האם צה"ל ידע מראש על "פעילי הטרור" על הספינה?

חוברת מודיעינית בשם "רשימת מפליגים וספינות" הייתה בידי לוחמי השייטת שהשתלטו על האנייה "מרמרה" - כך חושף תיעוד חדש שצולם על הסיפון והועלה לרשת. בסרטון שלפניכם נראה אחד מ"פעילי השלום" מנופף בחוברת מול המצלמה, בעוד הלחימה נמשכת. גורמים צבאיים: מדובר בפנקס שהכיל שמות של "פעילי שלום". כך זה נראה

מאז פעולת השייטת בלב ים וההתנגשות האלימה עם נוסעי הספינה "מרמרה", טוענים בצה"ל כי גורמי המודיעין לא צפו את עוצמת ההתנגדות ואת האלימות שבה ינקטו הפעילים למול לוחמי השייטת, וזו הסיבה שהחיילים עלו על הסיפון כשהם מצויידים ברובי צבע בלבד - ובאקדחים כגיבוי למקרה חירום.

רוצים לקבל עדכוני חדשות לפייסבוק שלכם על קטעי וידאו נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

אלא שתיעוד חדש שהועלה לרשת, שמקורו בווידאו שצולם על ידי במאי אמריקאי ממוצא ברזילאי שהיה על הסיפון, חושף כי לוחמי השייטת היו מצויידים בחוברת מודיעינית עם פרטים על "פעילי השלום".

בתמונות שלפניכם, שצולמו במהלך ההשתלטות, ניתן לראות את אחד מאנשי הספינה כשהוא מציג לראווה את החוברת שנלקחה מאחד הלוחמים, תחת הכותרת "רשימת מפליגים וספינות".

על פי הסרטון, נראה שהחוברת חולקה ללוחמים כחלק מההכנה למבצע, ומופיעים בה תמונותיהן של הספינות שהשתתפו במשט, וכן תמונותיהם של כמה עשרות מ"פעילי השלום" שהשתתפו במשט.

גורמים צבאיים מסרו לחדשות 2 כי "מדובר בפנקס שהכיל שמות של פעילי שלום שהיו על סיפון ה"מרמרה", ולא של הטרוריסטים שתקפו את לוחמי השייטת. השמות והתמונות נלקחו מכלי תקשורת זרים".

דוח מודיעין חושף: "צבא מאולתר" על הסיפון

בצה"ל רק החלו לתחקר רשמית את אירועי ההשתלטות על משט ה"מרמרה", אך בינתיים מתברר כי לא מדובר "רק" בפעילים אלימים, אלא בכוח צבאי מאורגן היטב שהמתין ללוחמי השייטת ותיכנן היטב מראש את הקרב.

דוח חדש של מרכז המידע למודיעין ולטרור (המל"מ) חושף את מימדי ההתארגנות וההיערכות של פעילי ה-IHH על סיפון ה"מרמרה" לקראת הפשיטה של חיילי השייטת.

לצפייה בדוח המלא - לחצו כאן

הדוח המפורט, המסכם את הניתוח הראשוני של הממצאים והעדויות מהספינה, מוכיח באופן חד משמעי כי האלימות כלפי חיילי צה"ל לא הייתה בגדר פעולה ספונטנית - כי אם פעולה מאורגנת שתוכננה מראש, על ידי גרעין קשה של כ-40 פעילי IHH.

בין הפעילים הייתה היררכיה פנימית ברורה, והם עלו לספינה באיסטנבול - מבלי לעבור בידוק ביטחוני, זאת בניגוד ליתר "פעילי השלום" שהצטרפו למשט.

פיזרו אומים על הסיפון כדי לגרום לחיילים להחליק

לראשונה מתברר, כי לצד ההכנות המקדימות עליהן כבר דווח - חילקו ביניהם הפעילים מכשירי קשר, והקימו מעין חמ"ל תקשורת ואף קיימו תדרוך שניתן לפעילים כשעתיים לפני העימות.

זאת ועוד, מעדויות שנגבו מאנשי המשט עולה כי מייד עם עלייתם לספינה, השתלטו הפעילים על הסיפון העליון (שם התנהל העימות הקשה) - ככל הנראה מתוך ידיעה כי לוחמי השייטת ישתלטו על הספינה בראש ובראשונה משם. על שאר הנוסעים נאסר להגיע לסיפון העליון לכל אורך המשט.

הדוח חושף עוד כי במסגרת היערכותם של פעילי ה-IHH לעימות עם צה"ל, סוכם כי יש למנוע בכל מחיר את עלייתם של חיילי השייטת על הסיפון וכי יש להשליך לים את החיילים שכן יצליחו לעלות עליה. לשם כך, פיזרו הפעילים גם אומים מיוחדים על סיפון האנייה, כדי לגרום לחיילים להחליק וליפול עם השתלשלותם מהמסוק. בין החפצים החדים בהם עשו הפעילים שימוש, מעבר לסכינים וגרזנים - היו גם רולרים לצביעה, מהם הוסר הספוג כדי שיגרמו לפציעה.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

תמונות חדשות מההשתלטות על ה"מרמרה"

סרטון חדש: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"