקת לקחים מאירועי המשט, אולם כעת אני יכול לומר ללא ספקות וללא סייגים, כי הלוחמים פעלו באופן ראוי ונכון בהתחשב בסכנה שנשקפה להם. בזכותם של לוחמים כלוחמי השייטת, נוסיף למלא את משימתנו נאמנה, תוך שמירה על הערכים המייחדים את עם ישראל לאורך הדורות".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

שר הביטחון ברק ביטל את נסיעתו לפריז

תמונות חדשות מההשתלטות על ה"מרמרה"

סרטון חדש: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"