הוראה ללוחמי השייטת: מחקו חשבון הפייסבוק

קב"טיית היחידה הורתה לחיילים למחוק את כרטיסם בפייסבוק עם הגעתם הביתה. החשש הוא כי החיילים שספגו פגיעה מורלית קשה יפרסמו בכרטיס פרטים שעדיין אסורים לפרסום על מבצע המשט. עוד נאסר על החיילים להגיע עם טלפונים סלולריים בעלי מצלמות

חיילי שייטת 13 ולוחמיה קיבלו הוראה מקב"טיית היחידה לסגור את חשבונות הפייסבוק שלהם. כמו כן נדרשו החיילים לחדול מלשאת טלפונים עם מצלמות, מטעמי ביטחון שדה.

ככל הנראה, החשש הוא שחיילי היחידה, שספגה פגיעה מורלית קשה בעקבות פרשת המשט לעזה, ישתפו את חבריהם ברשת הפייסבוק בפרטים שטרם פורסמו על המבצע והתהליך שהוביל אליו, וכך יחשפו בפני גורמים לא מוסמכים פעילויות מסווגות, אם באמצעות הודעות בפייסבוק או באמצעות תמונות שמועלות מהטלפון הסלולרי.

רוצים לקבל עדכוני חדשות נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קצין הביטחון של הבסיס חילק את העלונים השבוע, וההוראה היתה כי "כל חייל שיגיע לביתו, מתבקש למחוק את חשבון הפייסבוק שלו".

אף שלפני מספר שנים נכנסה לתוקף ההוראה שלא להסתובב עם מכשירי סלולר עם מצלמה, בפועל חלק מהחיילים מפרים הוראה זו ומשתמשים במכשירי סלולר מתקדמים. ל"גלובס" נודע כי רבים מחיילי היחידה אינם מתכוונים ליישם הוראה זו, ורואים בה חציית גבול וחדירה לפרטיותם.

אין זה חדש שרשת פייסבוק היא לא רק כלי שמערער מערכות יחסים בין אנשים, אלא גם כזה משפיע על אופן ההתנהלות של צה"ל. כך, בתחילת חודש מרץ השנה ביטל צה"ל מבצע מעצרים באזור יהודה ושומרון בעקבות מידע שפרסם לוחם ברשת החברתית טרם הפעילות, ובו חשף את מועדי הפעילות, מיקומה ואת שם היחידה. חבריו של הלוחם דיווחו על ההפרה החמורה של הוראות ביטחון שדה. הלוחם נשפט ונענש, ובין היתר הורחק מהיחידה והפסיק לשרת כלוחם.

ביחידות צה"ל רבות, למשל בקריה בתל-אביב, כבר אסור השימוש בפייסבוק במחשבי צה"ל באמצעות חסימת הדומיין (שם האתר של פייסבוק). ואולם ל"גלובס" נמסר כי חיילים רבים עוקפים את החסימה באמצעות הוספת האות S לכתובת האתר בצורה הבאה (https://www.facebook.com), וכך החסימה אינה אפקטיבית.

מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה עד לפרסום הידיעה.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

האם רויטרס ערכה את תמונות המשט?

עוזי דיין: אם ארדואן ישוט לעזה - צריך להטביע אותו

טורקיה טוענת: ההרוגים נורו 30 פעם מטווח קרוב

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"