ישראל מרחיבה את איסוף המודיעין על טורקיה

מסקנות ראשונות מאירועי המשט: במערכת הביטחון הוחלט להגביר את הפעילות המודיעינית סביב ארגון ה-IHH הקיצוני ולהרחיב את פעילות אגף המודיעין והמוסד נגד ארגוני טרור טורקיים. "גם אם טורקיה אינה אוייבת, חייבים לעקוב אחר ההתפתחויות", אמרו גורמי ביטחון

עוד בטרם הפקת הלקחים מאירועי המשט בשבוע שעבר, החליטו במערכת הביטחון לשנות את המדיניות ולמנוע את המחדל הבא. העיתון "ידיעות אחרונות" חושף הבוקר כי בשל העובדה שהמחדל המרכזי שהוביל להסתבכות כוח השייטת במבצע היה מודיעיני, הוחלט להגביר הפעילות המודיעינית סביב ארגון ה-IHH, שהוביל את המשט.

המידע שהיה בידי הצבא לא סיפק תמונה מדוייקת לחיילים שביצעו את ההשתלטות והביא לכך שהם לא יצאו למשימה עם ציוד מתאים ומספיק. מעדויות הלוחמים שנאספו עד כה מתברר שהלוחמים לא ידעו באיזה אויב הם צפויים להיתקל. על כן, כצעד ראשון הוחלט להגביר את המאמצים המודיעיניים בארגון שהוביל את המשט, כדי למנוע תופעה דומה בעתיד.

"תהליך ההקצנה בטורקיה וגורמים איסלאמיים הפועלים שם, מחייבים התבוננות עמוקה יותר של אגף המודיעין ושל המוסד בארגוני טרור מדינה", צוטטו הבוקר גורמי ביטחון בעיתון. "גם אם טורקיה אינה מדינת אויב, אי אפשר שגורמי המודיעין לא יעקבו אחר ההתפתחויות ואחר גורמי טרור".

"הקלת הסגר - בתמורה לועדת חקירה פנימית"

העיתון דיווח כי גורמים בכירים בישראל סבורים שממשלת טורקיה הייתה מעורבת באופן ישיר בהוצאת המשט וביצירת הפרובוקציה. אלו הוסיפו, כי אחת ממטרותיה של ממשלת טורקיה הייתה הסחת דעת הקהל מהסנקציות המתגבשות נגד אירן - בעלת בריתה המתהדקת של טורקיה.

מתמונת המודיעין המתגבשת עולה כי הגורמים הרשמיים באנקרה ידעו על המשט ועל מטרתו - ואף סייעו לו. "משט בגודל כזה מחייב מעורבות של הממשל", אמרו הגורמים.

בתוך כך, יתכנסו הבוקר שרי השביעייה על מנת לדון בסוגיית ועדת בדיקת אירועי המשט. הבוקר דיווח העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" כי ישראל תהיה מוכנה להקל את הסגר מעל רצועת עזה, בתמורה להסכמה בינלאומית - לפיה ועדת חקירה פנימית בישראל היא שתבדוק את אירועי המשט. הדיווח לא קיבל שום אישור רשמי בארץ.

רוצים לקבל עדכוני חדשות לפייסבוק שלכם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

ה"מרמרה": המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"