עלא אגברייה מת כתוצאה מכשל צה"לי

בחודש מרץ האחרון מת עלא אגברייה בן ה-24 בעת חילוצו משדה מוקשים בצפון. כעת עולה מתחקיר שערך הצבא כי נהלים שלא קוימו ופעולה לא מקצועית של החיילים היא שהובילה לתוצאות הטרגיות. הדברים נמסרו הבוקר למשפחתו של הצעיר על ידי נציגי צה"ל

בצה"ל מודים: עלא אגברייה, הצעיר הערבי בן ה-24 שנפל אל מותו במהלך חילוצו משדה מוקשים בצפון, נהרג כתוצאה מחוסר מקצועיות של צוות החילוץ של יחידת 669. הדברים נמסרו הבוקר למשפחתו של הצעיר לאחר שבצה"ל השלימו את התחקיר בנושא.

עוד עולה מהתחקיר של צה"ל כי לצד הפעולה הלא מקצועית של החיילים לא התקיימו גם מספר נהלי בטיחות שייתכן והיו מונעים את התקרית. בצה"ל מסרו למשפחתו של אגברייה כי בחיל האוויר לא הבינו את המורכבות המיוחדת והסיכון במשימת החילוץ האווירית משדה המוקשים.

ההמלצות העיקריות שעולות מהתחקיר הצבאי נוגעות לשיפור תהליכי ההכשרה והאימון למשימה מורכבת מעין זו, לעדכון תורת הלחימה וטכניקות לחילוץ באמצעות מסוק משדות מוקשים ולשיפור תהליכי פיקוד ושליטה.

בצה"ל מסרו למשפחה כי ננקטו צעדים פיקודיים נגד בעלי תפקידים בחיל האוויר המעורבים בחילוץ ושבפעולותיהם המקצועיות נמצא פגם. נציגי צה"ל אף הביעו את השתתפותם בצערה של המשפחה והוסיפו כי יעמדו לצידה ככל שניתן.

בחודש מרץ האחרון נקלע אגברייה לשטח מוקשים בצפון יחד עם אחיו בן 16. השניים היו במקום כדי לצוד דורבנים, כשלפתע התפוצץ מוקש מתחת לרגלו של עגברייא ופצע אותו. צוות של יחידת 669 שהגיעו למקום ניסה לפנותו, אך הכבל שהעלה את עגברייא אל המסוק נותק והוא נפל אל מותו.