אחמדינג'ד על הסנקציות: לא שוות

מועצת הביטחון אישרה הערב סנקציות חדשות על אירן. ברוב של 12 תומכות, בהן 5 המעצמות מול טורקיה וברזיל שהתנגדו ולבנון שנמנעה, אושרו הגבלות במטרה למנוע את המשך תכנית הגרעין והטילים של הרפובליקה האיסלאמית

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'ד דוחה את הצבעת מועצת הביטחון של האו"ם להטיל סנקציות נוספות וחריפות יותר על טהרן ואומר כי הן אינן שוות דבר. עוד אמר אחמדינג'ד, כי הסנקציות האלה לא יכולות לפגוע בעם האירני.

מוקדם יותר הערב אישרה מועצת הביטחון של האו"ם הטלת סנקציות חדשות על אירן. ברוב של 12 תומכות בהן חמש המעצמות מול ברזיל וטורקיה שהתנגדו ולבנון שנמנעה, אושרו הסנקציות, במה שנחשב לגל הרביעי של הסנקציות על הרפובליקה האיסלאמית.
 
אך אישור כזה לא הגיע בקלות: ההצבעה התעכבה יותר משעתיים לאחר שברזיל, טורקיה ולבנון ביקשו זמן נוסף למחשבות על הסנקציות. הסנקציות מהוות פשרה בין הבקשה האמריקנית לסנקציות משתקות לעומת הרצון של רוסיה וסין שלא לשתק את הכלכלה האירנית.

בין הסנקציות שהמועצה אישרה - הטלת הגבלות על 41 חברות אירניות להן קשרי מסחר בינלאומיים, איסור על כל פעילות הקשורה לטילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים וכן איסור על כריית אורניום ורכישת מסוקי קרב וטילים.

כך אירן מתחמקת מהסנקציות

ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, אישר אתמול במסיבת העיתונאים המשותפת עם עמיתו הטורקי רג'ב טאיפ ארדואן כי רוסיה אכן תתמוך בסנקציות - אולם הדגיש כי "הן אינן צריכות להיות נרחבות". עם זאת, ברזיל וטורקיה צפויות להתנגד לחבילת הסנקציות - למרות שהנוסח שלהן אושר בין חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון.

אמש חשף העיתון "ניו יורק טיימס" כי אירן עוקפת בשיטתיות את הסנקציות, וחברת הספנות האירנית "איריסל" מקימה חברות קש באירופה ובאסיה כדי להסוות את זהות אוניותיה. בכך, מצליחה החברה להתחמק מהסנקציות שהוטלו עליה בגין היותה חברה המסייעת לפיתוח תכנית הגרעין והטילים באירן.

רוצים לקבל עדכוני חדשות לפייסבוק שלכם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק